Poprawki do załącznika I do Międzynarodowej konwencji o zapobieganiu zanieczyszczaniu morza przez statki, sporządzonej w Londynie dnia 2 listopada 1973 r., zmienionej Protokołem sporządzonym w Londynie dnia 17 lutego 1978 r. oraz uzupełnionej Protokołem przyjętym w Londynie dnia 26 września 1997 r., przyjęte w Londynie dnia 17 czerwca 2021 r. Londyn.2021.06.17.

POPRAWKI DO ZAŁĄCZNIKA I
do Międzynarodowej konwencji o zapobieganiu zanieczyszczaniu morza przez statki, 1973, sporządzonej w Londynie dnia 2 listopada 1973 r., zmienionej Protokołem sporządzonym w Londynie dnia 17 lutego 1978 r. oraz uzupełnionej Protokołem przyjętym w Londynie dnia 26 września 1997 r.,
przyjęte w Londynie dnia 17 czerwca 2021 r.

Przekład

REZOLUCJA MEPG329(76)

(przyjęta w dniu 17 czerwca 2021 r.)

POPRAWKI DO ZAŁĄCZNIKA DO MIĘDZYNARODOWEJ KONWENCJI O ZAPOBIEGANIU ZANIECZYSZCZANIU MORZA PRZEZ STATKI Z1973 R., ZMODYFIKOWANEJ PRZYNALEŻNYM DO NIEJ PROTOKOŁEM Z1978 R.

Poprawki do Załącznika I do Konwencji MARPOL

(Zakaz stosowania i przewożenia Jako paliwa, ciężkiego paliwa olejowego przez statki na wodach Arktyki)

KOMITET OCHRONY ŚRODOWISKA MORSKIEGO,

PRZYWOŁUJĄC art. 38 lit. a) Konwencji o Międzynarodowej Organizacji Morskiej w sprawie funkcji Komitetu Ochrony Środowiska Morskiego nadanych mu na mocy międzynarodowych konwencji o zapobieganiu zanieczyszczaniu morza przez statki i kontroli tego zanieczyszczania,

PRZYWOŁUĄC TAKŻE art. 16 Międzynarodowej konwencji o zapobieganiu zanieczyszczaniu morza przez statki z 1973 r., zmodyfikowanej przynależnym do niej Protokołem z 1978 r. (Konwencja MARPOL), który precyzuje procedurę wprowadzania poprawek oraz powierza odpowiedniemu organowi Organizacji funkcję rozpatrywania i przyjmowania poprawek do niej,

PO ROZWAŻENIU, podczas siedemdziesiątej szóstej sesji, zaproponowanych poprawek do Załącznika I do Konwencji MARPOL dotyczących zakazu stosowania i przewożenia ciężkiego paliwa olejowego przez statki na wodach Arktyki, które to poprawki zostały rozpowszechnione zgodnie z art. 16 ust. 2 lit. a) Konwencji MARPOL,

1 PRZYJMUJE, zgodnie z art. 16 ust. 2 lit. d) Konwencji MARPOL, poprawki do Załącznika I do Konwencji MARPOL, których treść przedstawiono w załączniku do niniejszej rezolucji;

2 WSKAZUJE, zgodnie z art. 16 ust. 2 lit. f) ppkt (iii) Konwencji MARPOL, że poprawki te zostaną uznane za zaakceptowane w dniu 1 maja 2022 r., chyba że przed tym dniem co najmniej jedna trzecia Stron lub Strony posiadające floty handlowe stanowiące łącznie nie mniej niż 50 procent pojemności brutto światowej floty handlowej zgłoszą Organizacji swój sprzeciw wobec tych poprawek;

3 ZAPRASZA Strony do odnotowania, że zgodnie z art. 16 ust. 2 lit. g) ppkt (ii) Konwencji MARPOL

wspomniane poprawki wchodzą w życie z dniem 1 listopada 2022 r. po ich akceptacji zgodnie z ust. 2 powyżej;

4 ZWRACA SIĘ do Sekretarza Generalnego, aby zgodnie z art. 16 ust. 2 lit. e) Konwencji MARPOL przekazał wszystkim Stronom Konwencji MARPOL, uwierzytelnione kopie niniejszej rezolucji oraz treść poprawek zawartych w załączniku;

5 ZWRACA SIĘ PONADTO do Sekretarza Generalnego, aby przekazał Członkom Organizacji, niebędącym Stronami Konwencji MARPOL, kopie niniejszej rezolucji oraz załącznika do niej.

