Praca i zakres działania wydziałów kadr w państwowych urzędach, instytucjach i przedsiębiorstwach.

UCHWAŁA
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 11 sierpnia 1950 r.
w sprawie pracy i zakresu działania wydziałów kadr w państwowych urzędach, instytucjach i przedsiębiorstwach.

W celu wzmocnienia zasady jednoosobowej odpowiedzialności za działalność państwowych urzędów, instytucji i przedsiębiorstw oraz biorąc pod uwagę, że dotychczas istniejące zarządzenia i instrukcje dotyczące pracy i zakresu działania wydziałów kadr w urzędach, instytucjach i przedsiębiorstwach państwowych naruszają tę zasadę, Prezydium Rządu postanawia, co następuje:
§  1.
1.
Ilekroć w uchwale niniejszej jest mowa o kierowniku, rozumie się przez to pracownika odpowiedzialnego za działalność państwowego urzędu, instytucji i zarządu przedsiębiorstwa.
2.
Ilekroć w uchwale niniejszej jest mowa o wydziale kadr, rozumie się przez to wydział (departament, biuro, dział, sekcja, referat) kadr w państwowym urzędzie, instytucji i przedsiębiorstwie.
§  2.
Za właściwy dobór, rozmieszczenie, szkolenie i wysuwanie kadr pełną odpowiedzialność ponosi kierownik. Zadaniem wydziału kadr jest przygotowanie materiałów i wniosków do decyzji kierownika.
§  3.
1.
Wydział kadr jest bezpośrednio podporządkowany kierownikowi i przed nim odpowiada za swoją pracę.
2.
Kierownik wydziału kadr i pracownicy wydziału są zaszeregowani według obowiązującej siatki płac dla pracowników umysłowych, zgodnie z taryfikatorem.
3.
Kierownika wydziału kadr powołuje kierownik po uzgodnieniu z kierownikiem nadrzędnej jednostki.
§  4.
Wszelkich zmian personalnych w państwowych urzędach, instytucjach i przedsiębiorstwach dokonuje kierownik w oparciu o materiały, opinie i wnioski wydziału kadr.
§  5.
Do zakresu działania wydziału kadr należy w szczególności:
1)
prowadzenie dokładnej ewidencji i statystyki pracowników fizycznych i umysłowych,
2)
przygotowywanie do decyzji kierownika całokształtu materiałów dotyczących: przyjmowania, powoływania, zwalniania, przenoszenia, awansowania i zaszeregowania pracowników,
3)
kontrola właściwego wykorzystania kadr i przygotowywanie wniosków dla kierownika co do właściwego ich rozmieszczenia,
4)
inicjowanie szkolenia i doszkalania pracowników w oparciu o plan zapotrzebowania kadr,
5)
organizacja oceny bieżącej pracy kadr, ich rozwoju i wyników, opieki nad wysuniętymi kadrami i dbałość o ciągłe wysuwanie nowych kadr przede wszystkim robotniczych,
6)
czuwanie nad przestrzeganiem dyscypliny pracy.
§  6.
Dla wykonania zadań, zawartych w § 5, wydział kadr:
1)
ściśle współpracuje z kierownikami innych komórek organizacyjnych, organizacjami społecznymi i zawodowymi,
2)
zbiera wszechstronne materiały, dotyczące rozwoju, kwalifikacji politycznych, zawodowych i moralnych pracowników,
3)
szczególnie ściśle współpracuje z komórkami organizacyjnymi szkolnictwa zawodowego i zatrudnienia w opracowaniu planu szkolenia i doboru słuchaczów, realizacji planu i właściwego wykorzystania absolwentów.
§  7.
Wszystkie dotychczas istniejące zarządzenia i instrukcje dotyczące zakresu działania i pracy wydziałów kadr tracą moc obowiązującą.
§  8.
Właściwi Ministrowie i kierownicy urzędów centralnych wydadzą na podstawie niniejszej uchwały oraz ramowych wytycznych Prezesa Rady Ministrów szczegółowe instrukcje, dotyczące zakresu działania i pracy wydziałów kadr.
§  9.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Monitorze Polskim.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1950.A-94.1184

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Praca i zakres działania wydziałów kadr w państwowych urzędach, instytucjach i przedsiębiorstwach.
Data aktu: 11/08/1950
Data ogłoszenia: 02/09/1950
Data wejścia w życie: 02/09/1950