Ulgi kredytowe dla niektórych spółdzielni pracy.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 25 sierpnia 1952 r.
w sprawie ulg kredytowych dla niektórych spółdzielni pracy.

Na podstawie § 2 uchwały Nr 39 Rady Ministrów z dnia 2 lutego 1952 r. w sprawie ulg kredytowych i podatkowych dla niektórych spółdzielni pracy (Monitor Polski Nr A-16, poz. 184) zarządza się, co następuje:
§  1.
Spółdzielnie pracy, utrzymujące punkty usługowe mające za zadanie obsługę i pomoc wsi w zakresie określonym w § 1 uchwały Nr 39 Rady Ministrów z dnia 2 lutego 1952 r. (Monitor Polski Nr A-16, poz. 184), korzystają z kredytu na warunkach ulgowych przez:
1)
uproszczony tryb otwierania kredytów do końca 1952 r.,
2)
obniżenie stopy odsetek od kredytów inwestycyjnych i obrotowych o 50% w ciągu pierwszych dwu lat działalności, przy zachowaniu postanowień podanych w niniejszym zarządzeniu.
§  2.
Z ulg kredytowych, o których mowa w § 1, korzysta jedynie dział spółdzielni mający za zadanie obsługę i pomoc wsi.
§  3.
Otwarcie ulgowego kredytu następuje na podstawie zgłoszenia spółdzielni o otwarciu punktu usługowego lub działu spółdzielni mających za zadanie obsługę i pomoc wsi, potwierdzonego przez jednostkę nadrzędną spółdzielni (związek branżowy, oddział wojewódzki, ekspozytura rejonowa) i wydział przemysłu prezydium wojewódzkiej rady narodowej. W zgłoszeniu należy podać wartość nakładów, które pokryte będą z kredytu inwestycyjnego, oraz wartość zapasów, które będą finansowane z kredytów obrotowych.
§  4.
Jednostka nadrzędna spółdzielni, wymieniona w § 3, w porozumieniu z wydziałem przemysłu prezydium wojewódzkiej rady narodowej ustali stosownie do uzasadnionych zadań gospodarczych spółdzielni:
1)
wartość prawidłowego nakładu inwestycyjnego, która stanowi podstawę do sfinansowania ulgowym kredytem inwestycyjnym,
2)
stały stosunek zachodzący między wartością dokonywanych usług przez dział spółdzielni mający za zadanie obsługę i pomoc wsi a wartością środków obrotowych spółdzielni, który stanowi podstawę do sfinansowania ulgowym kredytem obrotowym.
§  5.
1.
Całość kredytu w wysokości kwot ustalonych lub w wysokości wynikającej z ustalonego stosunku – określonych przez wydział przemysłu prezydium wojewódzkiej rady narodowej dla utrzymywania punktów usługowych mających za zadanie obsługę i pomoc wsi – korzysta z obniżonej stopy odsetek kredytu.
2.
Sumy przekraczające wysokość ustalonych kwot lub kwot wynikających z określonych stosunków – określonych przez wydział przemysłu prezydium wojewódzkiej rady narodowej – oprocentowane będą normalną stopą kredytu.
§  6.
1.
Spółdzielnie realizujące inwestycje budowlane w celu utrzymywania punktów usługowych mających za zadanie obsługę i pomoc wsi korzystają z uproszczonego trybu otwarcia kredytu i zamiast dokumentacji – wymienionej w § 46) ust. 1 pkt 1 lit. c) i d) zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministra Finansów z dnia 11 grudnia 1951 r. w sprawie zasad finansowania inwestycji limitowych i działalności przedsiębiorstw wykonawstwa inwestycyjnego przez banki specjalne (Monitor Polski z 1952 r. Nr A-6, poz. 60) – powinny podać zatwierdzone przez inwestorów naczelnych (wydziały przemysłu prezydium wojewódzkiej rady narodowej, związki branżowe, oddziały bądź ekspozytury):
a)
szacunkowy preliminarz kosztów,
b)
kosztorysy szczegółowe (na dane roboty).
2.
Spółdzielnie przedłożą zatwierdzony tytuł inwestycyjny (program rzeczowy) oraz zatwierdzony roczny i kwartalny plan pokrycia właściwemu terytorialnie oddziałowi Banku Inwestycyjnego.
§  7.
Spółdzielnie pracy w określonych terminach składać będą Bankowi Inwestycyjnemu sprawozdanie kwartalne z punktów usługowych lub działów spółdzielni – mających za zadanie obsługę i pomoc wsi – o wartości poczynionych nakładów oraz o wartości stanu środków obrotowych na początek i koniec kwartału sprawozdawczego, ze wskazaniem stosunku do prawidłowego stanu ustalonego przez wydział przemysłu prezydium wojewódzkiej rady narodowej.
§  8.
Ulgi wyżej wymienione przysługują spółdzielni pracy jedynie w ciągu pierwszych dwu lat działalności punktów usługowych lub działu spółdzielni.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1952 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1952.A-76.1211

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Ulgi kredytowe dla niektórych spółdzielni pracy.
Data aktu: 25/08/1952
Data ogłoszenia: 12/09/1952
Data wejścia w życie: 12/09/1952, 01/01/1952