Pobór w drodze inkasa podatku od lokali w nieruchomościach pozostających pod zarządem władz bezpieczeństwa publicznego i podległych im przedsiębiorstw.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 22 stycznia 1952 r.
w sprawie poboru w drodze inkasa podatku od lokali w nieruchomościach pozostających pod zarządem władz bezpieczeństwa publicznego i podległych im przedsiębiorstw.

Na podstawie § 3 ust. 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 11 stycznia 1951 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów dekretu o postępowaniu podatkowym (Dz. U. R. P. Nr 5, poz. 43 i Nr 60, poz. 415) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Prezydia miejskich i gminnych rad narodowych dokonują wymiaru podatku od lokali w nieruchomościach pozostających pod zarządem władz bezpieczeństwa publicznego w kwotach globalnych, obejmujących podatek od lokali przypadający łącznie od lokali we wszystkich tych nieruchomościach, położonych na terenie objętym zakresem działania danej rady narodowej.
2.
Na terenie m. st. Warszawy i m. Łodzi oraz miast liczących ponad 100.000 mieszkańców właściwymi rzeczowo w sprawach wymienionych w ust. 1 są do czasu utworzenia dzielnicowych rad narodowych - prezydia rad narodowych tych miast.
3.
Prezydia rad narodowych wymienione w ust. 1 i 2 dokonują wymiaru podatku od lokali na podstawie deklaracji podatkowej, złożonej przez władze bezpieczeństwa publicznego określone w oddzielnym zarządzeniu Ministra Bezpieczeństwa Publicznego.
4.
Władze bezpieczeństwa publicznego wymienione w ust. 3 składają prezydiom właściwych rad narodowych deklarację podatkową według wzoru stanowiącego załącznik do niniejszego zarządzenia.
5.
Deklarację, o której mowa w ust. 4, władze bezpieczeństwa publicznego składają w dwóch egzemplarzach w terminie do dnia 31 stycznia każdego roku kalendarzowego, a na rok podatkowy 1951 - w terminie do dnia 1 marca 1952 r.
§  2.
1.
Po dokonaniu wymiaru podatku od lokali organa finansowe prezydiów rad narodowych zwracają jeden egzemplarz deklaracji podatkowej władzom bezpieczeństwa publicznego.
2.
Ustalone w drodze wymiaru przez organa finansowe prezydiów rad narodowych globalne kwoty podatku od lokali władze bezpieczeństwa publicznego dzielą pomiędzy poszczególnych podatników podatku od lokali na podstawie prowadzonych przez te władze wykazów podatników.
3.
O dokonanym podziale podatku od lokali władze bezpieczeństwa publicznego zawiadamiają podatników tego podatku w sposób przewidziany dla doręczenia zawiadomień w służbie bezpieczeństwa publicznego.
4.
Zawiadomienia, o których mowa w ust. 3, zastępują doręczenie decyzji organu finansowego prezydium rady narodowej w sprawie wymiaru podatku i od lokali.
§  3.
1.
Poboru podatku od lokali w nieruchomościach pozostających pod zarządem władz bezpieczeństwa publicznego dokonują osoby wyznaczone przez władze bezpieczeństwa publicznego (§ 1 ust. 3).
2.
Za pobór podatku od lokali w drodze inkasa władzom bezpieczeństwa publicznego przysługuje wynagrodzenie przewidziane w § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 11 stycznia 1951 r. (Dz. U. R. P. Nr 5, poz. 43 i Nr 60, poz. 415).
§  4.
Pobrane kwoty z tytułu podatku od lokali osoby dokonujące poboru wpłacają na rachunek właściwych władz bezpieczeństwa publicznego w terminach i według zasad obowiązujących w służbie bezpieczeństwa publicznego.
§  5.
1.
Władze bezpieczeństwa publicznego dokonują wpłaty (przelewu) podatku od lokali na rachunek organu finansowego prezydium właściwej rady narodowej raz na kwartał w terminie do dnia 20 każdego miesiąca po upływie kwartału w wysokości kwoty odpowiadającej 1/4 kwoty globalnej wymiaru dokonanego przez organ finansowy prezydium rady narodowej, pomniejszonej o kwotę wynagrodzenia za inkaso, składając jednocześnie zawiadomienie o dokonanej wpłacie (przelewie) i wysokości potrąconych kwot z tytułu wynagrodzenia za inkaso.
2.
W terminie wymienionym w ust. 1 władze bezpieczeństwa publicznego składają organowi finansowemu zawiadomienie o zmianach, które zaszły w ubiegłym kwartale w stanie użytkowania nieruchomości, celem dokonania sprostowania wymiaru. W zawiadomieniu tym władze bezpieczeństwa publicznego podają w kwotach globalnych zarówno zmniejszenie podstawy wymiaru podatku od lokali z powodu nieużytkowania lokali jak i zwiększenie tej podstawy w związku z użytkowaniem nowych lokali.
§  6.
Wykazy podatników zamieszkałych w nieruchomościach wymienionych w § 1 ust. 1, ewidencję pobranych kwot podatku od lokali od poszczególnych podatników tego podatku oraz inne dokumenty w sprawie podatku od lokali sporządzają i przechowują władze bezpieczeństwa publicznego.
§  7.
1.
Przepisy niniejszego zarządzenia mają zastosowanie również w sprawach wymiaru i poboru w drodze inkasa podatku od lokali, przypadającego od lokali zajmowanych przez podatników tego podatku w nieruchomościach pozostających pod zarządem przedsiębiorstw państwowych podległych Ministrowi Bezpieczeństwa Publicznego.
2.
Zarządzenie Ministra Bezpieczeństwa Publicznego (§ 1 ust. 3) ustali władze przedsiębiorstw wymienionych w ust. 1 właściwe w sprawach określonych w niniejszym zarządzeniu.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1951 r.

