Praktyka zawodowa w aptece.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA 1
z dnia 5 kwietnia 2022 r.
w sprawie praktyki zawodowej w aptece

Na podstawie art. 12 ust. 6 ustawy z dnia 10 grudnia 2020 r. o zawodzie farmaceuty (Dz. U. z 2022 r. poz. 184 i 655) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa ramowy program praktyki zawodowej w aptece, zwanej dalej "praktyką", sposób jej odbywania oraz wzór dziennika praktyki zawodowej.
§  2. 
1. 
Praktyka rozpoczyna się po przygotowaniu pracy dyplomowej i zdaniu egzaminu dyplomowego.
2. 
Praktyka trwa 6 miesięcy i obejmuje 960 godzin dydaktycznych, w czasie których powinien być realizowany ramowy program praktyki. Godzina dydaktyczna trwa 45 minut.
3. 
W przypadku gdy praktyka odbywa się w aptece szpitalnej lub zakładowej, co najmniej 3 miesiące praktyki powinny odbyć się również w aptece ogólnodostępnej.
4. 
Ramowy program praktyki określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  3. 
1. 
Osoba odbywająca praktykę, zwana dalej "studentem", realizuje ją w wymiarze 8 godzin dydaktycznych na dobę, z wyłączeniem sobót, dyżurów nocnych oraz dni wolnych od pracy, o których mowa w art. 1 i art. 1a ustawy z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (Dz. U. z 2020 r. poz. 1920).
2. 
Przedłużenie dobowego czasu wymiaru praktyki jest dopuszczalne na prośbę studenta, za zgodą opiekuna praktyki, o którym mowa w art. 12 ust. 4 ustawy z dnia 10 grudnia 2020 r. o zawodzie farmaceuty, zwanego dalej "opiekunem", jednak nie więcej niż do 11 godzin dydaktycznych. Przedłużony dobowy wymiar czasu jest równoważony krótszym dobowym wymiarem czasu odbywania praktyki w innych dniach lub dniami wolnymi od praktyki w przyjętym dwumiesięcznym okresie rozliczeniowym.
3. 
Miesięczny rozkład czasu praktyki ustala opiekun i zapoznaje z nim studenta co najmniej 7 dni przed rozpoczęciem kolejnego miesiąca praktyki.
4. 
Opiekun prowadzi ewidencję czasu odbywania praktyki w celu ustalenia jej prawidłowego wymiaru i w celu jej zaliczenia.
§  4. 
1. 
Usprawiedliwionymi nieobecnościami studenta są:
1)
nieobecność w dniu wyznaczonym przez organy uczelni jako dni wolne od zajęć na uczelni;
2)
niezdolność w okresie 6 miesięcy do odbywania praktyki z powodu choroby lub innych zdarzeń losowych trwających łącznie do 14 dni kalendarzowych;
3)
choroba lub inne zdarzenia losowe trwające łącznie ponad 14 dni kalendarzowych w okresie 6 miesięcy;
4)
urlopy, o których mowa w art. 85 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2022 r. poz. 574, 583, 655 i 682).
2. 
W przypadkach, o których mowa w ust. 1, opiekun ustala w porozumieniu ze studentem sposób i formę zaliczenia danej części ramowego programu praktyki.
§  5. 
W celu realizacji ramowego programu praktyki student ma obowiązek uzupełnienia wszystkich nieobecności zgodnie z wymiarem godzinowym określonym w § 2 ust. 2.
§  6. 
1. 
Student odbywa praktykę na podstawie skierowania uczelni, na której kształci się na kierunku farmacja, zawierającego:
1)
imię (imiona) i nazwisko studenta;
2)
nazwę i adres apteki, w której ma się odbywać praktyka;
3)
imię (imiona) i nazwisko opiekuna;
4)
datę rozpoczęcia praktyki.
2. 
Student odbywa praktykę zgodnie z opracowanym przez opiekuna i zatwierdzonym przez uczelnię harmonogramem przygotowanym na podstawie ramowego programu praktyki.
3. 
Przed rozpoczęciem praktyki opiekun zaznajamia studenta z harmonogramem praktyki, zakresem zadań oraz sposobem wykonywania zadań na wyznaczonych stanowiskach.
4. 
W przypadku gdy apteka przestaje spełniać wymogi niezbędne do realizacji ramowego programu praktyki, niezwłocznie następuje zmiana apteki, w której jest odbywana praktyka.
§  7. 
Realizując ramowy program praktyki, student:
1)
sumiennie i starannie wykonuje powierzone czynności i zadania;
2)
przestrzega ustalonego harmonogramu i czasu odbywania praktyki;
3)
przestrzega przepisów i zasad etycznych dotyczących wykonywania zawodu farmaceuty;
4)
przestrzega regulaminu i ustalonego w aptece porządku;
5)
przestrzega przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, a także przepisów przeciwpożarowych;
6)
dba o dobro apteki, chroni jej mienie oraz dochowuje tajemnicy zawodowej;
7)
przestrzega zasad współżycia społecznego.
§  8. 
1. 
Student prowadzi dziennik praktyki zawodowej, w którym odnotowuje wykonywane czynności praktyczne oraz nabywane umiejętności. Wykonanie czynności praktycznych i nabycie umiejętności potwierdza opiekun.
2. 
Wzór dziennika praktyki zawodowej w aptece określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
3. 
W przypadku odbywania praktyki w kilku aptekach lub odbywania praktyki z przerwami wpisy w dzienniku praktyki zawodowej obejmują informacje dotyczące przebiegu kolejnych etapów praktyki w każdej z aptek - z uwzględnieniem dat rozpoczęcia i zakończenia okresu ich trwania. Odbycie praktyki potwierdzają wszyscy opiekunowie wyznaczeni w każdym z miejsc odbywania praktyki.
4. 
Po zakończeniu praktyki student przedkłada uczelni wypełniony dziennik praktyki zawodowej.
5. 
Dziennik praktyki zawodowej jest dołączany do dokumentacji przebiegu studiów.
§  9. 
Praktykę uczelnia zalicza na podstawie wymaganych wpisów w dzienniku praktyki zawodowej.
§  10. 
Studenci, którzy rozpoczęli odbywanie praktyki przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, odbywają ją na dotychczasowych zasadach.
§  11. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia. 2

