Zwrot opakowań stosowanych w branży metalowej i elektronicznej.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA HANDLU WEWNĘTRZNEGO
z dnia 21 maja 1951 r.
w sprawie zwrotu opakowań stosowanych w branży metalowej i elektrotechnicznej. *

Na podstawie §§ 2 i 3 uchwały Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów z dnia 12 maja 1950 r. w sprawie zwrotu opakowań (Biuletyn PKPG Nr 10, poz. 128) i w związku z zarządzeniem Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 12 lipca 1950 r. w sprawie ustalenia opakowań podlegających zabezpieczeniu i zwrotowi oraz określenia wytycznych organizacji zwrotu opakowań (Biuletyn PKPG Nr 15, poz. 178) zarządza się, co następuje:
Przepisy wspólne dla opakowań zwrotnych i wysyłkowych.
§  1.
Zarządzenie dotyczy opakowań zwrotnych i wysyłkowych w rozumieniu § 1 zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 12 lipca 1950 r. (Biuletyn PKPG Nr 15, poz. 178), stosowanych przy dostawach artykułów metalowych i elektrotechnicznych.
§  2.
Za dostawcę opakowania uważa się zakład, który dokonał wysyłki towaru, za odbiorcę zaś ten zakład, który zwalnia opakowanie przez rozpakowanie towaru,
§  3.
1.
Odbiorca obowiązany jest do zwrotu opakowań w stanie nadającym się do ponownego użycia, w ilościach i terminach podanych w §§ 17, 21, 24 i 29.
2.
Przedsiębiorstwa handlowe, które odsprzedają towar w opakowaniu fabrycznym, zwolnione są od obowiązku zwrotu opakowań.
§  4.
1.
Odbiorca obowiązany jest do należytego zabezpieczenia opakowań przed kradzieżą, uszkodzeniem, ogniem, opadami atmosferycznymi itp.
2.
W każdym zakładzie kierownictwo wyznaczy odpowiednie miejsce na przechowanie opakowań oraz opracuje i wywiesi na widocznym miejscu instrukcje co do sposobu otwierania opakowań, przechowywania ich i prowadzenia zapisów w książce magazynowej.
§  5.
1.
Koszty konserwacji i remontu opakowań zwrotnych ponosi dostawca, chyba że uszkodzenie powstało z winy odbiorcy.
2.
Koszty konserwacji i remontu opakowań wysyłkowych ponosi odbiorca, chyba że uszkodzenie powstało z winy dostawcy.
§  6.
1.
Koszty zwrotu opakowań ponosi dostawca.
2.
Opakowania należy przesyłać najtańszym środkiem lokomocji. Na liście przewozowym, należy zaznaczyć, że przesyłka stanowi zwrot opakowań używanych (taryfa towarowa PKP, poz. 1867).
3.
Odbiorca i dostawca obowiązani są do zabezpieczenia opakowań przy transporcie zgodnie z wymaganiami przepisów przewoźnika.
§  7.
W przypadkach kiedy opakowania składają się z kilku elementów (np. skrzynie drewniane z okuciami metalowymi) należy, odsyłając opakowanie, odesłać wszystkie jego elementy.
§  8.
W specyfikacji towarowej wysyłanej odbiorcy należy zaznaczyć rodzaj opakowania, jego cechy oraz obowiązujący termin zwrotu. W fakturze wystawionej na dokonaną dostawę towaru należy określić rodzaj wysłanego opakowania, podać termin zwrotu oraz ceny jednostkowe dla każdego rodzaju opakowań wysyłkowych.
§  9.
Odbiorca obowiązany jest każdorazowo zawiadamiać dostawcę o dacie wysyłki, rodzaju i ilości opakowania najpóźniej na drugi dzień po nadaniu go do przewozu.
§  10.
1.
Braki ilościowe i wady jakościowe opakowań zwracanych dostawcy bezpośrednio ze składu odbiorcy powinny być stwierdzone niezwłocznie w drodze protokołu sporządzonego przez przedstawicieli odbiorcy i dostawcy.
2.
Protokół powinien zawierać:
a)
imiona, nazwiska i stanowiska osób obecnych przy jego sporządzeniu,
b)
treść zarzutów zgłoszonych przez przedstawiciela dostawcy i wyjaśnień przedstawiciela odbiorcy,
c)
opis stwierdzonego stanu faktycznego,
d)
datę i miejsce sporządzenia protokołu,
e)
podpisy osób wymienionych pod a).
§  11.
1.
Jeżeli zwrot nastąpił w drodze wysyłki opakowań, dostawca powinien niezwłocznie, a najpóźniej w ciągu 4 dni po ich otrzymaniu zbadać opakowania i w razie stwierdzenia braków lub wad sporządzić protokół przy udziale czynnika społecznego, a w razie potrzeby przy udziale biegłego. O zamierzonym sporządzeniu protokołu dostawca zawiadamia oddział odbiorcy, o ile znajduje się on w miejscu odebrania opakowań.
2.
Przy sporządzaniu protokołu ma odpowiednie zastosowanie przepis § 10 ust. 2 z tym, że jeżeli przedstawiciel odbiorcy jest nieobecny, należy uczynić wzmiankę, czy został zawiadomiony, a ponadto zamieścić w protokole opinię biegłego, o ile był wzywany.
§  12.
1.
Dostawca obowiązany jest pod rygorem utraty roszczeń wobec odbiorcy zawiadomić go w terminie przewidzianym w § 11 ust. 1 w drodze telegraficznej lub telefonicznej o stwierdzeniu braków lub wad opakowań otrzymanych w drodze wysyłki, a jednocześnie wysłać mu odpis sporządzonego w tym przedmiocie protokołu.
2.
Jeżeli odbiorca zamierza dokonać oględzin zakwestionowanych opakowań, powinien o tym zawiadomić dostawcę najpóźniej następnego dnia po otrzymaniu protokołu i w ciągu następnych trzech dni delegować w powyższym celu swego przedstawiciela.
§  13.
W przypadku, gdy braki lub wady były tego rodzaju, że nawet przy należytej staranności nie mogły być ujawnione przy odbiorze (wydaniu) opakowań (wady ukryte), dostawca obowiązany jest do sporządzenia protokołu i powiadomienia o brakach i wadach odbiorcy w ciągu 4 dni od daty ich wykrycia. Przepisy §§ 11 i 12 stosuje się odpowiednio.
§  14.
Przepisy §§ 10, 11, 12 i 13 stosuje się odpowiednio przy ustalaniu braków i wad opakowań przez odbiorcę.
§  15.
Kary umowne płacone będą ze środków obrotowych przedsiębiorstwa.

