Prowadzenie przez gminne kasy spółdzielcze czynności zastępczych Powszechnej Kasy Oszczędności.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 31 stycznia 1952 r.
w sprawie prowadzenia przez gminne kasy spółdzielcze czynności zastępczych Powszechnej Kasy Oszczędności.

Na podstawie art. 2 dekretu z dnia 25 października 1948 r. o reformie bankowej (Dz. U. R. P. z 1951 r. Nr 36, poz. 279) i pkt 3 uchwały Rady Ministrów z dnia 3 listopada 1950 r. w sprawie Powszechnej Kasy Oszczędności (Monitor Polski Nr A-119, poz. 1470) zarządza się, co następuje:
§  1.
Powszechna Kasa Oszczędności (PKO) zawrze z gminnymi kasami spółdzielczymi (GKS) umowy o prowadzenie czynności zastępczych PKO na warunkach ustalonych w załączniku do niniejszego zarządzenia.
§  2.
Zawarcie umowy pomiędzy PKO a GKS nastąpi przez podpisanie deklaracji w trzech egzemplarzach o treści następującej:

"Dnia .......... 195.. r. Gminna Kasa Spółdzielcza w .........., reprezentowana przez .........., i Powszechna Kasa Oszczędności, reprezentowana przez ..........,

zawierają na podstawie zarządzenia Ministra Finansów z dnia 31 stycznia 1952 r. w sprawie prowadzenia przez gminne kasy spółdzielcze czynności zastępczych Powszechnej Kasy Oszczędności (Monitor Polski Nr A-15, poz. 178) umowę o treści podanej w załączniku do tego zarządzenia".

Jeden egzemplarz podpisanej deklaracji otrzymuje PKO, drugi GKS, a trzeci Bank Rolny.

§  3.
Wykonanie zarządzenia porucza się Powszechnej Kasie Oszczędności i Bankowi Rolnemu jako centrali gminnych kas spółdzielczych.
§  4.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

UMOWA POMIĘDZY POWSZECHNĄ KASĄ OSZCZĘDNOŚCI, ZWANĄ PONIŻEJ "PKO", A GMINNĄ KASĄ SPÓŁDZIELCZĄ, ZWANĄ W DALSZYM CIĄGU "GKS", O PROWADZENIE CZYNNOŚCI ZASTĘPCZYCH PKO

§ 1.
GKS zobowiązuje się do wykonywania czynności zleconych przez Powszechną Kasę Oszczędności na warunkach przewidzianych niniejszą umową.
§  2.
W terminach określonych w planie pracy, ustalonym pomiędzy PKO a Bankiem Rolnym jako Centralą GKS, Gminna Kasa Spółdzielcza rozpocznie wykonywanie następujących czynności zleconych przez PKO:
a)
wystawianie książeczek oszczędnościowych PKO,
b)
przyjmowanie wpłat na książeczki oszczędnościowe PKO,
c)
dokonywanie wypłat z książeczek oszczędnościowych PKO,
d)
wpisywanie do książeczek oszczędnościowych PKO równowartości bonów oszczędnościowych PKO,
e)
wykonywanie innych czynności związanych z obsługą wkładów oszczędnościowych PKO.

Ponadto PKO może za zgodą Ministra Finansów zlecić GKS wykonywanie innych czynności z zakresu działania PKO, nie objętych niniejszą umową.

§  3.
Czynności wymienione w § 2 GKS wykonywać będzie na podstawie instrukcji PKO uzgodnionych z Bankiem Rolnym z równą starannością jak własne zadania statutowe.
§  4.
GKS opracowywać będzie w oparciu o wytyczne PKO okresowe plany operacyjne obejmujące:
a)
ilość książeczek oszczędnościowych PKO,
b)
sumy wpłat na książeczki oszczędnościowe PKO,
c)
sumy wypłat z książeczek oszczędnościowych PKO.

Po zatwierdzeniu tych planów przez PKO, GKS będzie obowiązana dołożyć wszelkich starań dla ich wykonania.

