Uczestniczenie spółdzielni produkcyjnych w obrocie bezgotówkowym.

INSTRUKCJA
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 7 października 1952 r.
w sprawie uczestniczenia spółdzielni produkcyjnych w obrocie bezgotówkowym.

W związku z uchwałą Nr 105 Prezydium Rządu z dnia 1 marca 1952 r. w sprawie gospodarki finansowej spółdzielni produkcyjnych (Monitor Polski Nr A-23, poz. 298) oraz w związku z zarządzeniem Ministra Finansów z dnia 7 października 1952 r. w sprawie zwolnienia spółdzielni produkcyjnych od wszystkich obowiązków, wynikających z ustawy o obowiązku uczestniczenia w obrocie bezgotówkowym (Monitor Polski Nr A-90, poz. 1408) zaleca się spółdzielniom produkcyjnym, aby w zakresie uczestniczenia w obrocie bezgotówkowym kierowały się następującymi zasadami:
§  1.
1.
Wolne pieniężne środki obrotowe, jak i przeznaczone na uzupełnienie i powiększenie funduszy niepodzielnych, przechowuje spółdzielnia produkcyjna na odpowiednich rachunkach w miejscowo właściwym oddziale Banku Rolnego (rachunek główny).
2.
W razie potrzeby może spółdzielnia produkcyjna posiadać bankowy rachunek zastępczy w gminnej kasie spółdzielczej.
§  2.
1.
Bankowy rachunek zastępczy w gminnej kasie spółdzielczej służy do dokonywania:
a)
wpłat nadwyżek kasowych, przekraczających górną granicę pogotowia kasowego spółdzielni,
b)
wypłat na uzupełnienie pogotowia kasowego, w przypadku gdy wpływy bieżące spółdzielni nie wystarczą na uzupełnienie pogotowia kasowego.
2.
Wysokość środków pieniężnych gromadzonych na bankowym rachunku zastępczym w gminnej kasie spółdzielczej ustala zarząd spółdzielni w porozumieniu z oddziałem Banku Rolnego. Kwoty przekraczające ustaloną wysokość przelewa gminna kasa spółdzielcza automatycznie na rachunek główny spółdzielni.
§  3.
Górną granicę pogotowia kasowego, jak również górną granicę drobnych wpłat i wypłat gotówkowych w stosunku do jednorazowych transakcji, ustala ogólne zebranie członków spółdzielni produkcyjnej po uprzednim omówieniu przez zarząd z oddziałem Banku Rolnego niezbędnych potrzeb gotówkowych spółdzielni i miejscowych warunków rozliczeń.
§  4.
1.
Spółdzielnie produkcyjne mogą regulować swoje zobowiązania:
a)
gotówką – do wysokości górnej granicy drobnych wypłat, w stosunku do wszystkich kontrahentów (uczestników i nieuczestników obrotu bezgotówkowego),
b)
gotówką – bez względu na wysokość kwoty, na zakupy wytworów gospodarstwa rolnego, hodowlanego – dokonywane u producentów nie będących uczestnikami obrotu bezgotówkowego oraz za świadczenia rzemieślników i robotników nie będących uczestnikami obrotu bezgotówkowego,
c)
przelewem bankowym – w stosunku do uczestników obrotu bezgotówkowego, w kwotach przekraczających granicę drobnych wypłat, ustaloną dla spółdzielni.
2.
Zaleca się używanie przelewu bankowego również w pokrywaniu zobowiązań w kwotach poniżej ustalonej wysokości drobnych wypłat.
§  5.
1.
Nadwyżki pogotowia kasowego powinny być odprowadzane zasadniczo codziennie na rachunek w Banku Rolnym lub za pośrednictwem gminnej kasy spółdzielczej (punktu kasowego gminnej kasy spółdzielczej) albo urzędu pocztowego.
2.
W okresach specjalnego nasilenia prac gospodarczych nadwyżki kasowe mogą być odprowadzane w odstępach dłuższych, jednak nie większych niż tygodniowe.
§  6.
.Nakłada się na oddziały Banku Rolnego, sprawujące opiekę finansową nad spółdzielniami produkcyjnymi, obowiązek pisemnego powiadamiania prezydiów powiatowych rad narodowych i zarządów spółdzielni produkcyjnych o przypadkach naruszenia niniejszych przepisów przez osoby odpowiedzialne w spółdzielni za przestrzeganie niniejszych przepisów i wykonywanie uchwał ogólnego zebrania w sprawie gospodarki finansowej.
§  7.
Instrukcja wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1952.A-90.1411

Rodzaj: Instrukcja
Tytuł: Uczestniczenie spółdzielni produkcyjnych w obrocie bezgotówkowym.
Data aktu: 07/10/1952
Data ogłoszenia: 27/10/1952
Data wejścia w życie: 27/10/1952