Ustalenie zaliczkowych odpisów na fundusz popierania produkcji ubocznej oraz księgowe ujęcie odpisów i wydatków z tego funduszu.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 5 lipca 1951 r.
w sprawie ustalenia zaliczkowych odpisów na fundusz popierania produkcji ubocznej oraz księgowego ujęcia odpisów i wydatków z tego funduszu.

Na podstawie § 23 uchwały Nr 219 Prezydium Rządu z dnia 17 marca 1951 r. w sprawie podjęcia przez przemysł państwowy ubocznej produkcji przedmiotów bezpośredniego spożycia z odpadków powstałych przy produkcji podstawowej oraz o utworzeniu "Funduszu popierania produkcji ubocznej" (Monitor Polski Nr A-27, poz. 337) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w zarządzeniu niniejszym użyto wyrazu "uchwała" oznacza to uchwałę Nr 219 Prezydium Rządu z dnia 17 marca 1951 r. w sprawie podjęcia przez przemysł państwowy produkcji przedmiotów bezpośredniego spożycia z odpadków powstałych przy produkcji podstawowej oraz o utworzeniu "Funduszu popierania produkcji ubocznej" (Monitor Polski Nr A-27, poz. 337).
§  2.
Dokonywanie odpisów na fundusz popierania produkcji ubocznej może mieć miejsce jedynie w przypadku, gdy plan produkcji podstawowej przedsiębiorstwa lub zakładu został wykonany w ustalonym asortymencie.
§  3.
Nadrzędna jednostka organizacyjna może, na umotywowany wniosek, zezwolić przedsiębiorstwu (zakładowi) na przeprowadzenie odpisu na fundusz popierania produkcji ubocznej, jeżeli przedsiębiorstwo (zakład) nie wykonało planu produkcji podstawowej w ustalonym asortymencie z przyczyn niezależnych od przedsiębiorstwa (zakładu).
§  4.
1.
Podstawę do obliczenia odpisu na fundusz popierania produkcji ubocznej stanowi zysk osiągnięty z realizacji produkcji ubocznej, wynikający z bilansu rocznego.
2.
Zysk osiągnięty z realizacji produkcji ubocznej powinien być wyodrębniony od wyniku działalności przedsiębiorstwa (zakładu) stanowiącego podstawą do rozliczeń z budżetem.
§  5.
Przedsiębiorstwa (zakłady) przemysłu wielkiego i średniego, które podjęły produkcję uboczną przedmiotów bezpośredniego spożycia z odpadków, powstałych przy produkcji podstawowej, dokonują odpisów zaliczkowych w ciągu roku na fundusz popierania produkcji ubocznej kwartalnie, w wysokości zysku osiągniętego z realizacji produkcji ubocznej w danym kwartale.
§  6.
1.
Zaliczkowe odpisy na fundusz popierania produkcji ubocznej od zysku wynikającego z realizacji produkcji ubocznej za kwartały I, II i III przeprowadza się w pełnej wysokości zysku, osiągniętego w każdym z tych kwartałów.
2.
Jednak wydatki z tego funduszu na cele przewidziane w § 11 uchwały nie mogą w poszczególnych okresach kwartalnych przekroczyć 75% odpisów na fundusz popierania produkcji ubocznej.
3.
Za IV kwartał nie będą dokonywane odpisy zaliczkowe, a ostateczny odpis dokonany zostanie na podstawie bilansu rocznego.
§  7.
1.
Jeżeli łączna kwota kwartalnych odpisów zaliczkowych byłaby wyższa od ostatecznego odpisu rocznego, obliczonego na podstawie zatwierdzonego bilansu rocznego i rachunku wyników, podlega ona skorygowaniu do wysokości, wynikającej z zatwierdzonego bilansu rocznego.
2.
Jeżeli wydatki ze środków funduszu popierania produkcji ubocznej dokonane w ciągu roku przekroczą sumę odpisów rocznych, różnica obciąża fundusz popierania produkcji ubocznej roku następnego.
3.
Z odpisów roku następnego nie mogą być wydatkowane żadne kwoty do chwili wyrównania różnicy, o której mowa w ust. 2.
§  8.
Zysk osiągnięty z realizacji produkcji ubocznej oblicza się przez odjęcie od kwoty realizacji (netto) produktów powszechnego użytku wytwarzanych z odpadków (konta 940, 941 i 948 jednolitego planu kont dla przedsiębiorstw przemysłu wielkiego i średniego) - kosztu własnego realizacji łącznie z podatkiem obrotowym (konta 947, 949).
§  9.
1.
Odpisy na fundusz popierania produkcji ubocznej księguje się na debecie konta 0522 "Środki przeznaczone na fundusz popierania produkcji z odpadków" i na kredycie konta 1852 "Fundusz popierania produkcji z odpadków".
2.
Środki pieniężne, stanowiące równowartość odpisów na fundusz popierania produkcji ubocznej, nie są przelewane na specjalny rachunek bankowy, lecz pozostają na rachunku operacyjnym przedsiębiorstwa.
§  10.
Zużycie środków funduszu popierania produkcji ubocznej księguje się w ciężar konta 1853 "Wydatki z funduszu popierania produkcji z odpadków" i na dobro kont:
1)
1100 "Rachunek operacyjny" - w przypadku, gdy fundusz został przeznaczony na cele przewidziane w § 11 lit. a) uchwały,
2)
1881 "Fundusz na inwestycje ze środków własnych" - w przypadku, gdy fundusz został przeznaczony na inwestycje, przewidziane w § 11 lit. b) i c) uchwały, przy czym należy jednocześnie dokonać przelewu środków na konto 1121 "Środki własne na inwestycje" z konta 1100 "Rachunek operacyjny",
3)
1883 "Inne fundusze na kapitalne remonty" - w przypadku, gdy fundusz przeznaczony został na kapitalne remonty przewidziane w § 11 lit. b) uchwały, przy czym należy jednocześnie dokonać przelewu środków na konto 1122 "Środki na kapitalne remonty" z konta 1100 "Rachunek operacyjny",
4)
031 "Zwiększenie funduszu" - w przypadku zaliczenia do inwentarza zakupionych przedmiotów nietrwałych albo nabycia materiałów, ze środków funduszu popierania produkcji ubocznej.
§  11.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 5 kwietnia 1951 r.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1951.A-63.828

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Ustalenie zaliczkowych odpisów na fundusz popierania produkcji ubocznej oraz księgowe ujęcie odpisów i wydatków z tego funduszu.
Data aktu: 05/07/1951
Data ogłoszenia: 20/07/1951
Data wejścia w życie: 20/07/1951, 05/04/1951