Zbiórka surowców wtórnych (złomu i innych odpadków użytkowych) w ramach wiosennej akcji sanitarno-porządkowej.

ZARZĄDZENIE
PREZESA CENTRALNEGO URZĘDU GOSPODARKI MATERIAŁOWEJ
z dnia 12 marca 1954 r.
w sprawie zbiórki surowców wtórnych (złomu i innych odpadków użytkowych) w ramach wiosennej akcji sanitarno-porządkowej.

Na podstawie ust. 3 lit. d) uchwały nr 262 Prezydium Rządu z dnia 11 kwietnia 1953 r. w sprawie wiosennych akcji sanitarno-porządkowych (Monitor Polski Nr A-36, poz. 456) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zarządzenie dotyczy surowców wtórnych w postaci złomu stalowego i żeliwnego, złomu metali nieżelaznych i ich stopów, szmat, makulatury, wszelkiego rodzaju zużytych wyrobów gumowych, odpadów korka, kości zwierzęcych, stłuczki szklanej, butelek oraz złomu płyt gramofonowych.
§  2.
Prezydia rad narodowych:
1)
włączą do działalności specjalnych komitetów sanitarno-porządkowych utworzonych na podstawie ust. 7 pkt 1 uchwały nr 262 Prezydium Rządu z dnia 11 kwietnia 1953 r. (Monitor Polski Nr A-36, poz. 456) organizację zbiórki surowców wtórnych, o których mowa w § 1;
2)
powołają do specjalnych komitetów sanitarno-porządkowych jako przedstawicieli zainteresowanych instytucji:
a)
pełnomocników do spraw surowców wtórnych żelaza i stali,
b)
przedstawicieli jednostek skupu surowców wtórnych podległych Centralnemu Zarządowi Przemysłowych Surowców Wtórnych i Centralnemu Zarządowi Gospodarki Złomem lub przedstawicieli właściwych terenowo organizacji upoważnionych przez Centralny Zarząd Przemysłowych Surowców Wtórnych bądź Centralny Zarząd Gospodarki Złomem do skupu, jak Związek Spółdzielni Przemysłowych i Rzemieślniczych i Centrala Rolnicza Spółdzielni "Samopomoc Chłopska".
§  3.
Przedstawiciele, o których mowa w § 2 pkt 2, mają obowiązek:
1)
opracowania planu oraz harmonogramu zbiórki i odbioru surowców wtórnych;
2)
opracowania i dostarczenia materiałów do akcji popularyzowania zbiórki surowców wtórnych;
3)
nadzorowania właściwego wykorzystania środków przewozowych zmobilizowanych przez prezydia rad narodowych zgodnie z przepisami ust. 5 i 6 powołanej w § 2 pkt 1 uchwały oraz przebiegu akcji odbioru zebranych surowców wtórnych;
4)
nadzorowania i koordynowania odbioru zebranych surowców wtórnych w punktach skupu.
§  4.
1.
Punkty skupu surowców wtórnych pokrywają należność za zebrane surowce wtórne według obowiązujących cen.
2.
Za zebrane nieodpłatnie w ramach wiosennej akcji sanitarno-porządkowej surowce wtórne punkty skupu przekazują należność prezydiom właściwych terenowo rad narodowych najniższego stopnia.
§  5.
Surowce wtórne powinny być zbierane i gromadzone przy zachowaniu warunków sanitarnych, oddzielnie według rodzajów i zabezpieczone przed zniszczeniem w miejscach wskazanych przez:
1)
administracje domów - w blokach mieszkalnych;
2)
sołtysów - w gromadach;
3)
komórki gospodarcze - w zakładach pracy;
4)
kierowników szkół - w szkołach.
§  6.
Jednostki wymienione w § 5 mają obowiązek uzgodnienia z jednostkami skupu terminu odbioru zgromadzonych surowców wtórnych zgodnie z harmonogramem, o którym mowa w § 3 pkt 1.
§  7.
1.
Zgromadzone surowce wtórne, z wyjątkiem złomu stalowego i żeliwnego oraz złomu metali nieżelaznych i ich stopów powstającego w zakładach objętych planami dostaw tych surowców wtórnych, powinny być dostarczone do punktów skupu jednostek, o których mowa w § 2 pkt 2 lit. b), w sposób następujący:
1)
z bloków mieszkalnych, gromad i szkół - środkami przewozowymi zmobilizowanymi przez prezydia rad narodowych;
2)
z jednostek gospodarki uspołecznionej - własnymi środkami przewozowymi tych jednostek.
2.
Dostawa złomu z zakładów objętych planami dostaw złomu stalowego i żeliwnego oraz złomu metali nieżelaznych i ich stopów odbywa się zgodnie z tymi planami.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1954.A-26.416

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zbiórka surowców wtórnych (złomu i innych odpadków użytkowych) w ramach wiosennej akcji sanitarno-porządkowej.
Data aktu: 12/03/1954
Data ogłoszenia: 20/03/1954
Data wejścia w życie: 20/03/1954