Przejście i przejęcie przedsiębiorstw na własność Państwa.

ORZECZENIE Nr 36
MINISTRA LEŚNICTWA
z dnia 10 listopada 1952 r.
o przejściu i przejęciu przedsiębiorstw na własność Państwa.

Na podstawie art. 2 ust. 1 i 7 i art. 6 ust. 1 oraz art. 3 ust. 1 lit. B i ust. 5, art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 3 stycznia 1946 r. o przejęciu na własność Państwa podstawowych gałęzi gospodarki narodowej (Dz. U. Nr 3, poz. 17 wraz z późniejszymi zmianami) oraz § 65 ust. 1 i § 71 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 stycznia 1947 r. w sprawie trybu postępowania przy przejmowaniu przedsiębiorstw na własność Państwa (Dz. U. Nr 16, poz. 62 wraz z późniejszymi zmianami)
orzeka się:
a)
na własność Państwa przechodzi na podstawie art. 2 powołanej ustawy przedsiębiorstwo wymienione w załączniku pod lp. 1;
b)
na własność Państwa zostają przejęte na podstawie art. 3 powołanej ustawy z dniem ogłoszenia niniejszego orzeczenia przedsiębiorstwa wymienione w załączniku pod lp. 2, 3 i 4.

Przedsiębiorstwa te umieszczone zostały w wykazach przedsiębiorstw, ogłoszonych we właściwych dziennikach wojewódzkich na podstawie zarządzeń Przewodniczącego Głównej Komisji do Spraw Upaństwowienia Przedsiębiorstw albo przewodniczącego właściwej wojewódzkiej komisji do spraw upaństwowienia przedsiębiorstw, i co do przedsiębiorstw, wymienionych w załączniku pod lp. 1, 2 i 3, po przeprowadzeniu postępowania, określonego w powołanym rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 30 stycznia 1947 r., zapadły prawomocne orzeczenia o przejściu i przejęciu tych przedsiębiorstw na własność Państwa. Co do przedsiębiorstwa, wymienionego w załączniku pod lp. 4, nie zgłoszono w terminie praw lub zarzutów, określonych w § 28 powołanego rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 stycznia 1947 r. z późniejszymi zmianami.

Przedsiębiorstwo wymienione w załączniku pod lp. 1 przechodzi na własność Państwa bez odszkodowania. Pozostałe zaś przedsiębiorstwa, wymienione w załączniku pod lp. 2, 3 i 4, ulegają przejęciu na własność Państwa za odszkodowaniem. Wszystkie przedsiębiorstwa wymienione w załączniku przechodzą bądź są przejmowane w całości wraz z nieruchomym i ruchomym majątkiem i wszelkimi prawami, wolne od obciążeń i zobowiązań, z wyjątkiem zobowiązań o charakterze publicznoprawnym, zobowiązań na rzecz polskich osób prawnych prawa publicznego, zobowiązań na rzecz osób prawnych stanowiących własność polskich osób prawnych prawa publicznego, służebności gruntowych oraz zobowiązań mających swe źródło w stosunku najmu pracy lub odpowiedzialności za czyny niedozwolone.

Nie mają znaczenia prawnego niedokładności w określeniu nazwy lub przedmiotu przedsiębiorstwa, jeżeli z orzeczenia wynika, o jakie przedsiębiorstwo chodzi.

Jednocześnie zmienia się orzeczenie Nr 18 Ministra Leśnictwa z dnia 11 października 1949 r. (Monitor Polski Nr A-85, poz. 1052) przez wykreślenie przedsiębiorstwa "Tartak w Przedborzu Bracia Szkopińscy", zamieszczonego pod lp. 14 załącznika oraz orzeczenie Nr 6 Ministra Leśnictwa z dnia 30 kwietnia 1948 r. (Monitor Polski Nr 60, poz. 365) przez wykreślenie przedsiębiorstwa "Tartak w Rudniku nad Sanem", zamieszczonego pod lp. 29 załącznika.

Orzeczenie to jest ostateczne i prawomocne.

ZAŁĄCZNIK 

Lp. Data i Nr postanowienia Głównej Komisji Nazwa i siedziba przedsiębiorstwa Przedmiot. przedsiębiorstwa
1 9.IX.1952 r.; I.A. 76/52 Tartak w Rudniku nad Sanem, pow. niżański przecieranie drewna
2 5.IX.1952 r.; I. A. 118/52 Tartak Parowy w Miętkach, pow. szczycieński - Ryszard Skoczek vel Springer przecieranie drewna
3 5.IX1952 r.; I. A. 110/51 Tartak "Krośnica" w Krośnicy, pow. strzelecki, Aleksander Białek przecieranie drewna
4 - Tartak w Przedborzu, ul. Częstochowska 60, pow. konecki, Bracia Szkopińscy przecieranie drewna
Wymienione przedsiębiorstwa zamieszczone zostały w wykazach przedsiębiorstw, ogłoszonych:

lp. 1 - w Rzeszowskim Dzienniku Wojewódzkim z 1946 r. Nr 8, poz. 48, lp. 66,

lp. 2 - w Olsztyńskim Dzienniku Wojewódzkim z 1946 r. Nr 10/13, poz. 135, wykaz 4,

lp. 3 - w Śląsko-Dąbrowskim Dzienniku Wojewódzkim z 1947 r. Nr 2, poz. 15, wykaz 11, lp. 96,

lp. 4 - w Monitorze Polskim z 1949 r. Nr A-54, poz. 743, wykaz 12, lp. 1.

Uwaga: Co do przedsiębiorstwa, wymienionego w załączniku pod lp. 2, Zespół Odwoławczy Głównej Komisji do Spraw Upaństwowienia Przedsiębiorstw w Warszawie postanowieniem z dnia 5 września 1952 r. Nr rep. I.A. 118/51 wyłączył od przejęcia na własność Państwa zakład młyński.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1952.A-105.1636

Rodzaj: Orzeczenie
Tytuł: Przejście i przejęcie przedsiębiorstw na własność Państwa.
Data aktu: 10/11/1952
Data ogłoszenia: 29/12/1952