Zasady organizacji finansowej i systemu finansowego państwowych przedsiębiorstw podlegających władzom terenowym.

UCHWAŁA
RADY MINISTRÓW
z dnia 6 września 1950 r.
w sprawie zasad organizacji finansowej i systemu finansowego państwowych przedsiębiorstw podlegających władzom terenowym. *

I.

Przepisy ogólne.

§  1.
Przez państwowe przedsiębiorstwa podlegające władzom terenowym, zwane w dalszym ciągu niniejszej uchwały "przedsiębiorstwami", rozumie się:
a)
dotychczasowe przedsiębiorstwa samorządowe, które stały się majątkiem Państwa na podstawie art. 32 ust. 2 ustawy z dnia 20 marca 1950 r. o terenowych organach jednolitej władzy państwowej (Dz. U. R. P. Nr 14, poz. 130),
b)
przedsiębiorstwa, przekazane radom narodowym w trybie art. 42 tejże ustawy,
c)
przedsiębiorstwa, powstałe z połączenia, podziału lub przekształcenia przedsiębiorstw, wymienionych pod a) i b),
d)
inne przedsiębiorstwa, których tryb utworzenia ustalony zostanie odrębnymi przepisami.
§  2.
Przedsiębiorstwa podlegają w zależności od rodzaju i zasięgu swej działalności właściwym radom narodowym - wojewódzkim, powiatowym, miejskim, dzielnicowym lub gminnym.

Przepisy wykonawcze, wydane na podstawie art. 42 ustawy o terenowych organach jednolitej władzy państwowej, ustalą, jakim radom narodowym podlegać będą poszczególne przedsiębiorstwa względnie kategorie tych przedsiębiorstw.

§  3.
Przedsiębiorstwa dzielą się na:
a)
przedsiębiorstwa budżetowe,
b)
przedsiębiorstwa na rozrachunku gospodarczym.

II.

Przedsiębiorstwa budżetowe.

§  4.
Przedsiębiorstwa budżetowe objęte są budżetem terenowym dochodami i wydatkami brutto. Do nich należą przedsiębiorstwa, których zorganizowanie na zasadach rozrachunku gospodarczego ze względu na charakter ich działalności gospodarczej lub stopień wykształcenia organizacyjnego jest niemożliwe lub niecelowe.

III.

Przedsiębiorstwa na rozrachunku gospodarczym.

§  5.
Przedsiębiorstwa prócz wymienionych w § 4 zarówno jednozakładowe jak i wielozakładowe (t.j. obejmujące dwa lub więcej zakładów pracy, nie będących samodzielnymi przedsiębiorstwami) działają na zasadach pełnego rozrachunku gospodarczego, zgodnie z § 11 uchwały Rady Ministrów z dnia 17 kwietnia 1950 r. w sprawie zasad organizacji finansowej i systemu finansowego przedsiębiorstw państwowych, objętych budżetem centralnym (Monitor Polski Nr A-55, poz. 630).
§  6.
Poszczególne zakłady pracy wchodzące w skład przedsiębiorstw wielozakładowych winny sukcesywnie przechodzić na wewnętrzny rozrachunek gospodarczy - pełny lub ograniczony.
§  7.
Koszty utrzymania zarządów (dyrekcyj) przedsiębiorstw wielozakładowych, o ile podległe im zakłady przeszły na pełny rozrachunek gospodarczy, obciążają te zakłady w formie narzutu na koszty własne.
§  8.
W razie utworzenia w przepisanym trybie zespołów przedsiębiorstw (zjednoczeń) o charakterze terenowym lub branżowym, koszty utrzymania tych zjednoczeń obciążają objęte nimi przedsiębiorstwa w formie narzutu na koszty własne tych przedsiębiorstw.
§  9.
Koszty utrzymania zjednoczeń, zarządów (dyrekcyj) przedsiębiorstw i zakładów objęte będą preliminarzem budżetowym podlegającym zatwierdzeniu w ramach planów finansowych przedsiębiorstw - w trybie ustalonym w przepisach szczegółowych.
§  10.
Przepisy szczegółowe, wydane na podstawie § 19 niniejszej uchwały, określą dla przedsiębiorstw zasady systemu cen i marż. Przepisy te będą dostosowane do przepisów §§ 16-26 uchwały Rady Ministrów, wymienionej w § 5 niniejszej uchwały.
§  11.
Do przedsiębiorstw stosuje się w zakresie akumulacji funduszu amortyzacyjnego przepisy obowiązujące przedsiębiorstwa objęte budżetem centralnym.
§  12.
Finansowanie kapitalnych remontów w przedsiębiorstwach dokonywane będzie zgodnie z przepisami §§ 55-57 powołanej w § 5 uchwały oraz postanowieniami uchwały Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów z dnia 12 maja 1950 r. w sprawie zasad finansowania kapitalnych remontów przedsiębiorstw na rozrachunku gospodarczym na rok 1951.