ZAŁĄCZNIK

POPRAWKI DO ZAŁĄCZNIKA I DO KONWENCJI MARPOL

(Zakaz używania 1 przewożenia jako paliwa, ciężkiego paliwa olejowego przez statki na wodach Arktyki)

1 Tytuł rozdziału 9 otrzymuje następujące brzmienie:

"Rozdział 9 - Specjalne wymagania dotyczące używania lub przewozu olejów na wodach Arktyki"

2 Dodaje się nowe prawidło 43A w rozdziale 9 po istniejącym prawidle 43, w brzmieniu:

"Prawidło 43A

Specjalne wymagania dotyczące stosowania i przewozu paliw olejowych na wodach Arktyki

1 Z wyjątkiem statków zaangażowanych w zapewnianie bezpieczeństwa statków lub w operacje poszukiwawczo-ratunkowe, oraz statków gotowych i przeznaczonych do reagowania na rozlewy ropy naftowej, stosowanie i przewóz olejów wymienionych w prawidle 43.1.2 niniejszego Załącznika jako paliwa dla statków jest zabronione na wodach Arktyki określonych w prawidle 46.2 niniejszego Załącznika, w dniu 1 lipca 2024 r. lub po tej dacie.

2 Niezależnie od postanowień ust. 1 niniejszego prawidła, w przypadku statków, do których ma zastosowanie prawidło 12A niniejszego Załącznika lub prawidło 1.2.1 rozdziału 1 części 1l-A Kodeksu polarnego, stosowanie i przewóz olejów wymienionych w prawidle 43.1.2 niniejszego Załącznika jako paliwa przez te statki, jest zabronione na wodach Arktyki określonych w prawidle 46.2 niniejszego Załącznika, w dniu 1 lipca 2029 r. lub po tej dacie.

3 Jeżeli wcześniejsze działania obejmowały stosowanie i przewóz olejów wymienionych w prawidle 43.1.2 niniejszego Załącznika jako paliwa, czyszczenie lub płukanie zbiorników lub rurociągów nie jest wymagane.

4 Niezależnie od postanowień ust. 1 i 2 niniejszego prawidła. Administracja Strony niniejszej Konwencji, której linia brzegowa graniczy z wodami Arktyki, może tymczasowo odstąpić od wymagań określonych w ust. 1 niniejszego prawidła w stosunku do statków podnoszących banderę tej Strony, gdy są one eksploatowane na wodach będących we władaniu lub pod jurysdykcją tej Strony, biorąc pod uwagę wytyczne, które mają być opracowane przez Organizację. Zwolnień wydanych na mocy niniejszego ustępu nie stosuje się w dniu 1 lipca 2029 r. ani po tej dacie.

5 Administracja Strony niniejszej Konwencji, która zezwala na stosowanie ust. 4 niniejszego prawidła, Informuje Organizację, w celu przekazania Stronom, szczegółowych informacji o odstąpieniu od tego postanowienia, do ich wiadomości oraz podjęcia ewentualnych właściwych działań."

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2022.2537

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Poprawki do załącznika I do Międzynarodowej konwencji o zapobieganiu zanieczyszczaniu morza przez statki, sporządzonej w Londynie dnia 2 listopada 1973 r., zmienionej Protokołem sporządzonym w Londynie dnia 17 lutego 1978 r. oraz uzupełnionej Protokołem przyjętym w Londynie dnia 26 września 1997 r., przyjęte w Londynie dnia 17 czerwca 2021 r. Londyn.2021.06.17.
Data aktu: 17/06/2021
Data ogłoszenia: 08/12/2022
Data wejścia w życie: 01/11/2022