Gospodarka makulaturą.

UCHWAŁA NR 385
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 26 maja 1951 r.
w sprawie gospodarki makulaturą.

Mając na względzie, że makulatura jest cennym surowcem dla przemysłu papierniczego, gdyż zastępuje w dużym stopniu podstawowe surowce papiernicze, jakimi są ścier drzewny i celuloza, oraz w celu uchronienia makulatury przed niszczeniem i zabezpieczenia drzewostanu kraju Prezydium Rządu uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Makulaturą w rozumieniu niniejszej uchwały jest wybrakowany, zadrukowany, zapisany lub w inny sposób wykorzystany i nie nadający się już do użycia zgodnie z przeznaczeniem papier, karton i tektura w formie wytworu bądź przetworu papierniczego. Za makulaturę uważa się również czyste ścinki, papieru, kartonu lub tektury, powstałe przy przeróbce ich w zakładach graficznych przetwórczych lub introligatorskich, nie nadające się już ze względu na swój ograniczony format do dalszego zużytkowania.
2.
Do makulatury nie zalicza się odpadków i ścinków celofanu, celuloidu, cynfolii, pergaminu sztucznego (roślinnego), papierów impregnowanych smołą, asfaltem lub bituminą, kalki maszynowej, ołówkowej i hektograficznej.
§  2.
1.
Urzędy, instytucje i przedsiębiorstwa uspołecznione powinny gromadzić wszelką makulaturę, a w szczególności:
1)
różne zniszczone papiery, składane do miejsc przeznaczonych tylko do gromadzenia makulatury,
2)
akta archiwalne, których okres przechowywania zgodnie z obowiązującymi przepisami upłynął, nie wyłączając akt tajnych i poufnych, po pocięciu ich przez specjalne maszyny-krajarki,
3)
zdezaktualizowane druki, które zostaną uznane za nie nadające się do jakiegokolwiek dalszego wykorzystania,
4)
przeczytane gazety i inną makulaturę.
2.
Makulatura nie może być zabrudzona smarami lub farbami olejnymi oraz nie może zawierać nawet drobnych części metalowych (np. spinaczy, zszywaczy itp.).
3.
Makulaturę należy gromadzić w przeznaczonych na ten cel krytych pomieszczeniach, segregować ją według wskazań Centrali Odpadków Użytkowych, a następnie opakowaną przekazywać zbiornicy odpadków.
§  3.
1.
Dla umożliwienia wykorzystania źródeł makulatury określonych w § 2 dyrektorzy (kierownicy) jednostek organizacyjnych wyznaczą w terminie do dnia 15 lipca 1951 r. w każdym wyodrębnionym lokalu biurowym pracownika obowiązanego do gromadzenia i oddawania makulatury oraz polecą:
1)
ustawienie w każdym pomieszczeniu biurowym oddzielnych koszy do makulatury i oddzielnych do śmieci,
2)
zastosowanie zakupionych lub wypożyczonych krajarek do cięcia akt tajnych i poufnych,
3)
przekazywanie Centrali Odpadków Użytkowych:
a)
pociętych akt tajnych i poufnych,
b)
przeterminowanych akt archiwalnych,
c)
zdezaktualizowanych druków nie nadających się do jakiegokolwiek innego wykorzystania,
d)
wszelkiej innej makulatury.
2.
Pracownicy, o których mowa w ust. 1, nawiążą bezpośredni kontakt z właściwymi terenowymi zbiornicami odpadków i będą pełnić poza godzinami pracy funkcje zbieraczy makulatury za wynagrodzeniem przewidzianym przez Centralę Odpadków Użytkowych.
§  4.
Zakłady przetwórcze papiernicze, graficzne i introligatorskie powinny gromadzić makulaturę pochodząca z produkcji i rozsortowaną na poszczególne gatunki przekazywać bezpośrednio do fabryk papierniczych.
§  5.
Wszystkie uspołecznione przedsiębiorstwa i zakłady przemysłowe, handlowe i usługowe oraz urzędy, instytucje i organizacje otrzymujące towar w opakowaniach z papieru, kartonu lub tektury (worki, torby i inne opakowania) powinny zbierać wszystkie opakowania nie nadające się do powtórnego użycia i po oczyszczeniu ich z pozostałości przechowywanych towarów przekazywać zbiornicom odpadków na makulaturę.
§  6.
1.
Szkoły i zakłady naukowe powinny zbierać w szczególności następującą makulaturę:
1)
nie nadające się do użytku zeszyty,
2)
wycofane podręczniki.
2.
Świetlice i czytelnie powinny zbierać wszelką gromadzącą się w tych lokalach makulaturę, w szczególności pochodzącą z przeczytanych, a nie kompletowanych dzienników i czasopism.
§  7.
Przedsiębiorstwa użyteczności publicznej, hotele, pensjonaty i domy wczasowe powinny włączyć się do akcji zbiórki makulatury, gromadząc zużyty papier pakunkowy oraz przeczytane gazety, pozostawione przez korzystających z tych pomieszczeń lub środków komunikacyjnych.
§  8.
1.
Minister Przemysłu Chemicznego oraz Minister Przemysłu Lekkiego ustalą do dnia 30 czerwca 1951 r. gatunki makulatury i warunki techniczne, które będą obowiązywały przy dostawie makulatury do przemysłu papierniczego.
2.
Kierownicy właściwych resortów polecą:
1)
przeprowadzenie w zakładach naukowych jednorazowej zbiórki specjalnej przy zakończeniu roku szkolnego,
2)
zorganizowanie stałej akcji zbiórki makulatury przez młodzież szkolną.
3.
Minister Przemysłu Lekkiego oraz Minister Przemysłu Drobnego i Rzemiosła po porozumieniu z Ministrem Przemysłu Chemicznego:
1)
polecą wprowadzenie zasad podanych w § 4,
2)
opracują dla zakładów wymienionych w § 4 szczegółowy plan zbiórki i dostawy makulatury,
3)
ustalą, które spośród wyżej wymienionych zakładów dostarczać będą makulaturę bezpośrednio do fabryk papierniczych.

