Rodzaj i zakres danych i informacji udostępnianych z centralnej ewidencji emisyjności budynków podmiotom innym niż właściciel budynku lub lokalu oraz sposób ich udostępniania.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROZWOJU I TECHNOLOGII 1
z dnia 31 sierpnia 2023 r.
w sprawie rodzaju i zakresu danych i informacji udostępnianych z centralnej ewidencji emisyjności budynków podmiotom innym niż właściciel budynku lub lokalu oraz sposobu ich udostępniania

Na podstawie art. 27d ust. 5 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków (Dz. U. z 2022 r. poz. 438, 1561, 1576, 1967 i 2456) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa rodzaj i zakres danych i informacji udostępnianych na podstawie art. 27d ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków, zwanej dalej "ustawą", z centralnej ewidencji emisyjności budynków, o której mowa w art. 27a ust. 1 ustawy, zwanej dalej "ewidencją", oraz sposób udostępniania danych z systemu teleinformatycznego obsługującego ewidencję.
§  2. 
1. 
Ministrowi właściwemu do spraw energii, ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych, ministrowi właściwemu do spraw klimatu, ministrowi właściwemu do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa, ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych oraz Głównemu Urzędowi Statystycznemu udostępnia się dane i informacje, o których mowa w art. 27a ust. 2 pkt 1 i 3 ustawy.
2. 
Organom Inspekcji Ochrony Środowiska oraz organom Krajowej Administracji Skarbowej udostępnia się dane i informacje, o których mowa w art. 27a ust. 2 pkt 1 i 3 ustawy, uwzględniając właściwość miejscową danego organu.
§  3. 
Podmiotom, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1-7 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2023 r. poz. 742, 1088, 1234 i 1672), oraz Urzędowi Regulacji Energetyki udostępnia się dane i informacje, o których mowa w art. 27a ust. 2 pkt 1 lit. a-c ustawy.
§  4. 
Starostom, wojewodom, sejmikom województwa, Generalnemu Dyrektorowi Ochrony Środowiska oraz regionalnym dyrektorom ochrony środowiska udostępnia się dane i informacje, o których mowa w art. 27a ust. 2 pkt 1 lit. a-c ustawy, uwzględniając właściwość miejscową danego organu.
§  5. 
Marszałkom województw, wójtom, burmistrzom i prezydentom miast udostępnia się dane i informacje, o których mowa w art. 27a ust. 2 pkt 1 lit. a-h ustawy, uwzględniając właściwość miejscową danego organu.
§  6. 
Organom nadzoru budowlanego udostępnia się dane i informacje, o których mowa w art. 27a ust. 2 pkt 1 lit. a-d ustawy, uwzględniając właściwość miejscową danego organu.
§  7. 
Krajowemu Ośrodkowi Bilansowania i Zarządzania Emisjami - Instytutowi Ochrony Środowiska - Państwowemu Instytutowi Badawczemu, Narodowemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, wojewódzkim funduszom ochrony środowiska i gospodarki wodnej, Bankowi Gospodarstwa Krajowego oraz organom lub innym podmiotom udzielającym ze środków publicznych finansowania albo dofinansowania przedsięwzięć termomodernizacyjnych, przedsięwzięć niskoemisyjnych lub przedsięwzięć remontowych, odnawialnych źródeł energii, o których mowa w art. 2 pkt 22 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii (Dz. U. z 2023 r. poz. 1436, 1597, 1681 i 1762), lub innych przedsięwzięć związanych z ochroną powietrza udostępnia się dane i informacje, o których mowa w art. 27a ust. 2 pkt 1 lit. a-g ustawy, uwzględniając odpowiednio właściwość miejscową danego podmiotu lub terytorialny zasięg jego działania.
§  8. 
Ośrodkom pomocy społecznej oraz centrom usług społecznych udostępnia się dane i informacje, o których mowa w art. 27a ust. 2 pkt 1 lit. a-c oraz h ustawy, uwzględniając terytorialny zasięg działania danego podmiotu.
§  9. 
Zakładom ubezpieczeń udostępnia się dane i informacje, o których mowa w art. 27a ust. 2 pkt 1 lit. a-c oraz lit. d tiret czwarte-siódme ustawy.
§  10. 
1. 
Dane i informacje zgromadzone w ewidencji udostępnia się za pośrednictwem systemu teleinformatycznego obsługującego ewidencję, z wykorzystaniem dostępnej funkcjonalności tego systemu w postaci modułu analityczno-raportowego.
2. 
Udostępnienie, o którym mowa w ust. 1, następuje z wykorzystaniem usług sieciowych (online) umożliwiających wgląd do danych i informacji podlegających temu udostępnieniu zgodnie z § 2-9 oraz ich utrwalenie.
§  11. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 18 września 2023 r.
1 Minister Rozwoju i Technologii kieruje działem administracji rządowej -budownictwo, planowanie i zagospodarowanie przestrzenne oraz mieszkalnictwo, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 15 kwietnia 2022 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rozwoju i Technologii (Dz. U. poz. 838).

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2023.1855

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rodzaj i zakres danych i informacji udostępnianych z centralnej ewidencji emisyjności budynków podmiotom innym niż właściciel budynku lub lokalu oraz sposób ich udostępniania.
Data aktu: 31/08/2023
Data ogłoszenia: 12/09/2023
Data wejścia w życie: 18/09/2023