Uprawnienia wynikające z postanowień pkt. 3) i 4) wymienionej w ust. 1 uchwały Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów przysługują:

a)
zjednoczeniom terenowym lub branżowym w stosunku do podległych przedsiębiorstw,
b)
właściwym wydziałom prezydiów terenowych rad narodowych w stosunku do podległych im zjednoczeń i przedsiębiorstw,
c)
prezydiom terenowych rad narodowych w zakresie redystrybucji w odniesieniu do przedsiębiorstw, podległych różnym wydziałom.
§  13.
Finansowanie inwestycji przedsiębiorstw dokonywane będzie zgodnie z przepisami §§ 58 i 59 powołanej w § 5 uchwały oraz przepisami w sprawie systemu sfinansowania inwestycji w r. 1951.
§  14.
Zysk przedsiębiorstw działających na zasadzie rozrachunku gospodarczego dzielony będzie w następujący sposób:
a)
na wpłatę do budżetu terenowego w wysokości 10% zysku bilansowego,
b)
na uzupełnienie środków obrotowych do wysokości normatywów,
c)
na inne cele przewidziane w odrębnych przepisach.

Pozostały zysk będzie wpłacony do budżetu terenowego.

§  15.
W wyjątkowych przypadkach, w których plany przedsiębiorstw przewidują deficyt, pokrycie deficytu następuje z dotacji budżetu terenowego.
§  16.
Środki obrotowe przedsiębiorstw winny być pokryte - w całości lub częściowo - funduszami własnymi oraz stałymi zobowiązaniami (stałe pasywa) w granicach normatywów środków obrotowych, zgodnie z postanowieniami uchwały Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów z dnia 12 maja 1950 roku w sprawie zasad normowania i finansowania środków obrotowych przedsiębiorstw państwowych.
§  17.
Zasady opodatkowania przedsiębiorstw ustalą akty ustawodawcze, których projekty wniesie Minister Finansów.

IV.

Przepisy wykonawcze.

§  18.
Terenowe rady narodowe w oparciu o zasady, o których mowa w §§ 1-8 niniejszej uchwały oraz w ramach wytycznych właściwego ministra, wydanych w porozumieniu z Ministrem Finansów:
a)
zaliczą poszczególne przedsiębiorstwa do jedno lub wielozakładowych,
b)
ustalą, które zakłady pracy działać będą na zasadzie pełnego lub ograniczonego rozrachunku gospodarczego,
c)
zaliczą poszczególne przedsiębiorstwa do przedsiębiorstw budżetowych,
d)
zorganizują powołane w przepisanym trybie zjednoczenia przedsiębiorstw.
§  19.
Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego wyda w porozumieniu z Ministrem Finansów przepisy dotyczące systemu i trybu ustalania cen i marż w zakresie gospodarki przedsiębiorstw.
§  20.
Minister Finansów w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i właściwym ministrem może ustalić w drodze zarządzeń szczegółowe zasady organizacji finansowej i systemu finansowego dla poszczególnych działów gospodarki terenowej.
§  21.
Uchwała podlega ogłoszeniu w Monitorze Polskim i wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1951 r.
* Z dniem 1 stycznia 1951 r. nin. uchwała traci moc w zakresie uregulowanym uchwałą nr 246 z dnia 31 marca 1951 r. w sprawie rozliczenia z budżetami terenowymi z tytułu wpłat z zysku i pokrywania strat państwowych przedsiębiorstw podlegających władzom terenowym (M.P.51.A-31.388), zgodnie z § 23 uchwały zmieniającej.

