Sposób i zasady pokrywania odszkodowania za przymusowo wykupione nieczynne maszyny przemysłowe.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 13 października 1951 r.
w sprawie sposobu i zasad pokrywania odszkodowania za przymusowo wykupione nieczynne maszyny przemysłowe.

Na podstawie § 14 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 31 marca 1951 r. w sprawie trybu i zasad postępowania przy przymusowym wykupie nieczynnych maszyn przemysłowych (Dz. U. R. P. Nr 19, poz. 155) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o "rozporządzeniu" rozumie się przez to rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 31 marca 1951 r. w sprawie trybu i zasad postępowania przy przymusowym wykupie nieczynnych maszyn przemysłowych (Dz. U. R. P. Nr 19, poz. 155). Wykonawca narodowych planów gospodarczych, uprawniony do odbioru maszyny, zwany będzie dalej w skróceniu "nabywcą".
§  2.
Odszkodowanie za przymusowo wykupione maszyny płatne jest po uprawomocnieniu się orzeczenia o wykupie maszyn i po ich odbiorze przez nabywcę.
§  3.
Jeżeli wykupywana maszyna - z uwagi na wysokość odszkodowania oraz okres użyteczności - stanowi nakład inwestycyjny, odszkodowanie płatne jest ze środków inwestycyjnych nabywcy, jeżeli zaś maszyna nie stanowi nakładu inwestycyjnego - odszkodowanie płatne jest ze środków obrotowych (budżetowych) nabywcy.
§  4.
1.
Nabywca powinien przed terminem płatności (§ 2) zapewnić sobie odpowiednie środki inwestycyjne lub obrotowe (budżetowe) na pokrycie odszkodowania oraz zawiadomić władzę, która orzekła o wykupie, jaki bank i z jakich środków pokryje odszkodowanie.
2. 1
Jeżeli nabywana maszyna stanowi nakład inwestycyjny, a jej zakup nie jest objęty tytułem inwestycyjnym nabywcy na dany rok, nabywca powinien przed złożeniem wniosku, o którym mowa w § 5 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 31 marca 1951 r. w sprawie trybu i zasad postępowania przy przymusowym wykupie nieczynnych maszyn przemysłowych (Dz. U. Nr 19, poz. 155), wystąpić do właściwych władz:
a)
o dokonanie odpowiednich zmian zakresu rzeczowego tytułu inwestycyjnego lub
b)
o przydzielenie bądź zwiększenie limitu inwestycyjnego.

W przypadku wymienionym pod lit. b) nabywca powinien wystąpić w trybie ustalonym odrębnymi przepisami o uzyskanie środków na pokrycie zwiększonego zakresu rzeczowego limitu inwestycyjnego.

3.
Władza, która orzekła o wykupie, wydaje decyzję przewidzianą w § 11 rozporządzenia, po otrzymaniu zawiadomienia, o którym mowa w ust. 1.
§  5.
1.
Nabywca obowiązany jest udzielić właściwemu bankowi dyspozycji wypłacenia odszkodowania.
2.
Do dyspozycji, o której mowa w ust. 1, nabywca obowiązany jest dołączyć odpis prawomocnego orzeczenia stanowiącego podstawę wypłaty. W przypadkach, określonych w § 4 ust. 2, nabywca zobowiązany jest ponadto przedłożyć bankowi odpowiednie zaświadczenie inwestora centralnego.
3.
Bank po otrzymaniu dyspozycji, o której mowa w ust. 2, przeleje kwotę odszkodowania na zablokowany rachunek depozytowy osoby uprawnionej do odbioru odszkodowania oraz zawiadomi o tym:
1)
osobę uprawnioną do odbioru odszkodowania;
2)
właściwy ze względu na miejsce zamieszkania tej osoby wydział finansowy prezydium wojewódzkiej rady narodowej z podaniem kwoty odszkodowania.
4. 2
W przypadku gdy do terminu płatności odszkodowania zakres rzeczowy tytułu inwestycyjnego nie został odpowiednio zmieniony, bank finansujący inwestycje potraktuje odnośną należność analogicznie jak faktury niezgodne z planem inwestycyjnym.
§  6.
Jeżeli nabywca nie złoży bankowi dyspozycji, o której mowa w § 5 ust. 1, w ciągu 30 dni od daty uprawomocnienia się orzeczenia o wykupie maszyn, bank dokonuje przelewu na zablokowany rachunek depozytowy osoby uprawnionej do odbioru odszkodowania na jej wniosek, oparty na załączonym prawomocnym orzeczeniu o wykupie maszyn, w ciężar posiadanych przez nabywcę środków na wykup maszyny, bądź wzywa ją do niezwłocznego dostarczenia pokrycia. W tym ostatnim przypadku bank dokonuje przelewu bezzwłocznie po dostarczeniu pokrycia.
§  7.
Wypłata odszkodowania przelana na zablokowany rachunek depozytowy osoby uprawnionej do odbioru następuje po przedłożeniu bankowi dokumentów, wymienionych w § 13 pkt 2 i 3 rozporządzenia, na wniosek osoby uprawnionej do jego odbioru w terminach określonych w § 14 ust. 1 rozporządzenia i po dokonaniu potrąceń zaległości, o których mowa w § 13 pkt 3 rozporządzenia.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 4 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 28 lipca 1952 r. (M.P.52.A-67.1021) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 11 sierpnia 1952 r.
2 § 5 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 28 lipca 1952 r. (M.P.52.A-67.1021) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 11 sierpnia 1952 r.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1951.A-91.1260

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Sposób i zasady pokrywania odszkodowania za przymusowo wykupione nieczynne maszyny przemysłowe.
Data aktu: 13/10/1951
Data ogłoszenia: 26/10/1951
Data wejścia w życie: 26/10/1951