Finansowanie zadań budżetowych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 25 sierpnia 1951 r.
w sprawie finansowania zadań budżetowych.

Na podstawie § 1 ust. 1 pkt 1 i 7 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 kwietnia 1950 r. w sprawie zakresu działania Ministra Finansów i zmiany zakresu działania Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Dz. U. R. P. z 1950 r. Nr 22; poz. 188 i z 1951 r. Nr 25, poz. 185) zarządza się, co następuje:
§  1.
Finansowanie zadań budżetowych zlecanych do wykonania przez jednostki budżetowe instytucjom, organizacjom społecznym, politycznym, gospodarczym, zawodowym, sportowym, kulturalnym itp., zwanym w dalszym ciągu "organizacje", może następować w drodze otwarcia akredytywy lub w drodze wypłaty zaliczki do rozliczenia.
§  2.
1.
Finansowanie zadań budżetowych w drodze otwarcia akredytywy następuje-w tych wszystkich przypadkach, w których zlecane zadania mają charakter akcyj planowanych na dłuższe okresy czasu, wymagających poważniejszych nakładów środków pieniężnych.
2.
We wszystkich innych przypadkach, a w szczególności w tych, w których otwarcie akredytywy będzie uciążliwe ze względów technicznych (np. brak oddziału Narodowego Banku Polskiego w siedzibie organizacji), finansowanie zadań budżetowych następuje w drodze wypłat zaliczek do rozliczenia.
§  3.
1.
Akredytywy (zaliczki) pozostawia się w bezpośredniej dyspozycji tych organizacyj, którym zostały zlecone do wykonania zadania budżetowe.
2.
Jeżeli organizacja składa się z kilku lub więcej ogniw wzajemnie podporządkowanych, stojących na różnym szczeblu organizacyjnym, środki pieniężne na sfinansowanie zadań budżetowych, zleconych do wykonania ogniwom podporządkowanym, mogą być przekazywane w sposób określony w § 1 do dyspozycji ogniwa nadrzędnego celem dalszego rozprowadzenia pomiędzy ogniwa niższego rzędu. Rozprowadzanie środków pieniężnych przez ogniwa nadrzędne pomiędzy ogniwa podległe może się odbywać wyłącznie drogą przekazywania zaliczek.
§  4.
1.
Wysokość zaliczki (§ 2 ust. 2) określa jednostka budżetowa finansująca zadanie w zależności od istotnych potrzeb wiążących się z rozmiarem i przebiegiem realizacji zadania oraz w zależności od warunków zabezpieczenia sum, pozostających w przechowaniu organizacji.
2.
Każdorazowa dalsza wypłata zaliczki może być dokonana po wyliczeniu się z zaliczki poprzedniej do wysokości 75% kwoty otrzymanej.
3.
Zadania budżetowe mogą być finansowane również drogą wypłat zaliczek stałych.
§  5.
1.
Z otrzymanej akredytywy (zaliczki) organizacje rozliczają się z jednostkami budżetowymi zlecającymi w sposób stosowany przy tego rodzaju rozliczeniach przez jednostki budżetowe, określony w przepisach o wykonywaniu budżetu Państwa oraz o rachunkowości budżetowej (załącznik do zarządzenia Ministra Finansów z dnia 25 listopada 1950 r., wydanego w związku z postanowieniami pkt 27 lit. j) uchwały Rady Ministrów z dnia 17 kwietnia 1950 r. w sprawie wstępnych wytycznych do zasad budżetu Państwa na rok 1951 - Monitor Polski Nr A-55, poz. 631).
2.
Do ostatecznego rozliczenia po wykonaniu zadania organizacje dołączają szczegółowe zestawienie pozostałości zakupionych i nie wykorzystanych przedmiotów i materiałów. Nie zużytkowane przedmioty i materiały pozostają w dyspozycji jednostki budżetowej i powinny być zapisane do jej ksiąg inwentarzowych lub materiałowych.
§  6.
Określony w poprzednich paragrafach tryb postępowania w zakresie rozprowadzania kredytów na zadania budżetowe ma zastosowanie także w tych przypadkach, w których wykonanie zadania budżetowego zostaje zlecone przez jednostkę budżetową przedsiębiorstwu na rozrachunku gospodarczym.
§  7.
Finansowanie zadań budżetowych, zleconych do wykonania przedsiębiorstwu na rozrachunku gospodarczym, może nastąpić również, za zgodą Ministra Finansów, w drodze przekazania kredytu.
§  8.
Przedsiębiorstwa na rozrachunku gospodarczym w zakresie gospodarki pieniężnej, związanej z realizacją zadań budżetowych, finansowanych z kredytów, budżetowych postawionych da ich dyspozycji w drodze przekazania kredytu, zobowiązane są posiadać odrębne od rachunków operacyjnych rachunki wydatków budżetowych w Narodowym Banku Polskim oraz prowadzić rachunkowość i sporządzać sprawozdania w sposób i na zasadach ustalonych w przepisach o wykonywaniu budżetu Państwa oraz o rachunkowości budżetowej.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1951 r.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1951.A-85.1169

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Finansowanie zadań budżetowych.
Data aktu: 25/08/1951
Data ogłoszenia: 29/09/1951
Data wejścia w życie: 01/01/1951, 29/09/1951