Zatwierdzanie projektów urbanistycznych i architektonicznych.

UCHWAŁA NR 817
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 1 grudnia 1951 r.
w sprawie zatwierdzania projektów urbanistycznych i architektonicznych.

W celu zapewnienia należytej oceny projektów urbanistycznych i architektonicznych, podniesienia poziomu tych projektów oraz usprawnienia trybu ich zatwierdzania - Prezydium Rządu uchwala, co następuje:
§  1.
W trybie niniejszej uchwały zatwierdzane są następujące projekty urbanistyczne: projekty założeń (zasad) miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, projekty tych planów oraz projekty zasadniczych rozwiązań urbanistyczno-architektonicznych. Postępowanie z pozostałymi projektami urbanistycznymi regulują przepisy dotychczasowe.
§  2.
1.
Projekty, o których mowa w § 1, zatwierdzają prezydia wojewódzkich rad narodowych - o ile w dalszych postanowieniach zatwierdzenie nie zostało zastrzeżone Prezydium Rządu lub Ministrowi Budownictwa Miast i Osiedli.
2.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych decydują, które rozwiązania urbanistyczno-architektoniczne, nie zastrzeżone władzom centralnym, uważać należy za zasadnicze i podlegające zatwierdzeniu przez te prezydia.
3.
Szczegółowe instrukcje w tym zakresie wydaje Minister Budownictwa Miast i Osiedli.
§  3.
1.
Zatwierdzeniu przez Prezydium Rządu podlegają projekty, wymienione w § 1, dla m. st. Warszawy i obszaru Warszawskiego Zespołu Miejskiego, miast: Łodzi, Krakowa, Gdańska, Gdyni i Sopotu, Szczecina, Wrocławia, Poznania, Lublina, Bydgoszczy, Częstochowy, Tych oraz miast niecki węglowej: Katowic, Gliwic, Bytomia, Chorzowa, Zabrza, Sosnowca i Dąbrowy Górniczej.
2.
Dla miast i obszarów, wymienionych w ust. 1, wymagają zatwierdzenia przez Prezydium Rządu, jako zasadnicze, projekty rozwiązań urbanistyczno-architektonicznych, które są związane z budową lub odbudową budowli:
1)
o kubaturze ponad 100.000 m3;
2)
przeznaczonych na siedzibę władz centralnych;
3)
innych, które ze względu na charakter, wygląd lub położenie wpłyną decydująco na plastyczne ukształtowanie miast, jak: budowle monumentalne, zabytkowe, dworce, ośrodki przemysłowe, parki, mosty itp., a które Prezydium Rządu zleci przedstawić sobie do zatwierdzenia.
§  4.
1.
Zatwierdzaniu przez Ministra Budownictwa Miast i Osiedli podlegają projekty, wymienione w § 1, dla miast, których spis ustala ten Minister.
2.
Dla miast, o których mowa w ust. 1, wymagają zatwierdzenia przez Ministra Budownictwa Miast i Osiedli, jako zasadnicze, projekty rozwiązań urbanistyczno-architektonicznych, które są związane z budową lub odbudową budowli:
1)
przeznaczonych na siedzibę wojewódzkich rad narodowych i ich organów, wojewódzkich komitetów partii i okręgowych rad związków zawodowych;
2)
przeznaczonych na pomieszczenia szkół akademickich, teatrów, muzeów i miejskich domów kultury;
3)
innych, wymienionych w § 3 ust. 2 pkt 3, które Minister Budownictwa Miast i Osiedli zleci przedstawić sobie do zatwierdzenia.
3.
Zatwierdzenia przez Ministra Budownictwa Miast i Osiedli wymagają ponadto projekty rozwiązań urbanistyczno-architektonicznych, które są związane z budową wszelkich budynków o kubaturze ponad 30.000 m3, z wyjątkiem zastrzeżonych do zatwierdzenia przez Prezydium Rządu (§ 3).
§  5.
Minister Budownictwa Miast i Osiedli może zażądać przedstawienia sobie do rozpatrzenia projektu, zatwierdzonego przez prezydium wojewódzkiej rady narodowej (§ 2).
§  6.
1.
Projekty wymienione w § 1 przed przedstawieniem do zatwierdzenia powinny być uzgodnione z zainteresowanymi władzami i organami publicznymi; projekty, związane z obiektami zabytkowymi, powinny być uzgodnione z organami konserwatorskimi. O ile projekty nie były opracowane na zlecenie prezydiów powiatowych rad narodowych (miejskich rad narodowych miast, stanowiących powiaty miejskie), powinny być uzgodnione z tymi prezydiami.
2.
W razie niemożności uzgodnienia stanowisk prezydium wojewódzkiej rady narodowej przedstawia sprawę do decyzji Ministra Budownictwa Miast i Osiedli.
§  7.
1.
Projekty do zatwierdzenia przez Prezydium Rządu przedstawia Minister Budownictwa Miast i Osiedli.
2.
Przy przedstawianiu projektów rozwiązań urbanistyczno-architektonicznych, związanych z budową lub odbudową budowli z zakresu budownictwa specjalnego, Minister Budownictwa Miast i Osiedli działa w porozumieniu z właściwym ministrem, a związanych z obiektami zabytkowymi - w porozumieniu z Ministrem Kultury i Sztuki.
§  8-24. 1
(uchylone).
§  25.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 8-24 uchylone przez § 1 pkt 3 uchwały nr 503 Rady Ministrów z dnia 11 sierpnia 1956 r. w sprawie Uproszczenie i uporządkowanie przepisów inwestycyjnych (M.P.56.69.849) z dniem 24 sierpnia 1956 r.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1951.A-102.1481

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Zatwierdzanie projektów urbanistycznych i architektonicznych.
Data aktu: 01/12/1951
Data ogłoszenia: 21/12/1951
Data wejścia w życie: 21/12/1951