Zatwierdzenie regulaminu wewnętrznego urzędowania Państwowej Rady Mierniczej.

ZARZĄDZENIE
PREZESA GŁÓWNEGO URZĘDU POMIARÓW KRAJU
z dnia 3 czerwca 1946 r.
o zatwierdzeniu regulaminu wewnętrznego urzędowania Państwowej Rady Mierniczej.

Na podstawie § 3 Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 sierpnia 1945 r. o składzie i sposobie powoływania członków państwowej Rady Mierniczej (Dz. U. R. P. Nr 29, poz. 173) zatwierdzam zamieszczony w załączeniu do niniejszego zarządzenia Regulamin wewnętrznego urzędowania Państwowej Rady Mierniczej.
Zarządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Monitorze Polskim.

Prezes

Prof. Inż. Jan Piotrowski.

ZAŁĄCZNIK 

REGULAMIN

wewnętrznego urzędowania Państwowej Rady Mierniczej

1. Przedmiotem obrad Państwowej Rady Mierniczej są:

a)
programy prac służby mierniczej,
b)
zagadnienia z zakresu miernictwa, które wysunęły zainteresowane Urzędy i Instytucje,
c)
wszelkie inne sprawy, które Przewodniczący podda opiniowaniu Rady.

2. Państwową Radę Mierniczą zwołuje Przewodniczący w miarę potrzeby, jednakże conajmniej raz do roku, najpóźniej przed 15 marca.

3. Przewodniczący powołuje na daną sesję z pośród członków Rady - sekretarza oraz dwu asesorów.

4. Członkowie Rady mogą nadsyłać na ręce Przewodniczącego odpowiednio umotywowane wnioski o zwołanie Rady.

5. O terminie posiedzenia Rady i porządku obrad - członkowie powinni być zawiadomieni na 30 dni, a teksty referatów, które będą wygłaszane, powinny być rozesłane członkom Rady, w miarę możności, na 16 dni przed terminem sesji.

6. Przedmiotem obrad Rady są tematy, ujęte porządkiem obrad. Członkowie Rady mogą zgłaszać tematy, zarówno w trakcie obrad Rady, jak i w okresie między dwiema sesjami Rady. O umieszczeniu tych tematów w porządku obrad bieżącej, lub następnej sesji decyduje Przewodniczący. Nieumieszczenie zgłoszonych tematów winno być podane do wiadomości Rady.

7. W posiedzeniach Rady lub Komisyj mogą brać udział bez prawa głosowania referenci, rzeczoznawcy oraz inne osoby zaproszone przez Przewodniczącego Rady.

8. Dla przepracowania poszczególnych zagadnień - Rada może z pośród swego grona powołać specjalne Komisje, obradujące w okresie trwania sesji Rady. Powołując Komisje, Rada powinna szczegółowo określić zagadnienia, w których Komisje mają się wypowiedzieć. Przewodniczących Komisji wybiera Rada.

9. Posiedzenie Komisji zwołuje jej Przewodniczący i powołuje z pośród członków Komisji - sekretarza.

10. Uchwały Rady, lub Komisji, zapadają zwykłą większością głosów. W razie równości głosów rozstrzyga głos Przewodniczącego. Głosowanie jest jawne, jednakże na żądanie któregokolwiek z członków Rady Przewodniczący zarządzi głosowanie tajne. Członkowie Rady, lub Komisji mogą żądać wpisania do protokółu ich odrębnej opinii.

11. Z posiedzenia Rady sporządza się protokół, w którym powinny być dokładnie ujęte opinie oraz wnioski Rady lub poszczególnych członków. Referaty wygłaszane na posiedzeniach Rady, oraz wnioski zgłaszane w trakcie posiedzenia - powinny być składane na piśmie i przechowywane, jako załączniki do protokółów posiedzeń Rady.

12. Z posiedzeń Komisji sporządza się protokół, który podpisuje Przewodniczący i sekretarz. W protokóle powinny być dokładnie ujęte wnioski i opinie Komisji.

13. Odpisy protokółów Rady i Komisji powinny być rozesłane członkom Rady w terminie 30-tu dni od daty zakończenia sesji. Sprostowania i uwagi do protokółu członkowie Rady mogą zgłaszać najpóźniej w ciągu 40-tu dni od daty wysłania odpisu protokółu.

14. Protokóły Rady przechowywana są w aktach Głównego Urzędu Pomiarów Kraju i podpisywane przez Przewodniczącego Rady po przyjęciu ich na następnej sesji Rady.

15. Uchwały Rady i Komisyj są ważne bez względu na ilość obecnych na posiedzeniu członków Rady.

Zmiany w prawie

Komisja senacka za zmianą obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

Senacka Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej rekomenduje przyjęcie bez poprawek zmian w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 04.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1946.52.94

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zatwierdzenie regulaminu wewnętrznego urzędowania Państwowej Rady Mierniczej.
Data aktu: 03/06/1946
Data ogłoszenia: 15/06/1946
Data wejścia w życie: 15/06/1946