Przeprowadzanie wywiadów środowiskowych o nieletnich.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 12 października 2022 r.
w sprawie przeprowadzania wywiadów środowiskowych o nieletnich

Na podstawie art. 63 ust. 6 ustawy z dnia 9 czerwca 2022 r. o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich (Dz. U. poz. 1700) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa sposób i tryb przeprowadzania wywiadów środowiskowych o nieletnich oraz szczegółowy sposób ich dokumentowania.
§  2. 
1. 
Jeżeli przeprowadzenie wywiadu zlecono kuratorowi sądowemu, kierownik zespołu kuratorskiej służby sądowej niezwłocznie dokonuje rozdziału zleceń przeprowadzenia wywiadu z uwzględnieniem podziału terytorialnego i obciążenia pracą.
2. 
Zawodowy kurator sądowy może powierzyć przeprowadzenie wywiadu społecznemu kuratorowi sądowemu w terminie 7 dni od dnia przekazania mu zlecenia przez kierownika zespołu.
§  3. 
Wywiad przeprowadza się w terminie 21 dni od dnia wpływu zlecenia do zespołu kuratorskiej służby sądowej, siedziby opiniodawczego zespołu sądowych specjalistów lub młodzieżowego ośrodka wychowawczego, okręgowego ośrodka wychowawczego, zakładu poprawczego lub schroniska dla nieletnich, chyba że w zleceniu przeprowadzenia wywiadu określono inny termin.
§  4. 
Osoba przeprowadzająca wywiad ma obowiązek przedstawić się z imienia i nazwiska oraz poinformować nieletniego i jego rodziców lub opiekuna o:
1)
pełnej nazwie i adresie instytucji, którą reprezentuje;
2)
celu przeprowadzenia wywiadu.
§  5. 
1. 
W toku wywiadu ustala się okoliczności objęte zleceniem jego przeprowadzenia, w tym:
1)
podstawowe informacje o nieletnim:
a)
imię i nazwisko,
b)
datę i miejsce urodzenia,
c)
miejsce zamieszkania lub pobytu;
2)
dodatkowe informacje o nieletnim:
a)
zachowywanie się nieletniego,
b)
warunki wychowawcze,
c)
stan zdrowia,
d)
przebieg nauki lub pracy,
e)
sposób spędzania czasu wolnego,
f)
kontakty z rówieśnikami i innymi osobami mogącymi mieć wpływ na zachowanie nieletniego;
3)
imiona i nazwiska rodziców nieletniego i zamieszkujących z nimi osób oraz stosunek rodziców lub opiekunów do nieletniego, podejmowane oddziaływania wychowawcze, konflikty istniejące w rodzinie.
2. 
W toku wywiadu środowiskowego należy uwzględniać również informacje dotyczące sytuacji materialnej rodziców lub opiekunów nieletniego oraz warunków bytowych rodziny nieletniego.
§  6. 
Sprawozdanie z wywiadu zawiera:
1)
dane o nieletnim, jego rodzicach lub opiekunach:
a)
datę i miejsce urodzenia,
b)
miejsce nauki lub miejsce pracy,
c)
numer telefonu lub telefaksu lub adres poczty elektronicznej umożliwiający kontakt z nieletnim, jego rodzicami lub opiekunami;
2)
informacje o sytuacji osobistej, rodzinnej oraz o warunkach bytowych nieletniego i jego rodziców lub opiekunów, w tym o:
a)
sposobie realizowania przez nieletniego obowiązku nauki,
b)
wysokości uzyskiwanych dochodów i ich źródłach,
c)
stanie zdrowia nieletniego, w tym o ujawnionych uzależnieniach,
d)
funkcjonowaniu nieletniego i jego kontaktach w środowisku;
3)
informację o przebiegu dotychczasowych nadzorów i kontrolowania wykonywania środka wychowawczego, o którym mowa w art. 7 pkt 2 ustawy z dnia 9 czerwca 2022 r. o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich, lub środka, o którym mowa w art. 18 ust. 1 tej ustawy;
4)
informację o osobie przeprowadzającej wywiad, jej czytelny podpis, datę przeprowadzenia wywiadu i datę sporządzenia sprawozdania z wywiadu.
§  7. 
Jeżeli przeprowadzenie wywiadu zostało powierzone społecznemu kuratorowi sądowemu, przedkłada on sprawozdanie z wywiadu zawodowemu kuratorowi sądowemu w terminie 7 dni od dnia jego przeprowadzenia. Zawodowy kurator sądowy po zaakceptowaniu sprawozdania społecznego kuratora sądowego składa je niezwłocznie sądowi rodzinnemu.
§  8. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. 1
1 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 16 sierpnia 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu przeprowadzania wywiadów środowiskowych o nieletnich (Dz. U. poz. 1010), które utraciło moc z dniem wejścia w życie ustawy z dnia 9 czerwca 2022 r. o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich (Dz. U. poz. 1700).

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2022.2143

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Przeprowadzanie wywiadów środowiskowych o nieletnich.
Data aktu: 12/10/2022
Data ogłoszenia: 19/10/2022
Data wejścia w życie: 20/10/2022