Z dniem 1 stycznia 1951 r. nin. uchwała traci moc w zakresie unormowanym uchwałą nr 308 z dnia 28 kwietnia 1951 r. w sprawie rozliczenia terenowych przedsiębiorstw państwowych z tytułu środków obrotowych z budżetami terenowymi (M.P.51.A-39.469), zgodnie z § 16 uchwały zmieniającej.

Z dniem 1 stycznia 1952 r. nin. uchwała traci moc w zakresie unormowanym uchwałą nr 206 z dnia 29 marca 1952 r. w sprawie rozliczenia z budżetami terenowymi z tytułu wpłat z zysku i pokrywania strat państwowych przedsiębiorstw podlegających władzom terenowym (M.P.52.A-29.423), zgodnie z § 26 uchwały zmieniającej.

Z dniem 1 stycznia 1953 r. tracą moc przepisy nin. uchwały, które są w sprzeczności z uchwałą nr 244 z dnia 4 kwietnia 1953 r. w sprawie rozliczenia przedsiębiorstw państwowych z budżetem centralnym i budżetami terenowymi z tytułu wpłat z zysku i pokrywania strat oraz z tytułu środków obrotowych (M.P.53.A-36.451), zgodnie z 50 pkt 2 uchwały zmieniającej.

Z dniem 1 stycznia 1954 r. w stosunku do państwowego przemysłu terenowego uchyla się moc obowiązującą przepisów nin. uchwały, zgodnie z § 8 uchwały nr 1012 z dnia 23 grudnia 1953 r. w sprawie utworzenia wojewódzkich funduszów rozwoju przemysłu terenowego (M.P.54.A-45.637).

Z dniem 1 stycznia 1958 r. nin. uchwała traci moc w zakresie unormowanym uchwałą nr 28 z dnia 28 stycznia 1958 r. w sprawie zasad podziału zysku i finansowania środków obrotowych w państwowych przedsiębiorstwach podległych Ministrowi Handlu Wewnętrznego lub przez niego nadzorowanych (M.P.58.36.199), zgodnie z § 13 pkt 2 lit. b) uchwały zmieniającej.

Z dniem 1 stycznia 1959 r. tracą moc przepisy nin. uchwały, które są w sprzeczności z uchwałą nr 150 z dnia 13 kwietnia 1959 r. w sprawie zasad podziału zysku oraz finansowania środków obrotowych państwowych przedsiębiorstw wykonawstwa inwestycyjnego podległych prezydiom rad narodowych (M.P.59.42.192), zgodnie z § 17 uchwały zmieniającej.

Z dniem 1 stycznia 1961 r. tracą moc przepisy nin. uchwały w stosunku do przedsiębiorstw objętych przepisami uchwały nr 232 z dnia 20 lipca 1960 r. w sprawie zasad organizacji finansowej i systemu finansowego zarządów budynków mieszkalnych (M.P.60.65.307), zgodnie z § 30 pkt 2 uchwały zmieniającej.

Z dniem 1 stycznia 1961 r. nin. uchwała traci moc w zakresie unormowanym uchwałą nr 281 z dnia 10 sierpnia 1960 r. w sprawie systemu finansowego przedsiębiorstw gospodarki komunalnej (M.P.60.65.310), zgodnie z § 16 uchwały zmieniającej.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1950.A-102.1284

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Zasady organizacji finansowej i systemu finansowego państwowych przedsiębiorstw podlegających władzom terenowym.
Data aktu: 06/09/1950
Data ogłoszenia: 27/09/1950
Data wejścia w życie: 01/01/1951