Tryb sporządzania podrozdzielników pojazdów samochodowych oraz tryb realizacji przydziałów pojazdów samochodowych.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO PAŃSTWOWEJ KOMISJI PLANOWANIA GOSPODARCZEGO
z dnia 6 listopada 1953 r.
w sprawie trybu sporządzania podrozdzielników pojazdów samochodowych oraz trybu realizacji przydziałów pojazdów samochodowych.

Na podstawie § 4 uchwały nr 104 Prezydium Rządu z dnia 1 marca 1952 r. w sprawie trybu rozdzielnictwa pojazdów samochodowych (Monitor Polski Nr A-23, poz. 297) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przy sporządzaniu podrozdzielników pojazdów samochodowych przez ministerstwa (urzędy centralne) i centralne instytucje społeczne oraz przy realizowaniu przydziałów pojazdów samochodowych należy stosować tryb postępowania ustalony w tymczasowej instrukcji stanowiącej załącznik do zarządzenia.
§  2.
Zarządzenie nie dotyczy samochodów reprezentacyjnych oraz samochodów przeznaczonych dla parku samochodowego Sił Zbrojnych.
§  3.
Do realizacji przydziałów pojazdów samochodowych objętych niniejszym zarządzeniem nie stosuje się przepisów zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 10 sierpnia 1953 r. w sprawie trybu zaopatrzenia materiałowo-technicznego (Biuletyn PKPG Nr 26, poz. 115 i Nr 33, poz. 144).
§  4.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

TYMCZASOWA INSTRUKCJA W SPRAWIE TRYBU SPORZĄDZANIA PODROZDZIELNIKÓW POJAZDÓW SAMOCHODOWYCH ORAZ TRYBU REALIZACJI PRZYDZIAŁÓW POJAZDÓW SAMOCHODOWYCH

Rozdział I.

Sporządzanie podrozdzielników.

§  1.
1.
Szczegółowe rozdzielniki pojazdów samochodowych dla poszczególnych ministerstw (urzędów centralnych) i centralnych instytucji społecznych będą po ich zatwierdzeniu przez Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Prezesa Państwowej Komisji Etatów przesyłane do wykonania:
1)
Ministerstwu Przemysłu Maszynowego - jeżeli chodzi o nowe pojazdy samochodowe produkcji krajowej;
2)
Ministerstwu Transportu Drogowego i Lotniczego - jeżeli chodzi o nowe pojazdy samochodowe importowane oraz pojazdy samochodowe pochodzące z akcji przekazywania zbędnych i nadmiernych remanentów motoryzacyjnych.
2.
Państwowa Komisja Etatów oraz Państwowa Komisja Planowania Gospodarczego zawiadamiają jednocześnie ministerstwa (urzędy centralne) i centralne instytucje społeczne o wysokości przydziałów z podaniem rodzajów przydzielonych pojazdów samochodowych.
§  2.
W terminie 2 tygodni od daty otrzymania zawiadomienia o przydzielonych pojazdach samochodowych ministerstwa (urzędy centralne) i centralne instytucje społeczne powinny opracować na przydzielone pojazdy samochodowe podrozdzielniki dla bezpośrednich odbiorców i przesłać je do realizacji:
1)
Ministerstwu Przemysłu Maszynowego (Centralny Zarząd Przemysłu Motoryzacyjnego) - jeżeli chodzi o nowe pojazdy samochodowe produkcji krajowej;
2)
Centrali Sprzętu Samochodowego "Motozbyt" - jeżeli chodzi o nowe pojazdy samochodowe importowane oraz pojazdy samochodowe używane kategorii I, pochodzące z akcji przekazywania zbędnych i nadmiernych remanentów motoryzacyjnych, marek i typów wymienionych w załączniku do zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 19 marca 1953 r. zmieniającego załącznik do uchwały Prezydium Rządu z dnia 8 listopada 1950 r. w sprawie przekazywania zbędnych i nadmiernych remanentów motoryzacyjnych (Monitor Polski Nr A-28, poz. 337);
3)
Ministerstwu Transportu Drogowego i Lotniczego (Centralny Zarząd Sprzętu Samochodowego) - jeżeli chodzi o pojazdy samochodowe remontowane, pozostałe z nadwyżki wymiennej;
4)
Centrali Spółdzielni Transportu (Centralne Biuro Handlu Sprzętem Samochodowym) - jeżeli chodzi o następujące pojazdy samochodowe, pochodzące z akcji przekazywania zbędnych i nadmiernych remanentów motoryzacyjnych, marek i typów nie wymienionych w załączniku do zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 19 marca 1953 r., o którym mowa w pkt 2, a mianowicie:
a)
pojazdy używane kategorii I,
b)
pojazdy specjalne,
c)
autobusy,
d)
pojazdy po naprawie.

