Egzaminy dla kandydatów na techników aptecznych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA
z dnia 31 stycznia 1953 r.
w sprawie egzaminów dla kandydatów na techników aptecznych.

Na podstawie art. 6 ustawy z dnia 8 stycznia 1951 r. o aptekach (Dz. U. Nr 1, poz. 2) i stosownie do § 2 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 17 czerwca 1952 r. o wykonywaniu czynności fachowych w aptekach otwartych oraz specjalnych kwalifikacjach fachowych wymaganych od pracowników tych aptek (Dz. U. Nr 30, poz. 205), zarządza się, co następuje:
§  1.
Wydziały zdrowia prezydiów wojewódzkich rad narodowych (Rad Narodowych m. st. Warszawy i m. Łodzi) zorganizują egzaminy dla kandydatów na techników aptecznych.
§  2.
1.
Egzaminy przeprowadza komisja egzaminacyjna w składzie:
1)
przewodniczący, powołany przez prezydium wojewódzkiej rady narodowej (Rady Narodowej m. st. Warszawy i m. Łodzi) - wydział zdrowia;
2)
dwaj członkowie, delegowani przez wojewódzki oddział przedsiębiorstwa państwowego "Centrala Aptek Społecznych";
3)
dwaj członkowie, delegowani przez zarząd okręgu Związku Zawodowego Pracowników Służby Zdrowia.
2.
Członkowie komisji wymienieni w ust. 1 pkt 2 oraz jeden z członków wymienionych w ust. 1 pkt 3 powinni posiadać uprawnienia do samodzielnego wykonywania w aptekach otwartych czynności fachowych w pełnym zakresie.
§  3.
Terminy egzaminów ustala przewodniczący komisji egzaminacyjnej w porozumieniu z wydziałem zdrowia (§ 1) i o wyznaczonym terminie zawiadamia pisemnie kandydatów, którzy złożyli podania o dopuszczenie do egzaminów na techników aptecznych.
§  4.
Do egzaminu mogą być dopuszczone osoby, które:
1)
posiadają wykształcenie na poziomie 7 klas szkoły ogólnokształcącej oraz
2)
były zatrudnione przez dwa lata w aptekach otwartych na stanowiskach laborantów aptecznych przy wykonywaniu czynności określonych w § 2 ust. 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 17 czerwca 1952 r. (Dz. U. Nr 30, poz. 205).
§  5.
1.
Podania o dopuszczenie do egzaminu należy wnosić do właściwego ze względu na miejsce zamieszkania prezydium wojewódzkiej rady narodowej (Rady Narodowej m. st. Warszawy i m. Łodzi) - wydział zdrowia.
2.
Do podania należy dołączyć dokumenty stwierdzające posiadanie wykształcenia i praktyki określonych w § 4 pkt 1 i 2.
§  6.
1.
Egzamin polega na sprawdzeniu znajomości przez kandydata przedmiotów teoretycznych oraz posiadania odpowiedniej biegłości w wykonywaniu czynności technika aptecznego w zakresie przewidzianym programem egzaminów.
2.
Egzamin składa się z części praktycznej i części teoretycznej.
§  7.
1.
Przed rozpoczęciem egzaminów komisja egzaminacyjna opracowuje zadania na egzamin praktyczny oraz pytania na egzamin teoretyczny w ten sposób, ażeby sprawdzić przygotowanie kandydata do wykonywania zawodu technika aptecznego.
2.
Zadania na egzamin praktyczny oraz pytania do egzaminu teoretycznego wylosowują kandydaci w obecności komisji.
3.
Komisja może zadawać kandydatowi podczas egzaminu również inne pytania niż wylosowane.
4.
Egzamin praktyczny polega na wykonaniu przez kandydata pod nadzorem komisji lub jej członka pracy wskazanej przez komisję, która określa również miejsce i czas wykonania takiej pracy.
5.
Egzamin teoretyczny odbywa się ustnie i polega na wykazaniu przez kandydata znajomości następujących przedmiotów:
1)
farmacja stosowana;
2)
administracja i biurowość apteczna w zakresie potrzebnym przy wykonywaniu czynności technika aptecznego;
3)
nauka o Polsce i świecie współczesnym w zakresie I kursu Wszechnicy Radiowej.
§  8.
1.
Niezwłocznie po zakończeniu każdej części egzaminu komisja egzaminacyjna ustala jego wynik.
2.
Po zakończeniu egzaminu komisja ustala ostateczną ocenę egzaminu w zależności od wyniku jako złożony "z wynikiem dodatnim" bądź "z wynikiem ujemnym".
3.
Wynik egzaminu ustala komisja jako dodatni w przypadkach, gdy kandydat wykazał wiadomości potrzebne do wykonywania czynności technika aptecznego.
4.
Wynik egzaminu ogłasza przewodniczący niezwłocznie po ustaleniu przez komisję ostatecznej oceny egzaminu.
5.
W przypadku uzyskania przez kandydata oceny "z wynikiem ujemnym" komisja może dopuścić go do egzaminu poprawkowego, który powinien się odbyć nie wcześniej niż przed upływem trzech, a nie później niż po upływie sześciu miesięcy od daty przystąpienia do egzaminu po raz pierwszy.
6.
Komisja ustala zakres egzaminu poprawkowego.
7.
Egzamin poprawkowy można zdawać tylko jeden raz.
§  9.
1.
Do ważności decyzji komisji egzaminacyjnej konieczna jest obecność przewodniczącego i co najmniej dwóch jej członków.
2.
Decyzje komisji zapadają zwykłą większością głosów, a w przypadku równości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego.
3.
Z przebiegu czynności komisji członek komisji wyznaczony przez przewodniczącego sporządza protokół, który podpisują wszyscy członkowie komisji.
§  9.
Kandydatowi, który złożył egzamin z wynikiem dodatnim, prezydium wojewódzkiej rady narodowej (Rady Narodowej m. st. Warszawy i m. Łodzi) - wydział zdrowia wydaje zaświadczenie według wzoru stanowiącego załącznik do niniejszego zarządzenia.

ZAŁĄCZNIK 

Prezydium .................... Rady Narodowej w ....................

Wydział Zdrowia

ZAŚWIADCZENIE

Nr .....................

.................................., dnia .................... 195... r.

Ob. ......................... ur. ........................... złożył(a) w dniu .............................. z wynikiem dodatnim egzamin na technika aptecznego przed Komisją Egzaminacyjną powołaną w myśl zarządzenia Ministra Zdrowia z dnia 31 stycznia 1953 r. w sprawie egzaminów dla kandydatów na techników aptecznych (Monitor Polski Nr A-15, poz. 216).

Przewodniczący Komisji Egzaminacyjnej

........................................................

Pieczęć okrągła

Kierownik Wydziału Zdrowia

...........................................

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1953.A-15.216

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Egzaminy dla kandydatów na techników aptecznych.
Data aktu: 31/01/1953
Data ogłoszenia: 19/02/1953
Data wejścia w życie: 19/02/1953