Przepisy szczególne dla opakowań zwrotnych.

§  16.
Za opakowania zwrotne uważa się w artykułach branży metalowej i elektrotechnicznej:
a)
bębny pokablowe,
b)
skrzynie specjalne.
§  17.
Opakowania zwrotne odbiorca obowiązany jest zwracać dostawcy w ilości otrzymanej.
§  18.
Opakowania zwrotne dostawca powinien oznaczyć w sposób trwały i widoczny napisem "opakowania zwrotne". Niezależnie od powyższego na opakowaniach zwrotnych należy oznaczyć pojemność opakowania, adres dostawcy, miejsce lub sposób otwierania opakowania oraz nazwę towaru, do którego dane opakowanie służy.
§  19.
Dostawca obowiązany jest do prowadzenia ewidencji opakowań zwrotnych bieżąco i dokładnie.
§  20.
Opakowania powinny być zwracane pod adresem dostawcy opakowania, o ile ten nie poda innego adresu zwrotu.
§  21.
Opakowania powinny być zwracane w terminach podanych niżej w tabeli, liczonych od daty otrzymania towaru.

Tabela terminów zwrotu opakowań zwrotnych.

Branża Opakowanie Terminy zwrotu
przez odbiorców bezpośrednich (zakłady produkcyjne) przez odbiorców pośrednich (hurt i detal)
Metalowa Bębny pokablowe 15 dni, licząc od daty zdjęcia liny z krzyżaka
Skrzynie specjalne 45 dni 75 dni
Elektrotechniczna Bębny pokablowe 15 dni, licząc od daty zdjęcia kabla z bębna
Skrzynie specjalne - 90 dni
§  22.
1.
W razie nie zwrócenia opakowań w powyższych terminach odbiorca obowiązany jest zapłacić dostawcy tytułem kary umownej za każdy dzień zwłoki 1% wartości nie zwróconego opakowania.
2.
Zapłata kary umownej nie zwalnia odbiorcy od obowiązku zwrotu opakowania w dodatkowym terminie, który powinien wyznaczyć mu dostawca. Terminy dodatkowe nie mogą być krótsze niż terminy podane w § 21.
3.
W razie nie zwrócenia opakowania w terminie dodatkowym odbiorca obowiązany jest uiścić dostawcy trzykrotną wartość nie zwróconego opakowania tytułem kary umownej.

