Organizowanie oraz kontrola ćwiczeń praktycznych, odbywanych przez studentów szkół wyższych na obozach terenowych lub w gospodarstwach doświadczalnych szkół wyższych, podległych Ministrowi Szkolnictwa Wyższego.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SZKOLNICTWA WYŻSZEGO
z dnia 16 kwietnia 1953 r.
w sprawie organizowania oraz kontroli ćwiczeń praktycznych, odbywanych przez studentów szkół wyższych na obozach terenowych lub w gospodarstwach doświadczalnych szkół wyższych, podległych Ministrowi Szkolnictwa Wyższego.

Na podstawie art. 23 ustawy z dnia 15 grudnia 1951 r. o szkolnictwie wyższym i o pracownikach nauki (Dz. U. z 1952 r. Nr 6, poz. 38) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zadaniem ćwiczeń praktycznych, prowadzonych przez pracowników nauki na obozach terenowych lub w gospodarstwach doświadczalnych szkół wyższych, jest pogłębienie wiadomości teoretycznych oraz zapoznanie studentów z metodą i techniką łączenia tych wiadomości z pracą zawodową.
§  2.
Ćwiczenia praktyczne organizowane są bezpośrednio przez poszczególne szkoły wyższe w ramach przyznanych na ten cel w budżecie szkoły kredytów:
1)
na obozach terenowych,
2)
w gospodarstwach doświadczalnych szkół wyższych.
§  3.
Rodzaj i czas trwania ćwiczeń praktycznych wymienionych w § 2 określają plany studiów oraz programy poszczególnych kierunków studiów.
§  4.
Ćwiczenia praktyczne na obozach terenowych, prowadzonych przez poszczególne szkoły, oraz w gospodarstwach doświadczalnych organizuje dziekan właściwego wydziału.
§  5.
Rektor na wniosek dziekana wyznacza spośród pracowników nauki kierownika ćwiczeń praktycznych, odpowiedzialnego za przygotowanie ćwiczeń i kierowanie nimi.
§  6.
Do obowiązków kierownika ćwiczeń praktycznych wymienionych w § 2 należy:
1)
współdziałanie w opracowaniu preliminarza wydatków na następny rok budżetowy;
2)
opracowanie projektu regulaminu ćwiczeń praktycznych i życia obozowego;
3)
zaznajomienie studentów z programem i regulaminem ćwiczeń praktycznych oraz poinformowanie ich o obowiązkach w czasie odbywania ćwiczeń;
4)
zaznajomienie studentów z przepisami o tajemnicy służbowej, bezpieczeństwie i higienie pracy oraz o socjalistycznej dyscyplinie pracy;
5)
nadzorowanie przebiegu ćwiczeń praktycznych zgodnie z programem i regulaminem oraz kontrolowanie prowadzonych przez studentów dzienników praktyk;
6)
zapewnienie organizacji wyżywienia i zakwaterowania studentów w okresie odbywania ćwiczeń praktycznych;
7)
opracowanie sprawozdania końcowego z przebiegu ćwiczeń praktycznych;
8)
przedstawienie właściwym profesorom - zgodnie z przepisem § 28 ust. 3 regulaminu studiów pierwszego stopnia i studiów jednolitych w szkołach wyższych - wniosków o zaliczenie studentom odbytych ćwiczeń praktycznych.
§  7.
Do obowiązków dziekana należy:
1)
opracowywanie preliminarza wydatków, związanych z przeprowadzeniem planowych ćwiczeń praktycznych;
2)
zatwierdzanie, po przedyskutowaniu przez radę wydziałową przy współudziale kierowników ćwiczeń praktycznych, projektów programów ramowych ćwiczeń praktycznych, opracowanych przez właściwe katedry;
3)
zatwierdzanie regulaminu ćwiczeń praktycznych i życia obozowego;
4)
ustalanie listy studentów kierowanych na ćwiczenia praktyczne, wydanie studentom skierowań oraz spowodowanie punktualnego zgłoszenia się studentów na ćwiczenia;
5)
przedkładanie rektorowi do zatwierdzenia składu osobowego personelu pedagogicznego dla prowadzenia ćwiczeń praktycznych;
6)
kontrolowanie przebiegu ćwiczeń praktycznych za pomocą wyznaczonych przez dziekana pracowników nauki;
7)
opracowywanie ogólnego sprawozdania z przebiegu ćwiczeń praktycznych i przesyłanie go rektorowi szkoły.
§  8.
Studentów wyjeżdżających na ćwiczenia praktyczne do gospodarstw doświadczalnych lub obozów terenowych szkoła powinna ubezpieczyć od wypadku na podstawie przepisów art. 6 ust. 3 pkt 3 ustawy o ubezpieczeniu społecznym.
§  9.
W czasie pobytu na ćwiczeniach praktycznych studenci obowiązani są, poza innymi pracami przewidzianymi programem ćwiczeń, do prowadzenia dziennika praktyk.
§  10.
Ćwiczenia praktyczne zalicza profesor odpowiedniej specjalności na wniosek kierownika ćwiczeń i po zapoznaniu się z prowadzonym przez studentów dziennikiem praktyk oraz sprawozdaniem końcowym z przebiegu ćwiczeń praktycznych.
§  11.
Jeżeli student z przyczyn nie usprawiedliwionych nie zgłosił się na ćwiczenia praktyczne lub nie wykonał prac przewidzianych programem ćwiczeń, wówczas nie uzyskuje zaliczenia ćwiczeń z konsekwencjami wynikającymi z przepisu § 52 regulaminu studiów pierwszego stopnia i studiów jednolitych w szkołach wyższych.
§  12.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 marca 1953 r.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1953.A-41.496

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Organizowanie oraz kontrola ćwiczeń praktycznych, odbywanych przez studentów szkół wyższych na obozach terenowych lub w gospodarstwach doświadczalnych szkół wyższych, podległych Ministrowi Szkolnictwa Wyższego.
Data aktu: 16/04/1953
Data ogłoszenia: 09/05/1953
Data wejścia w życie: 09/05/1953, 01/03/1953