Zwalnianie od powszechnego obowiązku wojskowego obywateli polskich stale zamieszkałych za granicą, ubiegających się o obce obywatelstwo.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 10 maja 1948 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Spraw Zagranicznych w sprawie zwalniania od powszechnego obowiązku wojskowego obywateli polskich stale zamieszkałych za granicą, ubiegających się o obce obywatelstwo.

Na podstawie § 35 rozporządzenia Ministrów: Spraw Wojskowych, Spraw Wewnętrznych i Opieki Społecznej z dnia 7 lutego 1939 r. (Dz. U. R. P. Nr. 20, poz. 131), wydanego w porozumieniu z Ministrami: Spraw Zagranicznych, Skarbu, Sprawiedliwości, Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego, Rolnictwa i Reform Rolnych oraz Komunikacji w sprawie wykonania ustawy z dnia 9 kwietnia 1938 r. o powszechnym obowiązku wojskowym, zarządza się, co następuje:
§  1.
Prośby stale zamieszkałych za granicą obywateli polskich podlegających powszechnemu obowiązkowi wojskowemu, a nie pełniących czynnej służby wojskowej, o zwolnienie od powszechnego obowiązku wojskowego z tytułu ubiegania się o uzyskanie obcego obywatelstwa, rozstrzygają kierownicy właściwych urzędów konsularnych R. P.
§  2.
1.
Za obywateli polskich stale zamieszkałych za granicą należy uważać obywateli polskich zamieszkałych poza granicami Państwa Polskiego i mających tam stałe źródło zarobkowania.
2.
Obywateli polskich przebywających za granicą, którzy wyjechali nielegalnie z kraju, należy uważać pod względem wykonania powszechnego obowiązku wojskowego za obywateli polskich czasowo przebywających za granicą. Podlegają oni w sprawach związanych z wykonywaniem powszechnego obowiązku wojskowego krajowym władzom administracji ogólnej, chyba, że udowodnią, iż po nielegalnym wyjeździe w celach zarobkowych z kraju, przenieśli za granicę swe miejsce zamieszkania i uzyskali tam stałe źródło zarobkowania.
3.
Rozstrzygnięcie, czy obywatel polski ma być uważany za stale zamieszkałego za granicą, należy do kierownika właściwego urzędu konsularnego R. P.
§  3.
1.
Do prośby powinny być dołączone w oryginale lub w uwierzytelnionym odpisie:
a)
wyciąg aktu urodzenia (dokument zastępczy) swój oraz osób, które na podstawie art. 13 ustawy z dnia 20 stycznia 1920 r. o obywatelstwie Państwa Polskiego (Dz. U. R. P. Nr 7, poz. 44), mają wraz z proszącym utracić obywatelstwo polskie,
b)
wyciąg aktu małżeństwa, jeżeli proszący pozostaje w związku małżeńskim,
c)
dowód obywatelstwa polskiego,
d)
przyrzeczenie przyjęcia do związku państwa obcego, jeżeli w myśl przepisów państwa, o którego obywatelstwo proszący ubiega się, tego rodzaju dokumenty są wydawane.
2.
Właściwe urzędy konsularne badają, czy do prośby dołączone są potrzebne dokumenty oraz przeprowadzają w razie potrzeby dochodzenia celem ustalenia niewątpliwego stanu rzeczy.
§  4.
1.
O udzielonym zwolnieniu od powszechnego obowiązku wojskowego kierownik urzędu konsularnego zawiadamia zwolnionego przez doręczenie mu poświadczenia według załączonego wzoru (zał. Nr. 1) i odbiera od niego wojskowe dokumenty osobiste (zaświadczenie).
2.
O udzielonym zwolnieniu kierownik urzędu konsularnego zawiadamia ponadto powiatową władzę administracji ogólnej ostatniego miejsca zamieszkania w kraju. Jeżeli zwolniony zamieszkiwał ostatnio w miejscowości, znajdującej się na terytorium odstąpionym ZSRR, kierownik urzędu konsularnego zawiadamia o zwolnieniu Ministerstwo Administracji Publicznej.
§  5.
1.
O odmowie zwolnienia od powszechnego obowiązku wojskowego kierownik urzędu konsularnego zawiadamia proszącego przez doręczenie mu odpisu odmownej decyzji według załączonego wzoru (zał. Nr. 2).
2.
Od decyzji odmownej przysługuje proszącemu odwołanie w terminie 14-dniowym, licząc od dnia doręczenia. Odwołanie powinno być wniesione do Ministra Obrony Narodowej za pośrednictwem urzędu konsularnego, który wydał odmowną decyzję.
3.
Odwołanie rozstrzyga Minister Obrony Narodowej w porozumieniu z Ministrem Administracji Publicznej względnie Ministrem Ziem Odzyskanych.
§  6.
Zarządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

POŚWIADCZENIE.

Nazwa i siedziba urzędu konsularnego R. P.

Nr. dziennika.

Obywatel (imię i nazwisko), urodzony (dzień, miesiąc, rok) w (miejscowość, gmina, powiat), ostatnio zamieszkały w kraju, w (miejscowość, gmina, powiat), obecnie stale zamieszkały w (miejscowość, gmina, powiat, kraj), zwolniony został decyzją Nr..... z dnia ......... od powszechnego obowiązku wojskowego na podstawie art. 11 ust. 3 ustawy z dnia 9 kwietnia 1938 r. o powszechnym obowiązku wojskowym (Dz. U. R. P. Nr. 25, poz. 220) oraz § 35 rozporządzenia wykonawczego z dnia 7 lutego 1939 r. do powyższej ustawy (Dz. U. R. P. Nr. 20, poz. 131) - z tytułu ubiegania się o obywatelstwo (nazwa państwa obcego).

Zwolnienie od powszechnego obowiązku wojskowego jest ważne na przeciąg jednego roku, licząc od dnia doręczenia zwolnionemu niniejszego poświadczenia.

(Siedziba urzędu konsularnego), dnia ........ 19 .. r.

Kierownik Urzędu Konsularnego R. P.

(własnoręczny podpis).

(-) Pieczęć okrągła.

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

Decyzja.

Nazwa i siedziba urzędu konsularnego R. P.

Nr. dziennika

Prośbę obywatela (imię i nazwisko), urodzonego (dzień, miesiąc i rok urodzenia) w (miejscowość, gmina, powiat), ostatnio zamieszkałego w kraju w (miejscowość, gmina, powiat), obecnie zamieszkałego w (miejscowość, gmina, powiat, kraj) z dnia ............ o zwolnienie od powszechnego obowiązku wojskowego z tytułu ubiegania się o obywatelstwo (nazwa obcego państwa) załatwiam odmownie na podstawie art. 11 ust. 3 ustawy z dnia 9 kwietnia 1938 r. o powszechnym obowiązku wojskowym (Dz. U. R. P. Nr. 25, poz. 220).

Uzasadnienie odmowy: ....................

.........................................

.........................................

.........................................

Od tej decyzji służy odwołanie w terminie 14-dniowym, licząc od dnia doręczenia decyzji proszącemu. Odwołanie należy wnieść do Ministra Obrony Narodowej za pośrednictwem Urzędu Konsularnego R. P. w (siedziba urzędu)

(Siedziba urzędu), dnia ......... 19 .. r.

Kierownik Urzędu Konsularnego R. P.

(własnoręczny podpis).

(-) Pieczęć okrągła

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1948.54.304

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zwalnianie od powszechnego obowiązku wojskowego obywateli polskich stale zamieszkałych za granicą, ubiegających się o obce obywatelstwo.
Data aktu: 10/05/1948
Data ogłoszenia: 12/06/1948