Nakłady na uruchomienie nowej produkcji w czynnych przedsiębiorstwach przemysłowych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 3 lipca 1950 r.
w sprawie nakładów na uruchomienie nowej produkcji w czynnych przedsiębiorstwach przemysłowych.

Na podstawie § 1 ust. 1 pkt 8) i 10) rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 kwietnia 1950 r. w sprawie zakresu działania Ministra Finansów i zmiany zakresu działania Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Dz. U. Nr 22, poz. 188) zarządza się, co następuje:
§  1.
Pod pojęciem "nakłady na uruchomienie nowej produkcji" rozumieć należy wszelkie nakłady związane z:
a)
nabyciem licencyj i patentów oraz nabyciem lub wytworzeniem prototypów,
b)
studiami, projektami, doświadczeniami i próbami w zakresie nowouruchamianej produkcji,
c)
opracowaniem planów operacyjnych, metod wytwarzania, warunków technicznych itp. w zakresie nowouruchamianej produkcji,
d)
skompletowaniem i przygotowaniem personelu, potrzebnego dla nowouruchamianej produkcji,
e)
wykonaniem próbnej serii wyrobów nowouruchamianej produkcji.
§  2.
Nakłady na uruchomienie nowej produkcji będące ekonomicznie uzasadnionym obciążeniem kosztów przyszłej produkcji podlegają aktywowaniu jako rozliczenia międzyokresowe czynne (konto 1912 jednolitego planu kont dla przemysłu).

Nakłady te podlegają umorzeniu od chwili rozpoczęcia nowej produkcji przez okres nie dłuższy niż lat 5, przy czym wysokość umorzenia, stanowiącego koszty nowej produkcji, ustalona być winna proporcjonalnie do stosunku wielkości nowej produkcji w danym okresie sprawozdawczym do wielkości planowej produkcji na cały okres umorzenia.

§  3.
Nakłady, wymienione w § 2, finansowane są ze środków obrotowych i znajdują pokrycie w normatywie "rozliczenia międzyokresowe czynne".
§  4.
Nakłady, związane ze zmianą sposobu wytwarzania uprzednio produkowanych wyrobów, zmianą procesu produkcyjnego lub udoskonaleniem samych wyrobów, mogą być traktowane w sposób analogiczny do nakładów, wymienionych w § 1, jeżeli zaliczenie ich do kosztów danego okresu sprawozdawczego spowodowałoby zniekształcenie tych kosztów i rachunku wyników.
§  5.
Nakłady na uruchomienie nowej produkcji, które w efekcie nie dały pozytywnego rezultatu gospodarczego i co do których wiadomo, że nie będą mogły być zaliczone do kosztów przyszłej, nowej produkcji, ze względu na brak uzasadnienia ekonomicznego, podlegają odpisaniu na straty (podgr. 200 jednolitego planu kont dla przemysłu). W każdym razie odpisaniu na straty podlegają nakłady związane z nieudanymi i zaniechanymi próbami, doświadczeniami, studiami, badaniami itp.

Odpisanie powyższych nakładów na straty wymaga zatwierdzenia przez władze nadrzędne przedsiębiorstwa.

§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą obowiązującą od dnia 1 stycznia 1950 r. Jednocześnie traci moc obowiązującą Instrukcja F42 b. Departamentu Finansowego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 16 marca 1949 r. wraz z wydanymi na jej podstawie zarządzeniami.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1950.A-79.924

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Nakłady na uruchomienie nowej produkcji w czynnych przedsiębiorstwach przemysłowych.
Data aktu: 03/07/1950
Data ogłoszenia: 11/07/1950
Data wejścia w życie: 11/07/1950, 01/01/1950