Rozdział  II.

Realizacja przydziałów.

§  3.
1.
Ministerstwo Przemysłu Maszynowego (Centralny Zarząd Przemysłu Motoryzacyjnego) wydaje jednostkom objętym rozdzielnikami szczegółowymi (§ 1) asygnaty przydziałowe na nowe pojazdy samochodowe produkcji krajowej, wskazując w nich termin ważności asygnat i zakład wytwórczy realizujący asygnaty.
2.
Jednostki, które otrzymały asygnaty przydziałowe, przesyłają je bezpośrednim odbiorcom.
3.
Na podstawie otrzymanych asygnat bezpośredni odbiorcy pojazdów samochodowych składają zamówienie zakładowi wytwórczemu, wskazanemu w asygnacie przydziałowej, wraz z asygnatą w takim terminie, aby zamówienie wpłynęło do zakładu przed upływem terminu ważności asygnaty.
4.
Niezłożenie zamówienia (wraz z asygnatą) w wyznaczonym terminie powoduje utratę prawa nabycia pojazdu.
5.
Zamówienie powinno zawierać:
1)
dokładną nazwę i adres odbiorcy;
2)
adres wysyłkowy z dokładnym podaniem stacji kolejowej (bocznicy);
3)
numer konta oraz nazwę oddziału i siedziby banku finansującego odbiorcę;
4)
wskazanie rodzaju kredytu (część, dział, rozdział, paragraf i numer wniosku inwestycyjnego);
5)
podpis kierownika jednostki składającej zamówienie i głównego księgowego.
6.
Nie uważa się za złożone w terminie zamówienia, które wprawdzie wpłynęło do zakładu wytwórczego przed upływem terminu ważności asygnaty, jednak nie zawiera wszystkich danych wymienionych w ust. 5.
§  4.
1.
Zakład wytwórczy wysyła pojazdy samochodowe do odbiorców koleją; nie dotyczy to niżej wymienionych odbiorców, którzy odbierają pojazdy samochodowe bezpośrednio z zakładów wytwórczych:
1)
odbiorców mających siedziby na terenie województwa kieleckiego - przy dostawach samochodów ciężarowych "Star 20" i ciągników siodłowych "C-60";
2)
odbiorców mających siedzibę na terenie województwa lubelskiego - przy dostawach samochodów ciężarowych M-51 "Lublin";
3)
wszystkich odbiorców - przy dostawach samochodów osobowych M-20 "Warszawa" i autobusów.
2.
Zakład wytwórczy zawiadamia odbiorców o przygotowaniu pojazdu samochodowego do wysyłki koleją lub do bezpośredniego odbioru w takim czasie, by umożliwić przyjazd na wyznaczony termin konwojenta bądź osoby upoważnionej do odbioru pojazdu (kierowcy).
3.
W przypadku niestawienia się konwojenta lub kierowcy w wyznaczonym dniu (ust. 2) zakład wytwórczy dokonuje wysyłki pojazdu samochodowego koleją (bez konwojenta).
4.
Przesyłka pojazdu samochodowego koleją i jej ubezpieczenie następuje na rzecz i na koszt odbiorcy.
5.
Przy bezpośrednim odbiorze pojazdu samochodowego odbiorca obowiązany jest zaopatrzyć się we własnym zakresie w materiały pędne niezbędne dla doprowadzenia pojazdu do miejsca przeznaczenia.
§  5.
1.
