Pokrywanie kosztów utrzymania wojewódzkich zarządów budowlanych przedsiębiorstw powiatowych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA BUDOWNICTWA MIAST I OSIEDLI
z dnia 5 czerwca 1951 r.
w sprawie pokrywania kosztów utrzymania wojewódzkich zarządów budowlanych przedsiębiorstw powiatowych.

Na podstawie §§ 4 i 6 uchwały Nr 259 Prezydium Rządu z dnia 7 kwietnia 1951 r. w sprawie utworzenia wojewódzkich zarządów budowlanych przedsiębiorstw powiatowych (Monitor Polski Nr A-33, poz. 412) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Koszty utrzymania wojewódzkich zarządów budowlanych przedsiębiorstw powiatowych będą pokrywane z narzutów na koszty własne nadzorowanych przez nie budowlanych przedsiębiorstw powiatowych oraz zakładów pomocniczych (produkcyjnych i usługowych), prowadzonych według zasad pełnego wewnętrznego rozrachunku gospodarczego w ramach wojewódzkich zarządów budowlanych przedsiębiorstw powiatowych.
2.
Wysokość narzutów, o których mowa w ust. 1, zostanie ustalona w formie odsetka od wartości planowanego przerobu budowlanych przedsiębiorstw powiatowych i planowanej wartości produkcji zakładów pomocniczych. Podstawę do obliczania tego odsetka stanowi kwota ogólna preliminarza kosztów utrzymania wojewódzkich zarządów budowlanych przedsiębiorstw powiatowych oraz planowana wartość przerobu budowlanych przedsiębiorstw powiatowych i planowana wartość produkcji zakładów pomocniczych ustalona na okres roczny, a w 1951 r. za okres od 1 maja do 31 grudnia 1951 r.
3.
Na koniec roku wojewódzkie zarządy budowlanych przedsiębiorstw powiatowych powinny przeprowadzić ostateczne rozliczenie z tytułu narzutów na koszty utrzymania tak, aby zostało ono zakończone bezwynikowo.
§  2.
1.
1/12 kwoty planowanego narzutu, obliczonego w sposób określony w § 1 ust. 2, powinna być do dnia 5 każdego miesiąca przekazana przez budowlane przedsiębiorstwa powiatowe z ich rachunków operacyjnych na rachunek budżetowy właściwych wojewódzkich zarządów budowlanych przedsiębiorstw powiatowych w oddziałach wojewódzkich Banku Rolnego, które otworzą w tym celu odpowiednie rachunki.
2.
W 1951 r. kwoty planowanego narzutu przekazywane miesięcznie za czas od 1 maja 1951 r. będą wynosić 1/8 kwoty planowanego narzutu.
§  3.
Do czasu powołania przez prezydia wojewódzkich rad narodowych osób upoważnionych do dysponowania rachunkiem budżetowym, o którym mowa w § 2, do dysponowania tym rachunkiem w okresie przejściowym od 1 maja do 30 czerwca 1951 r. będą upoważnione osoby, powołane przez Ministerstwo Budownictwa Miast i Osiedli (Zarząd Budowlanych Przedsiębiorstw Powiatowych).
§  4.
Do planów produkcyjno-finansowych na rok 1951 budowlane przedsiębiorstwa powiatowe oraz zakłady pomocnicze wprowadzą kwoty narzutów wyjątkowo w wysokości 2% planowanej wartości produkcji w cenach realizacji.
§  5.
1.
Wojewódzkie zarządy budowlanych przedsiębiorstw powiatowych opracują preliminarze kosztów utrzymania na podstawie wytycznych Ministerstwa Budownictwa Miast i Osiedli (Zarząd Budowlanych Przedsiębiorstw Powiatowych).
2.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych zatwierdzą preliminarze, o których mowa w ust. 1, w trybie ustalonym w zarządzeniu Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministra Finansów Nr 141 z dnia 25 kwietnia 1951 r. w sprawie trybu i terminu ostatecznego zatwierdzenia planów techniczno-przemysłowo-finansowych (finansowo-gospodarczych) na rok 1951 przedsiębiorstw i innych jednostek gospodarczych terenowych.
3.
Preliminarze kosztów utrzymania na okres od 1 maja do 31 grudnia 1951 r. powinny być opracowane do dnia 20 czerwca 1951 r. według wzorów dołączonych do instrukcji Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego Nr 16 w sprawie opracowania budżetów administracyjnych na rok 1950 dla przedsiębiorstw państwowych i zatwierdzone do dnia 30 czerwca 1951 r. w sposób podany w ust. 2 oraz w porozumieniu z Ministerstwem Budownictwa Miast i Osiedli i Ministerstwem Finansów.
§  6.
W okresie przejściowym, od 1 maja do 30 czerwca 1951 r., narzut na utrzymanie wojewódzkich zarządów budowlanych przedsiębiorstw powiatowych wynosić będzie 2% planowanej produkcji tego okresu i powinien być przekazany na rachunki budżetowe wojewódzkich zarządów budowlanych przedsiębiorstw powiatowych w oddziałach wojewódzkich Banku Rolnego za cały 2-miesięczny okres w terminie do dnia 15 czerwca 1951 r.
2.
W okresie przejściowym, do czasu zatwierdzenia preliminarzy kosztów utrzymania, wojewódzkie zarządy budowlanych przedsiębiorstw powiatowych będą gospodarować otrzymanymi kwotami z tytułu odprowadzonych narzutów na podstawie ogólnych norm budżetowych i wytycznych udzielonych przez Ministerstwo Budownictwa Miast i Osiedli (Zarząd Budowlanych Przedsiębiorstw Powiatowych), dotyczących w szczególności ilości etatów i wysokości średnich płac.
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 maja 1951 r.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1951.A-61.819

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Pokrywanie kosztów utrzymania wojewódzkich zarządów budowlanych przedsiębiorstw powiatowych.
Data aktu: 05/06/1951
Data ogłoszenia: 16/07/1951
Data wejścia w życie: 16/07/1951, 01/05/1951