Nadanie statutu Państwowemu Muzeum na Majdanku.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA KULTURY I SZTUKI
z dnia 17 stycznia 1950 r.
w sprawie nadania statutu Państwowemu Muzeum na Majdanku.

Na podstawie art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 2 lipca 1947 r. o upamiętnieniu męczeństwa Narodu Polskiego i innych Narodów na Majdanku (Dz. U. R. P. Nr 52, poz. 266) zarządza się, co następuje:
§  1.
Państwowemu Muzeum na Majdanku, utworzonemu ustawą z dnia 2 lipca 1947 r o upamiętnieniu męczeństwa Narodu Polskiego i innych Narodów na Majdanku (Dz. U. R. P. Nr 52, poz. 266), nadaje się statut o brzmieniu, jak w załączniku do niniejszego zarządzenia.
§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Monitorze Polskim.

ZAŁĄCZNIK 

STATUT PAŃSTWOWEGO MUZEUM NA MAJDANKU

§ 1.
Państwowe Muzeum na Majdanku, zwane w dalszym ciągu w skrócie "Muzeum", działa na podstawie ustawy z dnia 2 lipca 1947 r. o upamiętnieniu męczeństwa Narodu Polskiego i innych Narodów na Majdanku (Dz. U. R. P. Nr 52, poz. 266) i niniejszego statutu.
§  2.
Muzeum ma prawo używania pieczęci okrągłej z godłem państwowym pośrodku i napisem w otoku: "Państwowe Muzeum na Majdanku".
§  3.
Siedzibą Muzeum jest Majdanek.
§  4.
Muzeum ma za zadanie zbieranie i gromadzenie dowodów i materiałów, dotyczących zbrodni hitlerowskich popełnionych w obozie koncentracyjnym na Majdanku, udostępnienie ich społeczeństwu oraz naukowe ich opracowanie, a w szczególności:
1)
inwentaryzację, systematyczną klasyfikację, konserwację, należyte rozmieszczenie oraz zabezpieczenie zbiorów;
2)
zbieranie dokumentów, eksponatów i fotografii drogą zakupu, darowizn, zapisów, tudzież przez przyjmowanie depozytów oraz zeznań b. więźniów, protokołów sądowych itp.;
3)
utrzymanie pracowni konserwatorskiej i warsztatów, przystosowanych do potrzeb Muzeum;
4)
udostępnienie zbiorów społeczeństwu;
5)
szerzenie wiedzy o walce i męczeństwie Narodu Polskiego i innych Narodów na Majdanku w latach 1939-1944 za pomocą wystaw, pokazów, odczytów, wydawnictw itp.;
6)
prowadzenie i uzupełnianie biblioteki z zakresu walki i męczeństwa Narodu Polskiego i innych Narodów ze szczególnym uwzględnieniem Majdanka;
7)
opracowywanie i wydawanie publikacji z zakresu objętego programem działalności Muzeum, jak katalogi, przewodniki, albumy, prace popularyzacyjne, plany, pocztówki itp.;
8)
udzielanie informacji i poszukiwanie zaginionych byłych więźniów obozu, prowadzenie archiwum akt oraz imiennej kartoteki byłych więźniów;
9)
utrzymanie i konserwowanie poobozowych budynków Muzeum;
10)
założenie i utrzymanie parku-cmentarza na przeznaczonych do tego celu terenach;
11)
urządzenie i rozwijanie części gospodarczej Muzeum w celu osiągnięcia samowystarczalności w zaopatrzeniu terenów parku w sadzonki drzew, krzewów, kwiatów itp.;
12)
utrzymanie stosunków z pokrewnymi instytucjami krajowymi i zagranicznymi.
§  5.
Zbiory Muzeum służą jedynie do celów związanych bezpośrednio z zadaniami Muzeum, określonymi w § 4. Wydawanie eksponatów muzealnych poza obręb Muzeum jest dopuszczalne jedynie na warunkach określonych w regulaminie.
§  6.
Kierownictwo Muzeum sprawuje Dyrektor, powoływany i odwoływany przez Ministra Kultury i Sztuki.
§  7.
Zakres działania Dyrektora w szczególności obejmuje:
1)
kierownictwo spraw naukowych i administracyjnych oraz nadzór nad majątkiem i zbiorami Muzeum,
2)
reprezentowanie Muzeum na zewnątrz,
3)
sporządzanie sprawozdań z działalności,
4)
sporządzanie projektów preliminarzy budżetowych planów działalności oraz finansowo-gospodarczych.
5)
dokonywanie wydatków w granicach budżetu,
6)
bezpośrednie kierowanie pracą Muzeum i ustalanie podziału czynności miedzy pracownikami,
7)
przedstawianie wniosków w sprawie mianowania i zwalniania pracowników,
8)
powoływanie do określonych prac specjalnych zespołów.
§  8.
Wicedyrektora Muzeum powołuje i odwołuje Minister Kultury i Sztuki na wniosek Dyrektora. Wicedyrektor prowadzi agendy zlecone mu przez Dyrektora i zastępuje go w razie jego nieobecności.
§  9.
1.
Muzeum posiada wydziały, biura, pracownie i specjalne zespoły.

Wydziały dzielą się na działy.

2.
Wydziały:
1)
dokumentacji i archiwum,
2)
plastyczny,
3)
konserwatorski,
4)
propagandy i wyświetlania filmów.
3.
Biura:
1)
biuro Muzeum,
2)
biuro gospodarcze.
4.
Pracownie:
1)
fotograficzna,
2)
konserwatorska,
3)
warsztaty.
5.
Muzeum prowadzi we własnym zakresie konserwacje budowli i parku oraz utrzymuje ośrodek ogrodniczo-gospodarczy, niezbędny dla konserwacji całego zespołu muzealnego.
6.
Tworzenie nowych wydziałów i działów oraz biur i pracowni lub ich likwidacja następuje w drodze zarządzenia Ministra Kultury i Sztuki na wniosek Dyrektora.
§  10.
Sprawy nieuregulowane tym Statutem określą regulaminy, zatwierdzone przez Ministra Kultury i Sztuki.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1950.A-13.133

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Nadanie statutu Państwowemu Muzeum na Majdanku.
Data aktu: 17/01/1950
Data ogłoszenia: 04/02/1950
Data wejścia w życie: 04/02/1950