Zasady systemu finansowego banków państwowych.

UCHWAŁA Nr 7
RADY MINISTRÓW
z dnia 3 stycznia 1951 r.
w sprawie zasad systemu finansowego banków państwowych. *

I.

Przepisy ogólne.

§  1.
Ustalone w niniejszej uchwale zasady systemu finansowego dotyczą banków państwowych w rozumieniu dekretu z dnia 25 października 1948 r. o reformie bankowej (Dz. U. R. P. Nr 52, poz. 412), zwanych w dalszym ciągu "bankami".
§  2.
1.
Banki wykonują swoje zadania, wynikające z narodowych planów gospodarczych, zgodnie z założeniami statutowymi oraz na podstawie planów finansowych (planu kredytowego, planu kasowego, planu sfinansowania inwestycji, planu sfinansowania kapitalnych remontów, planu obrotów płatniczych z zagranicą itp.).
2.
Banki prowadzone są według zasad rozrachunku gospodarczego.
§  3.
Każdy z banków stanowi jednostkę samodzielnie bilansującą, obejmującą swoim bilansem i rachunkiem zamknięcia wydatków i dochodów działalność całego banku (łącznie z oddziałami), oraz rozlicza się z budżetem Państwa na podstawie wyniku swej całorocznej działalności.
§  4. 1
Banki prowadzą księgowość według ramowego planu kont dla banków, zatwierdzonego przez Ministra Finansów.
§  5.
1.
Prezydium Rządu na wniosek Ministra Finansów określi wysokość opłat pobieranych przez banki za wykonywane usługi oraz wysokość pobieranych i płaconych przez bank odsetek.
2.
Prezydium Rządu na wniosek Ministra Finansów może ustalić ryczałtowe, okresowe rozliczenia z tytułu odpłatnych usług międzybankowych oraz uchylić odpłatność niektórych usług międzybankowych.
§  6.
Wydatki i dochody banków określane są w ich budżetach. Na pokrycie wydatków służą wpływy z tytułu pobieranych opłat i odsetek oraz inne dochody banków.

II.

Środki finansowe.

§  7.
Środki finansowe banków obejmują środki własne i obce.
§  8.
Środkami własnymi banków są:
a)
fundusz statutowy,
b)
fundusz rezerwowy,
c)
fundusze specjalne.
§  9.
1.
Fundusz statutowy tworzy się z dotacji budżetowej Państwa i z części wygospodarowanych przez bank nadwyżek.

Fundusz statutowy służy na pokrycie środków trwałych oraz obrotowych banku. Nadwyżka tego funduszu ponad wartość środków trwałych służy na pokrycie środków obrotowych banku.

2.
Fundusz rezerwowy pochodzący z części wygospodarowanych przez bank nadwyżek służy na pokrycie ewentualnych strat bilansowych banku.
3.
Fundusze specjalne tworzy się z części wygospodarowanych przez bank nadwyżek. Przeznaczenie tych funduszów określa Minister Finansów.
§  10.
Wysokość funduszów jest określana zarządzeniami Ministra Finansów.
§  11.
Środkami obcymi są wkłady na rachunkach w bankach.

III.

Środki trwałe, amortyzacja, finansowanie robót kapitalnych.

