Przystąpienie do prac przygotowawczych dla przeprowadzenia powszechnej inwentaryzacji środków trwałych w gospodarce uspołecznionej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

UCHWAŁA NR 896
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 10 października 1952 r.
w sprawie przystąpienia do prac przygotowawczych dla przeprowadzenia powszechnej inwentaryzacji środków trwałych w gospodarce uspołecznionej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

W związku z mającą nastąpić powszechną inwentaryzacją środków trwałych w gospodarce uspołecznionej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, dla zapewnienia prawidłowego jej przebiegu oraz pomyślnych rezultatów, Prezydium Rządu uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Powszechną inwentaryzacją objęte zostaną wszystkie środki trwałe gospodarki uspołecznionej w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej oraz ponadto powierzchnia gruntów, z wyjątkiem gruntów rolnych, leśnych i obszarów wodnych.
2.
Termin przeprowadzenia powszechnej inwentaryzacji zostanie ustalony odrębnie.
§  2.
1. 1
(uchylony).
2.
Do zadań Generalnego Pełnomocnika Rządu w okresie przygotowań do powszechnej inwentaryzacji należeć będzie w szczególności:
1)
zorganizowanie Biura Powszechnej Inwentaryzacji przy Głównym Urzędzie Statystycznym do dnia 5 listopada 1952 r.,
2)
opracowanie w uzgodnieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, Ministrem Finansów i Prezesem Głównego Urzędu Statystycznego szczegółowych wytycznych i instrukcji niezbędnych dla działalności pełnomocników i komisji resortowych wraz z terminarzami prac, uwzględniając ramową instrukcję, przyjętą do wiadomości przez Prezydium Rządu,
3)
koordynacja i nadzorowanie prac zarówno pełnomocników jak i komisji resortowych.
§  3.
1.
W celu przeprowadzenia prac przygotowawczych dla powszechnej inwentaryzacji w ramach resortu, a także rozwiązywania zagadnień o charakterze resortowym, ministrowie oraz kierownicy urzędów centralnych powołają swych pełnomocników i komisje dla spraw powszechnej inwentaryzacji.
2.
Pełnomocnicy resortowi powinni być powołani w uzgodnieniu z Generalnym Pełnomocnikiem Rządu do dnia 5 listopada 1952 r.
3.
Do zadań pełnomocników resortowych, będących jednocześnie przewodniczącymi komisji dla spraw powszechnej inwentaryzacji, w okresie przygotowań należeć będzie w szczególności:
1)
ustalenie szczegółowej nomenklatury i klasyfikacji obiektów typowych dla własnego resortu - w zakresie budynków, budowli, maszyn, urządzeń, narzędzi i inwentarza,
2)
ustalenie średnich okresów użytkowania (amortyzacyjnych) poszczególnych obiektów typowych dla własnego resortu - w zakresie budynków, budowli, maszyn, urządzeń, narządzi i inwentarza,
3)
opracowanie szczegółowych instrukcji metodologicznych, zapewniających prawidłowe i jednolite postępowanie przy inwentaryzacji obiektów typowych dla własnego resortu oraz ustalających szczegółowo zasady i tryb przeprowadzenia inwentaryzacji w ramach resortu,
4)
zorganizowanie aparatu kierowniczego i wykonawczego wewnątrz resortu oraz jego szkolenie i instruktaż,
5)
wyposażenie aparatu wykonawczego wewnątrz resortu we wszelkie środki niezbędne do przeprowadzenia w sposób prawidłowy powszechnej inwentaryzacji (instrukcje, formularze itd.).
4.
Zarówno pełnomocnicy resortowi jak i członkowie komisji resortowych pełnią swe czynności w ramach swych obowiązków służbowych i żadnych dodatkowych wynagrodzeń nie pobierają.
§  4. 2
.
§  5.
Ustala się dzień 30 czerwca 1953 r. jako ostateczny termin zakończenia prac przygotowawczych dla przeprowadzenia powszechnej inwentaryzacji.
§  6.
Wykonanie uchwały porucza się Prezesowi Rady Ministrów oraz wszystkim ministrom i kierownikom urzędów centralnych.
§  7.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 2 ust. 1 uchylony przez § 5 uchwały nr 596 z dnia 25 września 1956 r. w sprawie zniesienia stanowiska Generalnego Pełnomocnika Rządu dla Spraw Powszechnej Inwentaryzacji i przekazanie jego zadań Prezesowi Głównego Urzędu Statystycznego. (M.P.56.83.978) z dniem 5 października 1956 r.
2 § 4 uchylony przez § 5 uchwały nr 596 z dnia 25 września 1956 r. w sprawie zniesienia stanowiska Generalnego Pełnomocnika Rządu dla Spraw Powszechnej Inwentaryzacji i przekazanie jego zadań Prezesowi Głównego Urzędu Statystycznego. (M.P.56.83.978) z dniem 5 października 1956 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1952.A-88.1372

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Przystąpienie do prac przygotowawczych dla przeprowadzenia powszechnej inwentaryzacji środków trwałych w gospodarce uspołecznionej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.
Data aktu: 10/10/1952
Data ogłoszenia: 18/10/1952
Data wejścia w życie: 18/10/1952