Wywożenie gruzu z nieruchomości miejskich zarządzanych przez jednostki gospodarki uspołecznionej oraz uporządkowanie tych nieruchomości.

UCHWAŁA NR 196
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 14 marca 1953 r.
w sprawie wywożenia gruzu z nieruchomości miejskich zarządzanych przez jednostki gospodarki uspołecznionej oraz w sprawie uporządkowania tych nieruchomości.

W celu skoordynowania wywożenia gruzu z nieruchomości miejskich, zarządzanych przez jednostki gospodarki uspołecznionej, z zapotrzebowaniami na gruz oraz z uporządkowaniem nieruchomości, na których znajduje się gruz, uchwala się, co następuje:
§  1.
Właściwym organem, powołanym do koordynowania wywożenia gruzu z nieruchomości miejskich zarządzanych przez jednostki gospodarki uspołecznionej ze zgłaszanymi zapotrzebowaniami na gruz i z akcją uporządkowania nieruchomości, na których znajduje się gruz, są prezydia miejskich rad narodowych (wydziały lub referaty gospodarki komunalnej i mieszkaniowej), a na terenie m. st. Warszawy i m. Łodzi - prezydia rad narodowych tych miast (miejskie zarządy budynków mieszkalnych i terenów komunalnych), zwane dalej w skróceniu "prezydiami rad narodowych".
§  2.
1.
Wywożenie gruzu może odbywać się jedynie na podstawie zezwolenia prezydiów rad narodowych.
2.
Prezydia rad narodowych ustalą i podadzą do publicznej wiadomości, na wywóz jakiej ilości gruzu nie jest wymagane zezwolenie, o którym mowa w ust. 1.
§  3.
Zapotrzebowania na gruz mogą zgłaszać do prezydiów rad narodowych zarówno jednostki gospodarki uspołecznionej jak i prywatne.
§  4.
1.
Wydając zezwolenie na wywóz gruzu na skutek zgłoszonego zapotrzebowania prezydia rad narodowych wskażą miejsce, skąd gruz ma być pobierany, oraz termin wywozu gruzu.
2.
W razie konieczności usunięcia gruzu, na który nie zgłoszono zapotrzebowania, prezydia rad narodowych wyznaczą miejsce, do którego gruz ma być wywieziony (miejsce wysypiska).
§  5.
Wywożeniem gruzu powinny być objęte w pierwszym rzędzie tereny przygotowywane do realizacji inwestycji. W miarę istniejących warunków lokalnych i technicznych wywożeniem gruzu należy objąć również inne tereny zagruzowane i przeznaczone do uporządkowania w celu przyczynienia się w ten sposób do stałego lub prowizorycznego wykorzystania tych terenów dla celów gospodarczych lub urządzeń kulturalnych.
§  6.
1.
Przy wywożeniu gruzu powinna być wybierana cegła rozbiórkowa oraz inne materiały budowlane.
2.
Jednostka posiadająca zezwolenie na wywóz gruzu obowiązana jest pozostawić materiały określone w ust. 1 na terenie nieruchomości, z której gruz jest wywożony.
3.
Jednostka zarządzająca nieruchomością obowiązana jest uzyskaną cegłę rozbiórkową postawić do dyspozycji Pełnomocnika Akcji Robót Rozbiórkowych, a materiały będące surowcami wtórnymi - zaofiarować do skupu właściwym jednostkom, zgodnie z obowiązującymi przepisami.
4.
Jeżeli cegła uzyskana z nieruchomości zagruzowanych będących w zarządzie wydziałów (referatów) gospodarki komunalnej i mieszkaniowej prezydiów rad narodowych potrzebna jest do celów gospodarki komunalnej, a uzyskanie jej nie nastąpiło w oparciu o środki Pełnomocnika Akcji Robót Rozbiórkowych, Pełnomocnik Akcji Robót Rozbiórkowych obowiązany jest pozostawić ją do dyspozycji danego prezydium rady narodowej.
5.
Minister Gospodarki Komunalnej w porozumieniu z Ministrem Budownictwa Miast i Osiedli określi, jakie materiały znajdujące się w gruzie należy uważać za materiały budowlane zdatne do dalszego użytku.
§  7.
1.
W przypadku zgłoszenia zapotrzebowania wywożenie gruzu przeprowadza w zasadzie odbiorca gruzu na swój koszt i swoimi środkami. Jeżeli wywożenie gruzu jest dokonywane przez zarządcę nieruchomości zagruzowanej, odbiorca gruzu obowiązany jest zwrócić koszty dostawy gruzu.
2.
Wysokość oraz sposób obliczania kosztów, o których mowa w ust. 1, ustalą prezydia rad narodowych na podstawie wytycznych Ministra Gospodarki Komunalnej.
§  8.
1.
Jednostki posiadające zezwolenie na wywóz gruzu obowiązane są zawiadomić w każdym przypadku Pełnomocnika Akcji Robót Rozbiórkowych o terminie i miejscu zamierzonego wywiezienia gruzu na 14 dni przed tym terminem.
2.
Przepis ust. 1 nie ma zastosowania w przypadkach, gdy przewidziana do wywiezienia ilość gruzu, objęta jednym zezwoleniem, nie przekracza 100 m3.
§  9.
Wykonanie uchwały porucza się Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, Ministrowi Gospodarki Komunalnej, Ministrowi Budownictwa Miast i Osiedli oraz właściwym ministrom.
§  10.
Uchwała wchodzi w życie po upływie miesiąca od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1953.A-29.357

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Wywożenie gruzu z nieruchomości miejskich zarządzanych przez jednostki gospodarki uspołecznionej oraz uporządkowanie tych nieruchomości.
Data aktu: 14/03/1953
Data ogłoszenia: 31/03/1953
Data wejścia w życie: 01/05/1953