§  12.
Środki trwałe banków obejmują przydzielone im nieruchomości, potrzebne do wykonywania zadań planowych, oraz inwentarz, którego wartość przekracza zł 900, a okres używalności 1 rok.
§  13.
Zasady i tryb wyceny środków trwałych w bilansach banków określi Minister Finansów w drodze zarządzenia.
§  14.
Banki dokonują amortyzacji środków trwałych, przeznaczonej na sfinansowanie robót kapitalnych.
§  15.
Inwestycje banków, przewidziane w planie inwestycyjnym, będą finansowane:
a)
z części zakumulowanej amortyzacji środków trwałych, która po wyłączeniu kwot, przeznaczonych na sfinansowanie kapitalnych remontów, przeznaczona jest na sfinansowanie inwestycji,
b)
z przewidzianej w budżecie Państwa dotacji w wysokości różnicy między limitem planu inwestycyjnego banków a kwotą akumulowanej amortyzacji, wymienionej w pkt a).
§  16.
Źródłem finansowania nakładów na kapitalne remonty banków jest część amortyzacji środków trwałych, której wysokość w stosunku procentowym do całości odpisów amortyzacyjnych ustala zarządzenie Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministra Finansów.
§  17.
W granicach zaplanowanych kwot amortyzacji, obliczonych na podstawie ogólnego procentu, określonego w trybie § 16, Ministerstwo Finansów uprawnione jest do różnicowania dla poszczególnych banków procentu amortyzacji, przeznaczonej na sfinansowanie kapitalnych remontów, oraz do redystrybucji już zakumulowanej amortyzacji na kapitalne remonty między poszczególne banki.
§  18.
1.
Banki akumulują na "Rachunku Kapitalnych Remontów", prowadzonym u siebie, tę część amortyzacji, która zostanie przeznaczona na sfinansowanie kapitalnych remontów.
2.
Akumulacja amortyzacji w części, przeznaczonej na sfinansowanie inwestycji, odbywać się będzie na zasadach przewidzianych dla przedsiębiorstw państwowych w Banku Inwestycyjnym.
§  19.
W terminie do dnia 22 każdego miesiąca banki obowiązane są przelewać na rachunki, wymienione w paragrafie poprzedzającym, 1/12 kwot tych części zaplanowanej rocznej amortyzacji, które przeznaczone zostały na sfinansowanie inwestycji oraz kapitalnych remontów.

Przelewy powyższe mają charakter zaliczkowy i podlegają stosownemu rozliczeniu na podstawie zamknięć rachunkowych.

IV.

Podział nadwyżki i pokrywanie niedoborów.

§  20.
Czysta nadwyżka banków dzielona będzie w sposób następujący:
a)
co najmniej 50% jako wpłata do budżetu Państwa,
b)
pozostałość zużyta zostanie na zasilenie funduszów.
§  21.
Minister Finansów określi każdorazowo wysokość części czystej nadwyżki przeznaczonej na zasilenie funduszów: statutowego, rezerwowego i specjalnych.
§  22.
W przypadku, gdy wykazane niedobory bilansowe przewyższają istniejący fundusz rezerwowy, różnica pokryta zostanie z budżetu Państwa.

V.

Przepisy końcowe.

§  23.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Finansów.
§  24.
Uchwała wchodzi w. życie z dniem ogłoszenia z mocą obowiązującą od dnia 1 stycznia 1951 r.
* Z dniem 30 stycznia 1961 r. nin. uchwała traci moc w zakresie przepisów sprzecznych ze statutem w stosunku do Banku Inwestycyjnego opublikowanym w uchwale nr 8 z dnia 3 stycznia 1961 r. w sprawie zatwierdzenia statutu Banku Inwestycyjnego (M.P.61.9.48). Zgodnie z § 2 powołanej uchwały.

Z dniem 30 stycznia 1961 r. nin. uchwała traci moc w zakresie przepisów sprzecznych ze statutem w stosunku do Banku Rolnego opublikowanym w uchwale nr 10 z dnia 3 stycznia 1961 r. w sprawie zatwierdzenia statutu Banku Rolnego. (M.P.61.9.50). Zgodnie z § 2 powołanej uchwały.

Z dniem 30 stycznia 1961 r. nin. uchwała traci moc w zakresie przepisów sprzecznych ze statutem w stosunku do Powszechnej Kasy Oszczędności opublikowanym w uchwalenr 12 z dnia 3 stycznia 1961 r. w sprawie zatwierdzenia statutu Powszechnej Kasy Oszczędności. (M.P.61.9.52). Zgodnie z § 2 powołanej uchwały.

1 § 4 zmieniony przez § 1 uchwały nr 1173 z dnia 20 grudnia 1952 r. (M.P.53.A-1.14) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1953 r.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1951.A-4.44

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Zasady systemu finansowego banków państwowych.
Data aktu: 03/01/1951
Data ogłoszenia: 20/01/1951
Data wejścia w życie: 20/01/1951, 01/01/1951