Przepisy szczególne dla opakowań wysyłkowych.

§  23.
Za opakowanie wysyłkowe uważa się:
1)
w artykułach branży metalowej:
a)
beczki drewniane,
b)
skrzynie drewniane,
c)
klatki drewniane,
d)
szpulki do filmów,
e)
pudełka tekturowe do opakowań blaszanych,
f)
kosze wiklinowe;
2)
w artykułach branży elektrotechnicznej:
a)
skrzynie drewniane,
b)
klatki drewniane z wyjątkiem klatek na silniki elektryczne,
c)
szpule na drut nawojowy.
§  24.
Opakowania wysyłkowe powinny być zwracane dostawcy przez odbiorcę w stanie nadającym się do ponownego użytku w ilości nie mniejszej niż 50% otrzymanej z wyjątkiem beczek drewnianych i szpulek do filmu, stosowanych w branży metalowej, które powinny być zwracane w ilości nie mniejszej niż 75% otrzymanej.
§  25.
1.
Nieuszkodzone opakowania wysyłkowe powinny być zwracane bezpośrednio dostawcy towaru.
2.
Nazwę i adres dostawcy oraz napis "do zwrotu" należy umieścić w nalepce na opakowaniu.
3.
Producent lub Centrala Handlowa powinny w swych specyfikacjach towarowych i fakturach uwidocznić, komu opakowanie powinno być zwrócone.
§  26.
Odsprzedaż opakowań dostawcy przez odbiorcę następuje po cenie zakupu od dostawcy.
§  27.
Sposób prowadzenia uproszczonej kartoteki przychodu i rozchodu opakowań wysyłkowych ustalą zainteresowani w opracowanych przez siebie instrukcjach szczegółowych.
§  28.
W przypadkach masowych obrotów dopuszczalne jest porozumienie zainteresowanych stron, na mocy którego odbiorca zwracać będzie dostawcy opakowania wysyłkowe w stanie rozebranym (częściowo lub całkowicie) w ładunkach pełnowagonowych.
§  29.
1.
Terminy zwrotu opakowań wysyłkowych wynoszą dla hurtowni 75 dni, a dla odbiorców pobierających towar z hurtowni 30 dni od daty otrzymania towaru.
2.
W przypadkach nie odsprzedania przez odbiorcę w powyższym terminie opakowań w ilości, ustalonej zgodnie z § 24, odbiorca obowiązany jest zapłacić dostawcy tytułem kary umownej za każdy dzień zwłoki 1% wartości nie zwróconego opakowania.
3.
Zapłata kary umownej nie zwalnia odbiorcy od obowiązku odsprzedania opakowania w dodatkowym terminie, który powinien wyznaczyć mu dostawca i który nie może być krótszy od terminu wymienionego w ust. 1.
4.
W razie nie odsprzedania opakowania w terminie dodatkowym odbiorca obowiązany jest uiścić dostawcy trzykrotną wartość nie zwróconego opakowania i w tym wypadku wolny jest od obowiązku odsprzedaży tego opakowania.
§  30.
Opakowania wysyłkowe nie nadające się do ponownego użytku z powodu częściowego zniszczenia, a dające się naprawić, odbiorca obowiązany jest sprzedać:
a)
opakowania drewniane - najbliższej bazie remontowej,
b)
opakowania metalowe - według wskazań Biura Zbytu Wyrobów Blaszanych.
§  31.
Postanowienia zawartych już umów powinny być dostosowane do przepisów niniejszego zarządzenia w terminie 14 dni od daty wejścia jego w życie.
§  32.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
* Z dniem 29 sierpnia 1953 r. nin. zarządzenie traci moc w części dotyczącej opakowaniami, zgodnie z § 34 pkt 4 zarządzenia z dnia 13 sierpnia 1953 r. w sprawie zasad obrotu opakowaniami stosowanymi przy dostawach towaru przez jednostki podległe Ministrowi Przemysłu Drobnego i Rzemiosła (M.P.53.A-78.933).

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1951.A-55.731

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zwrot opakowań stosowanych w branży metalowej i elektronicznej.
Data aktu: 21/05/1951
Data ogłoszenia: 28/06/1951
Data wejścia w życie: 28/06/1951