Oznaczenie ilości i zawartości ekstraktu w brzeczce gorącej oraz sprawdzanie zapasów piwa.

INSTRUKCJA
MINISTRA PRZEMYSŁU ROLNEGO I SPOŻYWCZEGO
z dnia 18 grudnia 1953 r.
w sprawie oznaczenia ilości i zawartości ekstraktu w brzeczce gorącej oraz sprawdzania zapasów piwa.

Oznaczenie ilości i zawartości ekstraktu w brzeczce gorącej i sprawdzanie zapasów piwa w magazynach powinno się odbywać w sposób następujący:
§  1.
1.
Wybijanie brzeczki na urządzenia chłodnicze oraz obliczanie ilości brzeczki gorącej i zawartości w niej ekstraktu odbywać się będzie w obecności dwóch świadków, a to:
1)
kierownika browaru lub upoważnionego przez niego pracownika umysłowego działu technicznego;
2)
piwowara odpowiedzialnego za pracę w warzelni lub warzelnego, jeżeli zakład nie posiada stałego piwowara w warzelni lub jeżeli z ważnych przyczyn piwowar ten jest nieobecny w zakładzie.
2.
Funkcje spełniane dotychczas przez organy wydziałów finansowych prezydiów rad narodowych przejmą pracownicy kontroli technicznej przedsiębiorstwa.
§  2.
Zawartość ekstraktu brzeczki określa się w procentach wagowych za pomocą studzielnego cukromierza przy ciepłocie +20°C. Ustaloną w powyższy sposób zawartość ekstraktu należy niezwłocznie po ustaleniu zapisać do księgi warek.
§  3.
1.
Pracownicy komórki kontroli technicznej powinni zwracać szczególną uwagę na systematyczną kontrolę jakości brzeczki gorącej i jak najczęściej brać udział w oznaczaniu ekstraktu w brzeczce gorącej podczas wybijania warki.
2.
Ustalona ilość brzeczki gorącej powinna być wpisana do książki warek przez kierownika browaru i potwierdzona podpisami osób wymienionych w § 1 ust. 1 pkt 1 i 2.
3.
Rachunkowość kontrolno-techniczna będzie prowadzona przez pracowników produkcyjnych według przepisowych wzorów ksiąg (księga warek i produkcyjna) i kontrolowana przez pracowników komórki kontroli technicznej.
§  4.
1.
W każdym browarze powinno się odbywać przynajmniej raz w miesiącu, w terminie ustalonym każdorazowo przez dyrektora przedsiębiorstwa, komisyjne sprawdzanie zapasów piwa.
2.
Sprawdzanie zapasów piwa należy do obowiązków komisji inwentaryzacyjnych, powołanych przez dyrektora przedsiębiorstwa na podstawie zarządzenia Ministra Finansów z dnia 20 lutego 1953 r. w sprawie inwentaryzacji oraz sporządzania i zatwierdzania sprawozdań finansowych (Monitor Polski Nr A-29 poz. 359), z tym że przy sprawdzaniu zapasów piwa w skład komisji inwentaryzacyjnych wchodzi przedstawiciel kontroli technicznej przedsiębiorstwa, do którego browar należy.
§  5.
Ze stanu zapasów piwa powinien być sporządzony protokół w 4 egzemplarzach, z których:
1)
jeden egzemplarz pozostaje w aktach technicznych browaru (dołączony do raportów);
2)
drugi egzemplarz powinien być włączony do akt technicznych przedsiębiorstwa dołączony do raportów produkcyjnych piwa (RP1);
3)
trzeci egzemplarz należy dołączyć do raportów produkcyjnych piwa, wysyłanych do Centralnego Zarządu Przemysłu Piwowarsko-Słodowniczego;
4)
czwarty egzemplarz otrzymuje komórka księgowości przedsiębiorstwa w celu przeprowadzenia odpowiednich księgowań stwierdzonych ubytków bądź nadwyżek.
§  6.
Stwierdzone przez komisję ubytki powinny być zapisywane w książce podatkowej na rozchód, nadwyżki zaś na przychód.
§  7.
Centralny Zarząd Przemysłu Piwowarsko-Słodowniczego wyda instrukcję w przedmiocie sprawdzania zapasów piwa w browarach oraz ustali wzór sporządzanych przy tym sprawdzeniu protokołów.
§  8.
Instrukcja obowiązuje z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1953.A-115.1498

Rodzaj: Instrukcja
Tytuł: Oznaczenie ilości i zawartości ekstraktu w brzeczce gorącej oraz sprawdzanie zapasów piwa.
Data aktu: 18/12/1953
Data ogłoszenia: 29/12/1953
Data wejścia w życie: 29/12/1953