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

RAMOWY PROGRAM PRAKTYKI ZAWODOWEJ W APTECE

Cel praktyki

Pogłębianie wiedzy teoretycznej oraz doskonalenie umiejętności w zakresie farmacji aptecznej i szpitalnej oraz opieki farmaceutycznej, zdobytych w czasie dotychczasowych studiów na kierunku farmacja, ze szczególnym uwzględnieniem: sporządzania produktów leczniczych, przechowywania i wydawania produktów leczniczych i wyrobów medycznych, opanowania w praktyce umiejętności udzielania informacji o lekach, doradzania pacjentowi, świadczenia opieki farmaceutycznej oraz promocji zdrowia, a także podstaw etycznych, prawnych i organizacyjnych pracy farmaceuty w aptece.

Wykaz efektów uczenia się obejmujący umiejętności, które student powinien posiadać po zakończeniu praktyki

1.
Wydawanie produktów leczniczych i wyrobów medycznych oraz udzielanie informacji o lekach:
1)
wydawanie produktów leczniczych i wyrobów medycznych będących przedmiotem obrotu w aptekach;
2)
stosowanie szczególnych zasad wydawania leków bardzo silnie działających, psychotropowych i środków odurzających;
3)
stosowanie zasad dobrej praktyki aptecznej.
2.
Sporządzanie produktów leczniczych:
1)
prawidłowe sporządzanie leków recepturowych i aptecznych;
2)
prawidłowe sporządzanie leków w warunkach aseptycznych;
3)
ocena jakości postaci produktów leczniczych, leków recepturowych i aptecznych - w zakresie metod i środków dostępnych w aptece.
3.
Opieka farmaceutyczna:
1)
komunikacja interpersonalna z pacjentami, ich opiekunami, lekarzami oraz pozostałymi pracownikami ochrony zdrowia;
2)
praktyczna realizacja opieki farmaceutycznej w aptece.
4.
Prawne, etyczne i administracyjne aspekty pracy farmaceuty:
1)
stosowanie zasad organizacji pracy w aptece, z uwzględnieniem przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy;
2)
prowadzenie dokumentacji aptecznej oraz korzystanie z informatycznych systemów aptek oraz administrowanie nimi;
3)
stosowanie przepisów dotyczących wykonywania zawodu farmaceuty, prowadzenia apteki, przepisów prawa pracy oraz zasad kodeksu etyki zawodowej;
4)
stosowanie zasad rozmieszczania i przechowywania produktów leczniczych i wyrobów medycznych;
5)
przygotowywanie zamówień i współpraca z hurtowniami farmaceutycznymi oraz posługiwanie się lekospisami i bazami danych o lekach.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR

DZIENNIK PRAKTYKI ZAWODOWEJ

wzór

1 Minister Zdrowia kieruje działem administracji rządowej - zdrowie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 sierpnia 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Zdrowia (Dz. U. z 2021 r. poz. 932).
2 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 16 lutego 2009 r. w sprawie praktyki zawodowej w aptece (Dz. U. poz. 215), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zgodnie z art. 94 pkt 2 ustawy z dnia 10 grudnia 2020 r. o zawodzie farmaceuty (Dz. U. z 2022 r. poz. 184 i 655).

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2022.784

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Praktyka zawodowa w aptece.
Data aktu: 05/04/2022
Data ogłoszenia: 08/04/2022
Data wejścia w życie: 16/04/2022