Centrala Sprzętu Samochodowego "Motozbyt" po otrzymaniu podrozdzielników (§ 2 pkt 2) wskazuje bezpośrednim odbiorcom miejsce odbioru (hurtownie) pojazdów samochodowych.
2.
Bezpośredni odbiorcy składają wskazanym hurtowniom (ust. 1) zamówienia które powinny zawierać:
1)
dokładną nazwę i adres odbiorcy;
2)
numer konta oraz nazwę oddziału i siedziby banku finansującego odbiorcę;
3)
wskazanie rodzaju kredytu (część, dział, rozdział, paragraf i numer wniosku inwestycyjnego);
4)
wskazanie osoby upoważnionej do odbioru pojazdu;
5)
podpis kierownika jednostki składającej zamówienie i głównego księgowego.
3.
Odbiór pojazdu powinien nastąpić z hurtowni w ciągu 2 tygodni od daty ustalonej przez hurtownię.
4.
Nieodebranie pojazdu w wyznaczonym terminie powoduje utratę prawa nabycia pojazdu.
§  6.
1.
Ministerstwo Transportu Drogowego i Lotniczego (Centralny Zarząd Sprzętu Samochodowego) po otrzymaniu podrozdzielników (§ 2 pkt 3) wydaje zlecenie sprzedaży pojazdu samochodowego i wskazuje bezpośredniemu odbiorcy zakład, w którym ma nastąpić odbiór pojazdu.
2.
Odbiór pojazdu powinien nastąpić w ciągu 2 tygodni od daty podanej w zawiadomieniu (ust. 1).
3.
Nieodebranie pojazdu w wyznaczonym terminie powoduje utratę prawa nabycia pojazdu.
§  7.
1.
Centrala Spółdzielni Transportu (Centralne Biuro Handlu Sprzętem Samochodowym) po otrzymaniu podrozdzielników (§ 2 pkt 4) wydaje zlecenie sprzedaży pojazdu z podaniem marki i numeru ewidencyjnego pojazdu oraz wskazuje bezpośredniemu odbiorcy magazyn rejonowego biura handlu sprzętem samochodowym, w którym ma nastąpić odbiór pojazdu.
2.
Odbiór pojazdu powinien nastąpić w ciągu 2 tygodni od daty wskazanej w zawiadomieniu (ust. 1).
3.
Nieodebranie pojazdu w wyznaczonym terminie powoduje utratę prawa nabycia pojazdu.
§  8.
1.
Centralny Zarząd Przemysłu Motoryzacyjnego, Centrala Sprzętu Samochodowego "Motozbyt", Centralny Zarząd Sprzętu Samochodowego oraz Centrala Spółdzielni Transportu obowiązane są przedstawić Państwowej Komisji Etatów i Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego - w zależności od ich kompetencji w zakresie zatwierdzania rozdzielników szczegółowych - miesięczne wykazy odbiorców, z których winy przydziały nie zostały zrealizowane.
2.
Odpisy wykazów (ust. 1) powinny być przesłane do wiadomości Ministerstwu Przemysłu Maszynowego lub Ministerstwu Transportu Drogowego i Lotniczego, w zależności od ich kompetencji w zakresie realizacji rozdzielników.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1953.A-102.1388

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Tryb sporządzania podrozdzielników pojazdów samochodowych oraz tryb realizacji przydziałów pojazdów samochodowych.
Data aktu: 06/11/1953
Data ogłoszenia: 17/11/1953
Data wejścia w życie: 17/11/1953