Wewnętrzna organizacja i tryb postępowania odwoławczych komisji lokalowych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI KOMUNALNEJ
z dnia 12 września 1950 r.
o wewnętrznej organizacji i trybie postępowania odwoławczych komisji lokalowych.

Na podstawie art. 23 ust. 3 dekretu z dnia 21 grudnia 1945 r. o publicznej gospodarce lokalami (Dz. U. R. P. z 1950 r. Nr 36, poz. 343) zarządza się, co następuje:
§  1. 1
W skład odwoławczej komisji lokalowej przy prezydium rady narodowej wchodzą: przewodniczący, zastępcy przewodniczącego i inni członkowie powołani przez prezydium rady narodowej. Przynajmniej połowa członków komisji powinna być powołana z listy kandydatów przedstawionej przez właściwe wojewódzkie rady związków zawodowych oraz co najmniej jeden członek komisji powinien być przedstawicielem wydziału (referatu) przemysłu prezydium właściwej rady narodowej.
§  2.
Liczbę zastępców przewodniczącego i członków komisji ustala prezydium rady narodowej.
§  3.
Komisje rozpoznają sprawy w kompletach trzyosobowych pod przewodnictwem przewodniczącego komisji lub jego zastępcy. Komplety powołuje przewodniczący komisji. W skład kompletu powinien wchodzić przynajmniej jeden członek powołany z listy kandydatów przedstawionej przez radę związków zawodowych. Protokólanta wyznacza kierownik wydziału gospodarki komunalnej i mieszkaniowej.
§  4. 2
Za udział w posiedzeniach komisji członkowie jej otrzymują wynagrodzenie w wysokości i na zasadach określonych w pkt IV ust. 2, 4, 5 i 9 uchwały nr 36 Rady Ministrów z dnia 24 stycznia 1951 r. w sprawie trybu powoływania komisji resortowych i wynagradzania za udział w posiedzeniach (Monitor Polski z 1951 r. Nr A.-9, poz. 134 i z 1953 r. Nr A-4, poz. 42). Protokolantowi może być przyznany przez prezydium rady narodowej ryczałt miesięczny w wysokości nie przekraczającej 19 zł od protokołu z posiedzenia, tj. w wysokości przysługującej członkom komisji za udział w posiedzeniu.
§  5.
W razie uczestniczenia w ciągu jednego dnia w posiedzeniach kilku kompletów należy się wynagrodzenie w wysokości przypadającej za udział w posiedzeniu jednego tylko kompletu.
§  6.
Komisje rozpoznają sprawy z odwołań od decyzji władz kwaterunkowych na rozprawie ustnej.
§  7.
O terminie rozprawy należy zawiadomić pisemnie osobę, która wniosła odwołanie i osobę, na korzyść której decyzja zapadła, oraz przełożone władze tych osób, jeżeli w sprawie przydziału lokalu składały one wniosek.

Zawiadomienie powinno nastąpić w takim czasie, by zawiadomione osoby (władze) miały możność wzięcia udziału w rozprawie.

§  8.
Na rozprawie referuje sprawę przewodniczący względnie wyznaczony przez niego członek kompletu albo wyznaczony na żądanie przewodniczącego pracownik oddziału (referatu) gospodarki mieszkaniowej prezydium rady narodowej.
§  9.
W naradach i głosowaniu komisji mogą brać udział wyłącznie członkowie kompletu. Przebieg narad i głosowania jest tajny.
§  10.
Orzeczenia komisji zapadają większością głosów.
§  11.
Przewodniczący komisji może przed odbyciem rozprawy zarządzić wstrzymanie wykonania decyzji władzy kwaterunkowej orzekającej natychmiastową wykonalność decyzji, od której wniesiono odwołanie, jeżeli wykonanie decyzji mogłoby spowodować dla strony niepowetowaną szkodę.
§  12.
Do postępowania komisji mają poza tym zastosowanie przepisy o postępowaniu administracyjnym.
§  13.
Posiedzenia komisji odbywają się w jej siedzibie, w wyjątkowych przypadkach na zarządzenie przewodniczącego poza tą siedzibą, jeżeli to znacznie ułatwi przeprowadzenie większej ilości spraw.
§  14.
Biurowość komisji prowadzą oddziały (referaty) gospodarki mieszkaniowej prezydiów rad narodowych.
§  16.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

MINISTER GOSPODARKI KOMUNALNEJ K. Mijal

1 § 1 zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 4 października 1954 r. (M.P.54.101.1274) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 28 października 1954 r.
2 § 4 zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 6 maja 1953 r. (M.P.53.A-44.525) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 20 stycznia 1953 r.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1950.A-100.1260

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Wewnętrzna organizacja i tryb postępowania odwoławczych komisji lokalowych.
Data aktu: 12/09/1950
Data ogłoszenia: 22/09/1950
Data wejścia w życie: 22/09/1950