Ustalenie regulaminu obowiązkowych straży pożarnych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI KOMUNALNEJ
z dnia 16 czerwca 1952 r.
w sprawie ustalenia regulaminu obowiązkowych straży pożarnych.

Na podstawie art. 8 ust. 6 ustawy z dnia 4 lutego 1950 r. o ochronie przeciwpożarowej i jej organizacji (Dz. U. R. P. z 1951 r. Nr 58, poz. 404) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ustala się regulamin obowiązkowych straży pożarnych w brzmieniu załącznika do niniejszego zarządzenia.
§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK  1

REGULAMIN OBOWIĄZKOWYCH STRAŻY POŻARNYCH

§ 1.
Obowiązkowa straż pożarna, zwana w dalszym ciągu niniejszego regulaminu "Strażą", jest jednostką ochrony przeciwpożarowej na obszarze określonym uchwałą miejskiej bądź gminnej rady narodowej albo zarządzeniem kierownika zakładu pracy.
§  2.
Straż powołuje na wniosek wojewódzkiego komendanta straży pożarnych:
1)
na terenie gminy lub miasta - właściwa gminna lub miejska rada narodowa;
2)
na terenie zakładu pracy - kierownictwo tego zakładu.
§  3.
Celem Straży jest:
1)
organizowanie i prowadzenie akcji zapobiegawczej przed pożarami i innymi klęskami żywiołowymi oraz współdziałanie w tym zakresie z właściwymi władzami państwowymi;
2)
udzielanie pomocy i ratunku w razie pożaru lub innych klęsk żywiołowych zarówno na terenie swego działania jak i poza terenem swej działalności.
§  4.
Do osiągnięcia powyższych celów Straż dąży przez:
1)
branie udziału w akcjach mających na celu zwalczanie wynikłych pożarów oraz innych klęsk żywiołowych;
2)
fachowe i ideologiczne szkolenie swych członków;
3)
organizowanie ze swych członków jednostek służby przeciwpożarowej i innych dziedzin pokrewnych;
4)
udzielanie terenowym władzom państwowym opinii fachowych w sprawach bezpieczeństwa przeciwpożarowego;
5)
uświadamianie społeczeństwa na terenie swej działalności o konieczności i sposobach ochrony przed pożarami i innymi klęskami żywiołowymi;
6)
współpracę z Ochotniczą Rezerwą Milicji Obywatelskiej i innymi organizacjami społecznymi w zakresie wzmocnienia bezpieczeństwa pożarowego;
7)
organizowanie i utrzymywanie dla swych członków sekcji sportowych, zespołów świetlicowych, bibliotek, orkiestr i chórów oraz organizowanie imprez propagandowych;
8)
wykonywanie wszelkich innych czynności i spełnianie obowiązków wynikających z niniejszego regulaminu oraz z przepisów prawnych regulujących ochronę przeciwpożarową oraz ochronę przed innymi klęskami żywiołowymi.
§  5.
Do służby w Straży powołanej przez miejską lub gminną radę narodową mogą być powołani mężczyźni w wieku od 18 do 60 lat, mający stałe miejsce zamieszkania w danej gminie lub mieście, a w Straży powołanej przez zakład pracy - wszyscy mężczyźni zatrudnieni w danym zakładzie pracy.
§  6.
Do służby w Straży nie mogą być powoływani:
1)
niezdolni do pełnienia tych obowiązków wskutek choroby, ułomności fizycznej albo umysłowej;
2)
posłowie na Sejm;
3)
członkowie prezydiów rad narodowych;
4)
żołnierze w czynnej służbie wojskowej oraz osoby pełniące służbę w Milicji Obywatelskiej, Ochotniczej Rezerwie Milicji Obywatelskiej oraz w innych organach służby bezpieczeństwa publicznego, jak również pracownicy liniowi wszelkich organów ochrony przeciwpożarowej;
5)
uczniowie i słuchacze szkół podstawowych, średnich i wyższych,
6)
duchowni uznanych przez Państwo wyznań;
7)
cudzoziemcy korzystający z prawa zakrajowości;
8)
osoby przebywające czasowo na obszarze gminy lub miasta;
9)
lekarze oraz personel nauczycielski i naukowy wszystkich typów szkół i zakładów naukowych.
§  7.
Do służby w Straży powołuje oraz zwalnia z niej:
1)
prezydium właściwej gminnej bądź miejskiej rady narodowej - jeżeli chodzi o Straż powołaną na terenie gminy lub miasta;
