Przejęcie przedsiębiorstw na własność Państwa.

ORZECZENIE NR 3
MINISTRA PRZEMYSŁU I HANDLU
z dnia 18 czerwca 1947 r.
o przejściu przedsiębiorstw na własność Państwa.

Na zasadzie art. 2 ust. 7 i art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 3 stycznia 1946 r. o przejęciu na własność Państwa podstawowych gałęzi gospodarki narodowej (Dz. U. R. P. Nr 3, poz. 17) oraz § 65 ust. 1 pkt. b rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 stycznia 1947 r. w sprawie trybu postępowania przy przejmowaniu przedsiębiorstw na własność Państwa (Dz. U. R. P. Nr 16, poz. 62),
orzekam:

Na własność państwa przechodzą przedsiębiorstwa firm wymienionych w załączniku.

Przedsiębiorstwa te umieszczone zostały w trzecim wykazie przedsiębiorstw ogłoszonym w Monitorze Polskim Nr 146 z dnia 28 grudnia 1946 r. poz. 290 na podstawie zarządzenia Ministra Przemysłu z dnia 25 listopada 1946 r. i co do nich nie zostały zgłoszone prawa lub zarzuty w terminie określonym w §§ 28 i 32 powołanego rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 stycznia 1947 r.

Przedsiębiorstwa firm wymienionych w załączniku przechodzą na własność Państwa bez odszkodowania w całości wraz z nieruchomym i ruchomym majątkiem oraz wszelkimi prawami, wolne od obciążeń i zobowiązań z wyjątkiem zobowiązań o charakterze publicznoprawnym, zobowiązań na rzecz polskich osób prawnych prawa publicznego, zobowiązań na rzecz osób prawnych stanowiących własność polskich osób prawnych prawa publicznego, służebności gruntowych oraz zobowiązań, mających swe źródło w stosunku najmu pracy lub odpowiedzialności za czyny niedozwolone.

Nie mają znaczenia prawnego niedokładności w określeniu nazwy lub przedmiotu przedsiębiorstwa, jeżeli z orzeczenia wynika, o jakie przedsiębiorstwo chodzi.

Orzeczenie to jest ostateczne i nie ulega zaskarżeniu do Najwyższego Trybunału Administracyjnego.

ZAŁĄCZNIK 

L.p. L.p. wykazu Nazwa przedsiębiorstwa (firma) i miejsce położenia (siedziba) Przedmiot działania
1 2 Górnośląska Spółka Akcyjna dla Górnictwa - Katowice Użytkowanie własności górniczej, jako też nieruchomości i innych praw.
2 3 Zakłady Benzyny Syntetycznej N. Schaffgolsch - Zdzieszowice Produkcja benzyny syntetycznej.
3 4 Gas und Elektrizitätswerke - Aktiengesellschaft - Drawsko Rozdział i sprzedaż energii elektrycznej.
4 5 Frankfurter Elektrizitätswerke Gesellschaft mit beschränkter Haftung - Słubice Rozdział energii elektrycznej, eksploatacja linii tramwajowej oraz sprzedaż urządzeń elektrycznych.
5 6 Gas und Elektrizitätswerke Gesellschaft mit beschränkter Haftung - Świnoujście Rozdział energii elektrycznej.
6 7 Zakłady Przemysłowe F. Wiechert junior. Spółka Komandytowa - Starogard Produkcja i rozdział energii elektrycznej.
7 8 Elektrownia Obwodowa "Pomorze" Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością - Stocki Młyn - Gdańsk Wytwarzanie i rozdział energii elektrycznej.
8 9 Mühle und Elektrizitätswerke Kletiner - Płoty Wytwarzanie i rozdział energii elektrycznej.
9 10 Elektromaschinengesellschaft Buchhotz Hohenkrug. Gesellschaft mit beschränkter Haftung Zweigniederlassung - Szczecin Pobór i rozdział energii elektrycznej.
10 11 Elektromaschinengesellschaft Buchhotz Hohenkrug. Gesellschaft mit beschränkter Haftung Zweigniederlassung - Nörenberg Pobór i rozdział energii elektrycznej.
11 12 Elektromaschinengesellschaft Buchhotz Hohenkrug. Gesellschaft mit beschränkter Haftung Zweigniederlassung - Świnoujście Pobór i rozdział energii elektrycznej.
12 13 "Lignose" Sprengstoffwerke Gesellschaft mit beschränkter Haftung - Berlin. (Przejęciu na własność Państwa ulegają zakłady przedsiębiorstwa, znajdujące się na terenie Państwa Polskiego). Wytwórnia materiałów wybuchowych, prochów i lontów.
13 14 Elektrische Oberlands Zentrale Schojow E. Gesellschaft mit beschränkter Haftung - Ryczewo Wytwarzanie i rozdział energii elektrycznej wysokiego i niskiego napięcia.
14 15 "Torpedowerke - Pritter" - Przytór. (Przejęciu na własność Państwa ulegają zakłady przedsiębiorstwa, znajdujące się na terenie Państwa Polskiego). Produkcja torped i amunicji.
15 17 Towarzystwo Akcyjne Zakładów Górniczo-Hutniczych "Stąporków" - Katowice Wydobywanie węgla i rudy żelaznej oraz prowadzenie przedsiębiorstw górniczych i hutniczych.
16 22 Aktiengesellschaft für Energiewirtschaft - Berlin. (Przejęciu na własność Państwa ulegają zakłady przedsiębiorstwa, znajdujące się na terenie Państwa Polskiego). Wytwórnia i rozdział gazu.
17 25 Energieversorgung Oberschlesien Aktiengesellschaft - Katowice Wytwarzanie i rozdział energii elektrycznej.
18 27 "Benno Cohn et Co" - Tarnowskie Góry Wydobywanie rudy żelaznej, dolomitu i gliny.
19 29 Aktiengesellschaft Sächsische Werke Braunkohlen u. Grosskraftwerke Hirschfelde Sa - Turów Kopalnia węgla brunatnego.
20 31 Gewerkschaftgrube Oscar - Szmogory Wydobywanie węgla.
21 32 Kopalnia "Zielonka" i Brykieciarnia (nazwa niemiecka nieznana) Stadt Görlitz - Zgorzelice Wydobywanie węgla.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1947.92.614

Rodzaj: Orzeczenie
Tytuł: Przejęcie przedsiębiorstw na własność Państwa.
Data aktu: 18/06/1947
Data ogłoszenia: 02/07/1947