Zorganizowanie odbioru maszyn i narzędzi rolniczych oraz części zamiennych w zakładach wytwórczych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRÓW ROLNICTWA I PRZEMYSŁU MASZYNOWEGO
z dnia 30 września 1952 r.
w sprawie zorganizowania odbioru maszyn i narzędzi rolniczych oraz części zamiennych w zakładach wytwórczych.

W związku z postanowieniem § 8 załącznika nr 6 do zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 26 sierpnia 1950 r. w sprawie ogólnych warunków dostaw (Biuletyn PKPG Nr 20, poz. 226) zarządza się, co następuje:
§ 1. Centrala Zaopatrzenia Rolnictwa (CZR) w porozumieniu z Centralnym Zarządem Przemysłu Maszyn Rolniczych (CZPMR) przystąpi do zorganizowania w zakładach wytwórczych podległych CZPMR komisji odbiorczych maszyn i narzędzi rolniczych oraz części zamiennych.

§ 2. W skład komisji odbiorczych wchodzą: z ramienia CZR – wyznaczeni przez CZR: przewodniczący i członkowie, z ramienia zakładu wytwórczego – członkowie wyznaczeni przez dyrekcję danego zakładu,

W skład członków wyznaczonych przez dyrekcję zakładu powinien wchodzić kierownik Działu Kontroli Technicznej zakładu (DKT).

§ 3. Ilość członków komisji odbiorczej dla każdego zakładu wytwórczego ustala CZR w porozumieniu z CZPMR, przy czym w poszczególnych zakładach wytwórczych działają komisje odbiorcze o stałym składzie.

§ 4. Do zakresu działania komisji odbiorczych należy przeprowadzanie badań technicznych maszyn i narzędzi rolniczych oraz części zamiennych, produkowanych przez dany zakład wytwórczy.

§ 5. Badania techniczne, o których mowa w § 4, mają na celu sprawdzenie, czy przedstawione do odbioru maszyny i narzędzia rolnicze oraz części zamienne są wykonane zgodnie z dokumentacją techniczną i czy są odpowiednio opakowane i przygotowane do wysyłki.

Badania powyższe komisja odbiorcza przeprowadza na podstawie:

1) zatwierdzonych przez Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego ogólnych warunków odbiorczych maszyn i narzędzi rolniczych oraz części zamiennych,

2) szczegółowych warunków odbiorczych odrębnych dla każdego rodzaju maszyn i narzędzi rolniczych, zatwierdzonych przez Ministra Przemysłu Maszynowego w porozumieniu z Ministrami Rolnictwa i Państwowych Gospodarstw Rolnych.

§ 6. Przewodniczący i członkowie komisji odbiorczych wyznaczeni przez CZR pełnią swoje czynności jako zasadniczy obowiązek służbowy, członkowie zaś wyznaczeni przez dyrekcję zakładu – w ramach swych normalnych obowiązków służbowych. Przewodniczącemu i członkom z tytułu pracy w komisji odbiorczej żadne dodatkowe wynagrodzenie nie przysługuje.

§ 7. Dyrektor zakładu wytwórczego powinien zapewnić komisji odbiorczej bezpłatnie potrzebny lokal biurowy, materiały kancelaryjne i w razie potrzeby pomoc biurową oraz przydzielić komisji personel pomocniczy potrzebny do badań.

Przy dokonaniu badań komisja odbiorcza korzysta z urządzeń zakładu wytwórczego.

§ 8. Inne koszty komisji odbiorczych, poza kosztami osobowymi, które każda strona pokrywa we własnym zakresie, ponosi CZR.

§ 9. W okresie przejściowym, aż do odwołania przez Ministra Rolnictwa, czynności techniczne przewidziane w niniejszym zarządzeniu dla CZR wykonuje Centralny Zarząd Technicznej Obsługi Rolnictwa.

§ 10. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1952.A-86.1361

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zorganizowanie odbioru maszyn i narzędzi rolniczych oraz części zamiennych w zakładach wytwórczych.
Data aktu: 30/09/1952
Data ogłoszenia: 15/10/1952
Data wejścia w życie: 15/10/1952