2)
kierownik zakładu pracy - jeżeli chodzi o Straż powołaną na terenie zakładu pracy.
§  8.
Powołanie do służby następuje na czas nieokreślony.
§  9.
Osoby powołane do Straży mają obowiązek:
1)
przestrzegać postanowień niniejszego regulaminu oraz zarządzeń władzy Straży i dokładać wszelkich starań w kierunku najlepszego wywiązywania się z nałożonych obowiązków;
2)
brać czynny udział w akcji ratowniczej w zakresie oznaczonym regulaminem służby przeciwpożarowej;
3)
podwyższać swój poziom wiedzy w zakresie pożarnictwa i uświadomienia politycznego oraz brać udział w szkoleniu zarządzanym przez komendę Straży na mocy obowiązujących instrukcji i regulaminów;
4)
dbać o dobrą opinię Straży i całej służby ochrony przeciwpożarowej.
§  10.
Stan liczebny Straży terenowej określa prezydium właściwej rady narodowej bądź kierownictwo zakładu w oparciu o wytyczne, które ustalone będą w trybie art. 8 ust. 7 ustawy z dnia 4 lutego 1950 r. o ochronie przeciwpożarowej i jej organizacji (Dz. U. R. P. z 1951 r. Nr 58, poz. 404).
§  11.
Na czele Straży stoi komenda Straży, złożona z komendanta, zastępcy do spraw kulturalno-oświatowych i zastępcy do spraw technicznych, powoływanych i odwoływanych na wniosek powiatowej komendy straży pożarnych przez prezydium właściwej gminnej (miejskiej) rady narodowej bądź kierownika zakładu pracy.
§  12.
Komendant Straży oraz jego zastępcy - każdy we właściwym zakresie - odpowiedzialni są za stan organizacyjny, wyszkolenie oraz postawę polityczno-społeczną Straży.
§  13.
Do zakresu działania komendanta Straży należy w szczególności:
1)
dowodzenie akcją ratowniczą w przypadku pożaru lub innych klęsk żywiołowych;
2)
kierowanie akcją szkoleniową Straży w ramach planu zatwierdzonego przez władze pożarnicze;
3)
utrzymywanie w Straży porządku organizacyjnego i karności;
4)
przedkładanie władzom sprawozdań z działalności Straży;
5)
przedstawianie władzom potrzeb dotyczących wyekwipowania i utrzymywania Straży.
§  14.
1.
Straż powołana przez radę narodową oraz przez kierownika takiego zakładu, w którym nie utworzono stanowiska komendanta ochrony przeciwpożarowej bądź kierownika ochrony przeciwpożarowej, podlega pod względem fachowym powiatowej komendzie straży pożarnych, której przysługują w stosunku do Straży takie same uprawnienia, jak w stosunku do zawodowych straży pożarnych. Pozostałe Straże podlegają komendantom ochrony przeciwpożarowej bądź kierownikom ochrony przeciwpożarowej.
2.
W miastach, osiedlach i zakładach pracy, w których obok istniejącej zawodowej lub ochotniczej straży pożarnej została utworzona straż obowiązkowa, podlega ona komendzie miejscowej zawodowej lub ochotniczej straży pożarnej jako jej uzupełnienie.
§  15.
Koszty związane z wyekwipowaniem i utrzymaniem Straży obciążają budżety terenowe właściwych gminnych (miejskich) rad narodowych bądź zakład pracy, który powołał Straż.
§  16.
Straż obowiązkowa terenowa może być rozwiązana na wniosek wojewódzkiego komendanta straży pożarnych uchwałą gminnej (miejskiej) rady narodowej. Straż obowiązkowa zakładowa może być rozwiązana przez kierownictwo zakładu na wniosek wojewódzkiego komendanta straży pożarnych.
1 Z dniem 20 listopada 1953 r. załącznik traci moc w stosunku do obowiązkowych zakładowych straży pożarnych. Zgodnie z § 2 zarządzenia z dnia 25 października 1953 r. w sprawie ustalenia regulaminu ochotniczej i obowiązkowej zakładowej straży pożarnej. (M.P.53.A-103.1394).

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1952.A-57.885

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Ustalenie regulaminu obowiązkowych straży pożarnych.
Data aktu: 16/06/1952
Data ogłoszenia: 04/07/1952
Data wejścia w życie: 04/07/1952