GKS będzie ściśle przestrzegać przepisów PKO o sprawozdawczości.

§  5.
Rozrachunek PKO z GKS z tytułu przyjmowanych przez GKS wpłat na książeczki oszczędnościowe PKO i wypłat dokonywanych przez GKS z książeczek oszczędnościowych PKO przeprowadzany będzie codziennie za pośrednictwem Banku Rolnego w sposób ustalony pomiędzy PKO i Bankiem Rolnym. Wypłaty i wpłaty powyższe awizowane będą PKO przez GKS codziennie w sposób uregulowany instrukcjami. W przypadku gdy suma wypłat dziennych przekraczać będzie sumę wpłat dziennych w obrocie oszczędnościowym, GKS, do czasu zasadniczego uregulowania tej sprawy, dokonywać będzie wypłat z własnych środków obrotowych.

Przeniesienie salda książeczki wkładkowej GKS na książeczkę oszczędnościową PKO przez likwidację książeczki wkładkowej GKS i wystawienie książeczki oszczędnościowej PKO traktowane będzie w rozrachunku, jak przyjęcie przez GKS wpłaty na książeczkę oszczędnościową PKO.

§  6.
Pracownicy GKS obowiązani są do zachowania tajemnicy, dotyczącej wkładów oszczędnościowych PKO, i do czynnej współpracy z PKO w zakresie upowszechniania i rozwoju obrotu oszczędnościowego PKO.
§  7.
PKO uprawniona jest do sprawowania nadzoru nad prawidłowym dokonywaniem przez GKS obsługi obrotu oszczędnościowego PKO, upowszechnieniem obrotu oszczędnościowego PKO, a także do przeprowadzania instruktażu pracowników GKS w wymienionym zakresie.
§  8.
PKO przysługuje prawo powoływania pracowników GKS, obsługujących obrót oszczędnościowy PKO, na krótkie przeszkolenia fachowe, za uprzednią zgodą właściwego powiatowego oddziału Banku Rolnego. W tym przypadku pracownicy GKS otrzymywać będą od PKO diety i zwrot kosztów podróży.
§  9.
PKO dostarczy GKS szyldy z napisem "PKO - Powszechna Kasa Oszczędności - Zastępstwo", stemple dzienne, instrukcje, książeczki oszczędnościowe, formularze stosowane w obrocie oszczędnościowym oraz materiały informacyjno-propagandowe.
§  10.
GKS ponosi wobec PKO odpowiedzialność za straty materialne, wynikłe na skutek ewentualnych nadużyć i niewłaściwego wykonywania przez pracowników GKS obsługi obrotu oszczędnościowego PKO.
§  11.
Zasady pokrywania wydatków związanych z czynnościami obrotu oszczędnościowego PKO będą ustalone przez Ministerstwo Finansów.
§  12.
GKS zawiadamiać będzie PKO bezzwłocznie o wszelkich zmianach, jakie w czasie trwania umowy zajdą w sieci punktów kasowych GKS.
§  13. 1
(skreślony).
§  14.
Umowa niniejsza obowiązuje strony od dnia podpisania deklaracji i zawarta jest na czas nieoznaczony.

Zmiana bądź uzupełnienie umowy może nastąpić tylko na zarządzenie Ministra Finansów.

§  15.
Umowa niniejsza wolna jest od podatku od nabycia praw majątkowych w myśl art. 2 dekretu z dnia 3 lutego 1947 r. o podatku od nabycia praw majątkowych (Dz. U. R. P. z 1951 r. Nr 9, poz. 74).
1 Załącznik § 13 skreślony przez § 1 zarządzenia z dnia 23 października 1956 r. (M.P.56.100.1159) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 6 grudnia 1956 r.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1952.A-15.178

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Prowadzenie przez gminne kasy spółdzielcze czynności zastępczych Powszechnej Kasy Oszczędności.
Data aktu: 31/01/1952
Data ogłoszenia: 20/02/1952
Data wejścia w życie: 20/02/1952