Zakłady pozostałe będą nagromadzoną makulaturę przekazywać do zbiornic odpadków.

4.
Minister Przemysłu Drobnego i Rzemiosła wyda polecenie natychmiastowego rozpoczęcia w podległych zakładach produkcji krajarek papieru.
5.
Ministrowie: Kolei, Transportu Drogowego i Lotniczego, Żeglugi oraz Gospodarki Komunalnej wydadzą odpowiednie zarządzenie w sprawie włączenia podległych jednostek i przedsiębiorstw do akcji zbiórki makulatury.
6.
Centrala Odpadków Użytkowych zorganizuje przy współudziale prezydiów miejskich rad narodowych zbiórkę makulatury w domach mieszkalnych oraz przy, współudziale Funduszu Wczasów Pracowniczych w domach wypoczynkowych.
§  9.
1.
Minister Przemysłu Lekkiego wyda odpowiednie zarządzenia gwarantujące usprawnienie pracy Centrali Odpadków Użytkowych w zakresie zbiórki makulatury.
2.
Minister Przemysłu Lekkiego w porozumieniu z Ministrem Finansów zapewni dostateczną ilość magazynów, sortowni oraz środków transportowych dla sprawnego odbioru, sortowania oraz magazynowania dostarczonych ilości makulatury.
§  10.
W związku z zamierzoną w 1952 r. planową zbiórką makulatury poszczególne resorty opracują i zgłoszą do Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego oraz Ministerstwa Przemysłu Lekkiego w terminie do dnia 31 sierpnia 1951 r. projekty planów dostaw makulatury w 1952 r. z poszczególnych źródeł.
§  11.
Powołani w poszczególnych jednostkach na podstawie uchwały Prezydium Rządu z dnia 29 lipca 1950 r. w sprawie oszczędności w zużywaniu papieru (Monitor Polski Nr A-89, poz. 1116 i Nr A-115, poz. 1437) pracownicy odpowiedzialni za gospodarkę drukami i racjonalne zużycie papieru powinni nadzorować gospodarkę makulaturą w swoich jednostkach.
§  12.
1.
Zobowiązuje się ministrów i kierowników urzędów centralnych do czuwania nad wykonywaniem przepisów niniejszej uchwały przez podległe urzędy, instytucje i przedsiębiorstwa.
2.
Ujawnione przypadki niestosowania się do obowiązujących przepisów należy kierować do władz powołanych do ścigania przestępstw.
§  13.
Nadzór nad wykonaniem niniejszej uchwały powierza się Ministrowi Przemysłu Lekkiego.
§  14.
Zasady wykonania niniejszej uchwały przez jednostki wojskowe oraz władze bezpieczeństwa publicznego ustalą odpowiednio Minister Obrony Narodowej oraz Minister Bezpieczeństwa Publicznego.
§  15.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1951.A-55.720

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Gospodarka makulaturą.
Data aktu: 26/05/1951
Data ogłoszenia: 28/06/1951
Data wejścia w życie: 28/06/1951