Sposób organizacji obsługi bibliotecznej w zakładach karnych, okręgowych ośrodkach wychowawczych, zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich oraz sposób współdziałania bibliotek publicznych w wykonywaniu tej obsługi.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 13 września 2022 r.
w sprawie sposobu organizacji obsługi bibliotecznej w zakładach karnych, okręgowych ośrodkach wychowawczych, zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich oraz sposobu współdziałania bibliotek publicznych w wykonywaniu tej obsługi

Na podstawie art. 26 ust. 2 ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o bibliotekach (Dz. U. z 2019 r. poz. 1479 oraz z 2022 r. poz. 1700) zarządza się, co następuje:
§  1. 
W zakładzie karnym, okręgowym ośrodku wychowawczym, zakładzie poprawczym i schronisku dla nieletnich, zwanych dalej "zakładem", organizuje się i prowadzi bibliotekę dla skazanych, tymczasowo aresztowanych oraz nieletnich umieszczonych w okręgowym ośrodku wychowawczym, zakładzie poprawczym i schronisku dla nieletnich, a także dla pracowników zakładu oraz pracowników i funkcjonariuszy Służby Więziennej.
§  2. 
Ilekroć w niniejszym rozporządzeniu jest mowa o zakładzie karnym, należy przez to rozumieć zakład karny w rozumieniu art. 242 § 3a ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny wykonawczy (Dz. U. z 2021 r. poz. 53, z późn. zm.).
§  3. 
1. 
Obsługę biblioteczną zakładu zapewnia biblioteka wchodząca w skład jego struktury organizacyjnej.
2. 
Obsługę biblioteczną zakładu może zapewniać biblioteka publiczna na zasadzie współdziałania z biblioteką, o której mowa w ust. 1.
§  4. 
1. 
Organizatorem biblioteki w zakładzie jest dyrektor zakładu.
2. 
Dyrektor zakładu zapewnia odpowiednie warunki do obsługi bibliotecznej, w szczególności:
1)
usytuowanie biblioteki w zakładzie w sposób dostępny dla wszystkich jej użytkowników;
2)
wyposażenie biblioteki w niezbędny sprzęt biblioteczny oraz podręczny warsztat introligatorski umożliwiający bieżącą konserwację księgozbioru;
3)
wyodrębnienie, w miarę możliwości, stanowiska przeznaczonego na czytelnię lub stanowiska komputerowego;
4)
środki finansowe na wyposażenie i prowadzenie działalności bibliotecznej, w szczególności na:
a)
zakup materiałów bibliotecznych,
b)
doskonalenie zawodowe pracowników związanych z działalnością biblioteczną.
§  5. 
Organizacja obsługi bibliotecznej, kompletowanie oraz utrzymanie w należytym stanie księgozbioru należą do zakresu czynności pracowników zatrudnionych na stanowiskach bibliotekarskich.
§  6. 
1. 
W bibliotece zakładu gromadzi się, opracowuje i udostępnia następujące księgozbiory:
1)
ogólny - przeznaczony dla wszystkich użytkowników;
2)
podręczny - stanowiący księgozbiór czytelni, o ile została ona utworzona w bibliotece, przeznaczony dla wszystkich użytkowników;
3)
fachowy - przeznaczony wyłącznie dla:
a)
pracowników zakładu - w przypadku biblioteki w okręgowym ośrodku wychowawczym, zakładzie poprawczym i schronisku dla nieletnich,
b)
pracowników i funkcjonariuszy Służby Więziennej - w przypadku biblioteki w zakładzie karnym.
2. 
W miarę potrzeby w bibliotece zakładu tworzy się zbiory dokumentów audiowizualnych i elektronicznych dopuszczonych do publicznego odtwarzania.
§  7. 
1. 
W zakładzie karnym prowadzi się, w miarę potrzeby, punkty biblioteczne, które mogą być zlokalizowane w oddziałach mieszkalnych, szpitalach, ośrodkach diagnostycznych, oddziałach, o których mowa w art. 88a § 3 i art. 212a § 2 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny wykonawczy, oddziałach zewnętrznych oraz oddziałach terapeutycznych.
2. 
W punkcie bibliotecznym szpitala prowadzonym w oddziale zakaźnym gromadzi się, opracowuje i udostępnia księgozbiór, który jest stały, niewymienny, obłożony folią i dezynfekowany.
§  8. 
1. 
W bibliotece zakładu są prowadzone:
1)
ewidencja czytelników i wypożyczeń;
2)
ewidencja materiałów bibliotecznych;
3)
katalog alfabetyczny i katalog rzeczowy.
2. 
W ewidencji czytelników i wypożyczeń gromadzi się następujące dane osobowe:
1)
imię i nazwisko czytelnika;
2)
imię ojca czytelnika;
3)
numer karty czytelnika.
3. 
Do prowadzenia ewidencji, o której mowa w ust. 1 pkt 2, stosuje się przepisy dotyczące sposobu ewidencji materiałów bibliotecznych.
§  9. 
1. 
Współdziałanie biblioteki publicznej z biblioteką zakładu polega na:
1)
udostępnianiu lub przekazywaniu materiałów bibliotecznych;
2)
przekazywaniu informacji na temat gromadzonych materiałów bibliotecznych;
3)
udzielaniu pomocy instrukcyjno-metodycznej i szkoleniowej;
4)
współpracowaniu przy prowadzeniu działalności edukacyjnej.
2. 
W ramach współdziałania biblioteka zakładu nie przekazuje informacji o czytelnikach, które zawierają ich dane osobowe.
§  10. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. 1
1 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 25 października 2012 r. w sprawie sposobu organizacji obsługi bibliotecznej w zakładach karnych, poprawczych i schroniskach dla nieletnich oraz sposobu współdziałania bibliotek publicznych w wykonywaniu tej obsługi (Dz. U. poz. 1238), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zgodnie z art. 415 pkt 2 ustawy z dnia 9 czerwca 2022 r. o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich (Dz. U. poz. 1700).

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2022.1968

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sposób organizacji obsługi bibliotecznej w zakładach karnych, okręgowych ośrodkach wychowawczych, zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich oraz sposób współdziałania bibliotek publicznych w wykonywaniu tej obsługi.
Data aktu: 13/09/2022
Data ogłoszenia: 20/09/2022
Data wejścia w życie: 05/10/2022