Przekazanie uprawnień do wykonywania czynności nadzoru o kontroli nad użytkowaniem energii elektrycznej i cieplnej oraz przekazanie uprawnień do orzekania o karach.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ENERGETYKI
z dnia 29 maja 1953 r.
w sprawie przekazania uprawnień do wykonywania czynności nadzoru i kontroli nad użytkowaniem energii elektrycznej i cieplnej oraz przekazania uprawnień do orzekania o karach.

Na podstawie art. 4 ust. 2 i art. 7 ust. 3 dekretu z dnia 28 stycznia 1953 r. o zabezpieczeniu racjonalnego i oszczędnego użytkowania energii elektrycznej i cieplnej (Dz. U. Nr 9, poz. 26) zarządza się, co następuje:
§  1.
Upoważnia się dyrektorów i głównych inżynierów zakładów zbytu energii oraz pracowników działów inspekcji w zakładach zbytu energii wyznaczonych imiennie przez dyrektora Państwowej Inspekcji Energetycznej do wykonywania nadzoru i kontroli w zakresie środków i usprawnień zabezpieczających racjonalne i oszczędne użytkowanie energii elektrycznej i cieplnej oraz w zakresie użytkowania tej energii.
§  2.
1.
Upoważnia się dyrektorów i głównych inżynierów zakładów zbytu energii do wymierzania kar pieniężnych jednostkom gospodarki uspołecznionej w trybie określonym rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 23 maja 1953 r. w sprawie określenia pracowniczych stanowisk kierowniczych i osób odpowiedzialnych za użytkowanie energii elektrycznej i cieplnej oraz w sprawie trybu postępowania przy wymierzaniu i ściąganiu kar (Dz. U. Nr 30, poz. 114) za:
1)
nie uzasadnione przekraczanie norm jednostkowego zużycia energii elektrycznej ponad ustalone dla nich wielkości,
2)
trwające ponad godzinę przekroczenie poboru mocy podczas godzin szczytowych lub takie przekroczenie poboru energii w ciągu doby ponad ustanowione limity, którego nie można skompensować w ciągu następnej doby,
3)
niepodporządkowanie się operatywnym zarządzeniom dyspozytora mocy w zakresie regulowania przebiegu poboru energii elektrycznej,
4)
niepodejmowanie środków zmierzających do uregulowania dobowego poboru energii zgodnie z ustalonym programem,
5)
nieprzestrzeganie lub naruszenie obowiązujących przepisów w zakresie budowy, eksploatacji i bezpieczeństwa urządzeń elektrycznych w zakładach przemysłowych,
6)
niewykonanie zaleceń inspekcyjnych dotyczących racjonalnego i oszczędnego użytkowania energii elektrycznej, poprawienia stanu technicznego urządzeń elektrycznych oraz usunięcie przyczyn mogących powodować awarię lub inne niebezpieczeństwo,
7)
uszkodzenie przyrządów mierniczych służących do rozrachunku za dostawę energii elektrycznej lub uszkodzenie plomb nałożonych na przyrządy miernicze,
8)
samowolne powiększenie mocy transformatorów lub podłączenie nowych urządzeń odbiorczych bez zezwolenia zakładów zbytu energii,
9)
niedopuszczenie do urządzeń elektrycznych i przyrządów pomiarowych przedstawicieli Państwowej Inspekcji Energetycznej i pracowników upoważnionych do inspekcji.
2.
Zakładom górniczym mogą być wymierzane przez osoby i w trybie określonym w ust. 1 kary za przekroczenia wymienione w ust. 1 pkt 1-4, 7 i 9 oraz za:
1)
nieprzestrzeganie lub naruszenie obowiązujących przepisów w zakresie budowy, eksploatacji i bezpieczeństwa urządzeń zasilających znajdujących się na powierzchni,
2)
niewykonanie zaleceń inspekcyjnych dotyczących racjonalnego i oszczędnego użytkowania energii elektrycznej,
3)
samowolne powiększenie mocy transformatorów w głównych stacjach zasilających.
3.
Postanowienia ust. 2 nie naruszają uprawnień organów administracji górniczej wynikających z przepisów prawa górniczego.
§  3.
Upoważnia się dyrektorów zarządów okręgów energetycznych do wymierzania w trybie określonym rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 23 maja 1953 r. w sprawie określenia pracowniczych stanowisk kierowniczych i osób odpowiedzialnych za użytkowanie energii elektrycznej i cieplnej oraz w sprawie trybu postępowania przy wymierzaniu i ściąganiu kar (Dz. U. Nr 30, poz. 114) kar pieniężnych osobom odpowiedzialnym w rozumieniu tegoż rozporządzenia za:
1)
trwające ponad godzinę przekroczenie poboru mocy podczas godzin szczytowych lub takie przekroczenie poboru energii w ciągu doby ponad ustanowione limity, którego nie można skompensować w ciągu następnej doby,
2)
niepodporządkowanie się operatywnym zarządzeniom dyspozytora mocy w zakresie regulowania przebiegu poboru energii elektrycznej,
3)
niepodejmowanie środków zmierzających do uregulowania dobowego przebiegu poboru energii zgodnie z ustalonym programem.
§  4.
W przypadku gdy protokół określający wykroczenia ustala stan faktyczny uzasadniający wymierzenie kary jednostce gospodarki uspołecznionej i osobie odpowiedzialnej, protokół powinien być przesłany do dyrektora zarządu energetycznego okręgu, który wymierza kary jednym orzeczeniem.
§  5.
Upoważnia się dyrektora Państwowej Inspekcji Energetycznej do rozpoznawania odwołań od orzeczeń w sprawach kar pieniężnych wydanych przez osoby określone w §§ 2 i 3.
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1953.A-56.717

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Przekazanie uprawnień do wykonywania czynności nadzoru o kontroli nad użytkowaniem energii elektrycznej i cieplnej oraz przekazanie uprawnień do orzekania o karach.
Data aktu: 29/05/1953
Data ogłoszenia: 13/06/1953
Data wejścia w życie: 13/06/1953