ZAŁĄCZNIK 

........................................................................

(nazwa jednostki bezpieczeństwa publicznego)

DEKLARACJA PODATKOWA

w sprawie poboru podatku od lokali w drodze inkasa, obejmująca nieruchomości położone na terenie okręgu Prezydium Miejskiej (Gminnej) Rady Narodowej (Rady Narodowej m. st. Warszawy, m. Łodzi) w ..........

Podstawa wymiaru podatku od lokali (w kwocie globalnej) Arkusz wymiarowy (wypełnia organ finansowy rady narodowej) Uwagi
A dla lokali mieszkalnych B dla lokali użytkowych Podatek od lokali (w kwocie globalnej) Podatek miejski (w kwocie globalnej)
podstawa opodatkowania stawka podatkowa kwota podatku stawka % w stosunku do podatku od lokali kwota podatku
roczna kwartalna roczna kwartalna
Należny czynsz lub wartość czynszowa za bieżący rok podatkowy (art. 16 ust. 1 pkt 1)* * ) a b
A 100%
Wpłata na Fundusz Gospodarki Mieszkaniowej od lokali użytkowych, należna za bieżący rok podatkowy (art. 16 ust. 1 pkt 2 lit. a)*) Umowny czynsz za bieżący rok podatkowy od lokali użytkowych, od których nie pobiera się wpłat na Fundusz Gospodarki Mieszkaniowej (art. 16 ust. 1 pkt 2 lit. b)*)
B 30% .......... dnia .......... 195... r.

..........

(kierownik wydziału (oddziału, referatu) finansowego)

a
b 15%
Razem podatek

Deklarację niniejszą sporządzono dokładnie i zgodnie ze stanem rzeczywistym.

.........., dnia .......... 195... r.

..........................................................................................

(podpis dowódcy jednostki bezpieczeństwa publicznego)

*)Ustawa z dnia 26 lutego 1931 r. o podatkach terenowych (Dz. U. R. P. Nr 14, poz. 110).

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1952.A-11.110

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Pobór w drodze inkasa podatku od lokali w nieruchomościach pozostających pod zarządem władz bezpieczeństwa publicznego i podległych im przedsiębiorstw.
Data aktu: 22/01/1952
Data ogłoszenia: 05/02/1952
Data wejścia w życie: 01/01/1951, 05/02/1952