Prawa i obowiązki głównych (starszych) księgowych banków i gminnych kas spółdzielczych.

UCHWAŁA NR 343
RADY MINISTRÓW
z dnia 5 maja 1951 r.
w sprawie praw i obowiązków głównych (starszych) księgowych banków i gminnych kas spółdzielczych.

I.

Przepisy ogólne dotyczące głównych (starszych) księgowych w bankach.

§  1.
W centralach banków ustanowiony zostaje główny księgowy oraz w miarę potrzeby starsi księgowi w jednostkach (komórkach) organizacyjnych, posiadających zespoły wewnętrznej księgowości.
§  2.
W oddziałach banków zostaną ustanowieni starsi księgowi.
§  3.
1.
Głównym księgowym w rozumieniu niniejszych przepisów jest pracownik banku, kierujący działalnością centralnej księgowości oraz gospodarką budżetową.
2.
Starszym księgowym oddziału lub jednostki (komórki) organizacyjnej w centrali może być kierownik rachunkowości.
§  4.
1.
Głównego księgowego powołuje i odwołuje dyrektor banku za zgodą Ministra Finansów.
2.
Zastępcę głównego księgowego oraz starszych księgowych, jak również zastępców starszych księgowych mianuje dyrektor po wysłuchaniu opinii głównego księgowego.
§  5.
1.
Główny księgowy z wyłączeniem przypadku przewidzianego w § 10 jest odpowiedzialny na równi z dyrektorem banku za zachowanie dyscypliny finansowo-budżetowej oraz zasad oszczędnej gospodarki budżetowej.
2.
Starsi księgowi ponoszą analogiczną odpowiedzialność na równi z kierownikami właściwych jednostek (komórek) organizacyjnych centrali oraz oddziałów banku.
§  6.
Wszystkie jednostki organizacyjne banku obowiązane są przesyłać głównemu księgowemu w ustalonych terminach niezbędne dla księgowości i kontroli zestawienia i dokumenty.
§  7.
Główny księgowy wykonuje obowiązki wynikające z przepisów niniejszej uchwały bezpośrednio lub za pośrednictwem starszych księgowych w jednostkach (komórkach) organizacyjnych centrali i w oddziałach banku.
§  8.
Główny księgowy podlega bezpośrednio dyrektorowi banku, starsi zaś księgowi - kierownikom właściwych jednostek (komórek) organizacyjnych centrali bądź kierownikom oddziałów banku.

II.

Przepisy szczegółowe dotyczące obowiązków i uprawnień głównych i starszych księgowych w bankach.

§  9.
Do obowiązków i uprawnień głównego księgowego należy:
1)
zorganizowanie, prowadzenie i kontrola wszystkich czynności księgowych oraz sprawozdawczości z zakresu księgowości i wykonania budżetu zgodnie z obowiązującymi przepisami;
2)
przestrzeganie bieżącego i prawidłowego księgowania wszystkich operacji banku;
3)
terminowe i prawidłowe sporządzanie bilansów banku i innych sprawozdań z zakresu księgowości oraz przesyłanie ich właściwym jednostkom nadrzędnym, w ustalonych terminach;
4)
podpisywanie łącznie z dyrektorem banku bilansów i sprawozdań liczbowych niezależnie od podpisu pracownika, który sporządza bilans;
5)
wstępna i bieżąca kontrola wydatków budżetowych, kontrola gospodarki materiałowej, przestrzeganie terminowego rozliczania zaliczek i regulowania zobowiązań, kontrola prawidłowego dokonywania wydatków w ramach ustalonego w budżecie banku limitu płac, przestrzeganie obowiązujących stawek, przeciętnej wynagrodzeń i ustalonej ilości etatów, prawidłowe i terminowe obliczanie i odprowadzanie odpisów amortyzacyjnych, podatków, opłat oraz świadczeń, przewidzianych w budżecie;
6)
doszkalanie i instruowanie pracowników zatrudnionych w rachunkowości centrali i oddziałów banku,
7)
należyte przechowywanie ksiąg, dokumentów, kartotek i zestawień rachunkowych oraz zabezpieczenie ich przed zniszczeniem, zagubieniem lub ujawnieniem tajemnicy;
8)
sporządzanie list płacy.
§  10.
1.
W przypadku otrzymania polecenia sprzecznego z obowiązującymi przepisami lub zasadami prawidłowego księgowania, jak również zasadami dyscypliny finansowo-budżetowej oraz oszczędnej gospodarki, główny księgowy obowiązany jest przed wykonaniem polecenia zwrócić na to uwagę na piśmie dyrektorowi banku.
2.
Główny księgowy polecenie to wykona w razie pisemnego potwierdzenia przez dyrektora banku uprzednio wydanego polecenia i zawiadomi o tym Ministra Finansów.
3.
Główny księgowy, który w przypadkach określonych w ust. 2, nie zawiadomi Ministra Finansów o zarządzeniach dyrektora niezgodnych z obowiązującymi przepisami, ponosi za ich wykonanie osobistą odpowiedzialność na równi z dyrektorem banku.
§  11.
1.
Przepisy dotyczące głównych księgowych mają analogiczne zastosowanie do starszych księgowych.
2.
Starsi księgowi zażądają pisemnego potwierdzenia polecenia w przypadkach określonych w § 10 od kierownika jednostki (komórki) organizacyjnej centrali bądź kierownika oddziału banku. W razie uzyskania takiego potwierdzenia starszy księgowy powiadamia niezwłocznie o wykonaniu polecenia głównego księgowego, który w ciągu 7 dni po otrzymaniu tego powiadomienia przedsięweźmie kroki w trybie § 10 i zawiadomi starszego księgowego o decyzji dyrektora banku.

III.

Przepisy dotyczące starszych księgowych w gminnych kasach spółdzielczych.

§  12.
1.
W gminnych kasach spółdzielczych (G.K.S.) na czele komórek księgowości stoją starsi księgowi.
2.
Starszego księgowego w G.K.S. powołuje i odwołuje kierownik właściwego terenowo wojewódzkiego oddziału Banku Rolnego na wniosek zarządu G.K.S. To samo stosuje się do zastępcy starszego księgowego, o ile stanowisko takie jest przewidziane.
3.
Przepisy rozdziałów I i II niniejszej uchwały mają odpowiednie zastosowanie do starszych księgowych i ich zastępców w gminnych kasach spółdzielczych.
§  13.
Prawa i obowiązki dyrektora banku względnie Ministra Finansów wynikające z niniejszej uchwały przechodzą odpowiednio na zarząd G.K.S. względnie na dyrektora Banku Rolnego.
§  14.
Minister Finansów wyda na wniosek Banku Rolnego zarządzenia konieczne dla wprowadzenia w życie niniejszej uchwały w G.K.S.

IV.

Przepisy końcowe.

§  15.
Dyrektorzy banków powołają w ciągu 30 dni od wejścia w życie niniejszej uchwały głównego księgowego i starszych księgowych oraz ich zastępców zgodnie z § 4.
§  16.
Termin powołania starszych księgowych w G.K.S. ustali Minister Finansów.
§  17.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Finansów.
§  18.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1951.A-42.524

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Prawa i obowiązki głównych (starszych) księgowych banków i gminnych kas spółdzielczych.
Data aktu: 05/05/1951
Data ogłoszenia: 23/05/1951
Data wejścia w życie: 23/05/1951