Sezonowa premia za ciągłość i wydajność pracy pracowników, zatrudnionych przy pracach sezonowych.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO PAŃSTWOWEJ KOMISJI PLANOWANIA GOSPODARCZEGO
z dnia 1 marca 1951 r.
w sprawie sezonowej premii za ciągłość i wydajność pracy pracowników, zatrudnionych przy pracach sezonowych.

Na podstawie § 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 22 kwietnia 1949 r. w sprawie zakresu działania Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Dz. U. R. P. Nr 26, poz. 190) zarządza są, co następuje:
§  1. 1
Pracownicy, zatrudnieni przy pracach sezonowych w rolnictwie, w gospodarstwach rybnych i hodowlanych, w leśnictwie, w ceramice budowlanej i kamieniołomach, w cukrownictwie, przy robotach drogowych, w służbach wodno-melioracyjnej i regulacyjno-agrarnej, przy uprawie tytoniu, w przetwórstwie ziemniaczanym, w gorzelniach, w suszarnictwie cykorii, owoców i warzyw, przy suszeniu ziół i tłoczeniu moszczów oraz w służbie plantacyjnej przemysłu roszarniczego i włókien łykowych, w przeróbstwie surowca tytoniowego, w przemyśle torfowym, w ośrodkach wypoczynkowych Funduszu Wczasów Pracowniczych oraz w czyszczalniach i suszarniach nasion otrzymywać będą poczynając od dnia 1 marca 1951 r. sezonową premię za ciągłość i wydajność pracy, której wysokość oraz warunki wypłaty określają dalsze postanowienia niniejszego zarządzenia.
§  2.
1.
Za pracę sezonową w rozumieniu niniejszego zarządzenia uważa się pracę w rodzajach zatrudnienia wymienionych w § 1, która uzależniona jest od pory roku i warunków atmosferycznych.
2.
Umowa o pracę sezonową (ust. 1), uprawniająca do otrzymania premii za ciągłość i wydajność pracy, powinna być zawarta z pracownikiem na piśmie na okres trwania pracy sezonowej nie krótszy niż jeden miesiąc, a nie dłuższy w zasadzie niż 6 miesięcy.
3.
Okres 6 miesięcy, ustalony w ust. 2, może być w uzasadnionych przypadkach za zgodą pracownika przedłużony na dalszy niezbędny okres.
4.
Umowa o pracę sezonową może być rozwiązana przed upływem terminu, na który została zawarta, po uprzednim 14-dniowym wypowiedzeniu, jeżeli praca, będąca przedmiotem tej umowy, została zakończona przed umownym terminem.
5.
Jeżeli po zakończeniu pracy sezonowej pracownik zostanie zaangażowany w charakterze pracownika stałego, wówczas okres pracy sezonowej powinien mu być zaliczony do okresu wyczekiwania, wymaganego zgodnie z obowiązującymi przepisami do otrzymania dodatków rodzinnych.
§  3.
1.
Sezonowa premia za ciągłość i wydajność pracy może być wypłacana tylko tym pracownikom, określonym w § 1, którzy:
1)
w okresie pracy sezonowej (kampanijnej), stanowiącym podstawę do jej obliczenia, przepracowali przeciętnie przynajmniej 20 dni w stosunku miesięcznym;
2)
przy zatrudnieniu w akordzie wykonali w 100% i wyżej w stosunku miesięcznym zadane normy pracy indywidualne lub zespołowe.
2.
Pracownikom, zatrudnionym w akordzie, wypłaca się w przypadku powstania określonych wyżej warunków premie, przewidziane w ust. 1 pkt 1 i 2.
3.
Za dzień pracy należy uważać normę dobową czasu pracy, ustaloną dla danej kategorii pracowników (praca w pełnym wymiarze godzin).
4.
Nie tracą prawa do premii, określonej w ust. 1 pkt 1, pracownicy, którzy na skutek choroby, stwierdzonej zgodnie z obowiązującymi przepisami, nie mogli przepracować przeciętnie 20 dni w stosunku miesięcznym.
§  4.
1.
Wysokość sezonowej premii za ciągłość i wydajność pracy ustala się w stosunku do zarobku brutto, osiągniętego przez uprawnionego pracownika w danym okresie rozrachunkowym.
2. 2
Wysokość premii wynosi:
za ciągłość pracy w przypadkach, określonych w § 3 ust. 1 pkt 1 za wydajność pracy w przypadkach, określonych w § 3 ust. 1 pkt 2
w rolnictwie, w gospodarstwach rybnych i hodowlanych, w leśnictwie 11% 11%
w przemyśle torfowym 11% 11%
w czyszczalniach i suszarniach nasion 11% 11%
w ceramice i kamieniołomach, w cukrownictwie, przy robotach drogowych, w służbie wodno-melioracyjnej, w służbie regulacyjno-agrarnej 8% 8%
w pozostałym zatrudnieniu., objętym niniejszym zarządzeniem 6 5% 6 5%
3.
Obliczenie i wyplata premii za ciągłość pracy następuje w przypadku, gdy warunek, określony w § 3 ust. 1 pkt 1, został spełniony w całym okresie pracy sezonowej (kampanijnej) lub też w całym okresie robót. Jeżeli okres pracy sezonowej trwałby dłużej niż 3 miesiące, wówczas wypłata premii za okres trzymiesięczny powinna nastąpić po jego upływie. Wypłata premii za dalszy okres powinna nastąpić po upływie każdego następnego okresu trzymiesięcznego lub po zakończeniu robót.
4.
Obliczenie i wypłata premii za wydajność pracy następuje bieżąco, łącznie z normalnym wynagrodzeniem pracownika, przypadającym mu do wypłaty za dany okres obrachunkowy.
5.
Przez zarobek brutto należy rozumieć wynagrodzenie w gotówce, przypadające pracownikowi w danym okresie obrachunkowym z tytułu wykonanej pracy, z wyłączeniem nagród specjalnych, świadczeń w naturze lub ekwiwalentu w gotówce, wypłaconego w miejsce świadczeń w naturze.
§  5.
Pracownicy, zatrudnieni stale przy pracach nie normowanych, opłacani dniówkowo, otrzymują sezonową premię za ciągłość pracy, obliczoną zgodnie z przepisem § 4 ust. 2 przy zastosowaniu współczynnika 1,5,
§  6.
Rozwiązanie umowy o pracę sezonową przez pracownika przed upływem umownego czasokresu lub rozwiązanie umowy z pracownikiem z winy pracownika pozbawia go prawa do premii za ten okres obrachunkowy, w którym rozwiązanie takie nastąpiło.
§  7.
Pracownicy, których dotyczy niniejsze zarządzenie, nie mogą otrzymywać dodatków rodzinnych.
§  8.
Właściwi ministrowie wydadzą szczegółowe przepisy w sprawach unormowanych niniejszym zarządzeniem.
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 marca 1951 r.
1 § 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 13 lipca 1951 r. (M.P.51.A-67.882) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 marca 1951 r.
2 § 4 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 13 lipca 1951 r. (M.P.51.A-67.882) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 marca 1951 r.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1951.A-29.375

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Sezonowa premia za ciągłość i wydajność pracy pracowników, zatrudnionych przy pracach sezonowych.
Data aktu: 01/03/1951
Data ogłoszenia: 14/04/1951
Data wejścia w życie: 14/04/1951, 01/03/1951