Określenie metod analizy ekonomicznej kosztów i korzyści oraz danych lub źródeł danych do celów tej analizy.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KLIMATU I ŚRODOWISKA 1
z dnia 1 lipca 2022 r.
w sprawie określenia metod analizy ekonomicznej kosztów i korzyści oraz danych lub źródeł danych do celów tej analizy 2

Na podstawie art. 10a ust. 6 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne (Dz. U. z 2022 r. poz. 1385) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
metody analizy ekonomicznej kosztów i korzyści budowy, przebudowy lub znacznej modernizacji jednostki wytwórczej o mocy nominalnej cieplnej powyżej 20 MW, sieci ciepłowniczej lub sieci chłodniczej, o których mowa w art. 10a ust. 1 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne, zwanych dalej "przedsięwzięciami";
2)
dane lub źródła danych do celów analizy, o której mowa w pkt 1.
§  2. 
1. 
W ramach analizy ekonomicznej kosztów i korzyści przedsięwzięcia sporządza się analizę finansową, która uwzględnia łącznie następujące metody:
1)
analizę przepływów pieniężnych generowanych przez przedsięwzięcie w poszczególnych latach okresu odniesienia;
2)
analizę kwoty całkowitych kosztów przedsięwzięcia w poszczególnych latach okresu odniesienia;
3)
analizę całkowitych kosztów i przychodów operacyjnych przedsięwzięcia;
4)
identyfikację źródeł finansowania pokrywających koszty przedsięwzięcia;
5)
analizę rentowności przedsięwzięcia przy użyciu wskaźnika finansowej bieżącej wartości netto z przedsięwzięcia (FNPV/C), wskaźnika finansowej wewnętrznej stopy zwrotu z przedsięwzięcia (FRR/C), wskaźnika finansowej bieżącej wartości netto z kapitału własnego (FNPV/K) oraz wskaźnika finansowej wewnętrznej stopy zwrotu z kapitału własnego (FRR/K);
6)
określenie okresu zwrotu nakładów inwestycyjnych przedsięwzięcia;
7)
analizę trwałości finansowej przedsięwzięcia.
2. 
Okres odniesienia określa się jako okres, za który sporządza się prognozę przepływów pieniężnych generowanych przez przedsięwzięcie, uwzględniający zarówno okres realizacji tego przedsięwzięcia (faza inwestycyjna), jak i okres po jego ukończeniu (faza operacyjna). Okres odniesienia wynosi co najmniej 15 lat.
3. 
Wartość wskaźnika finansowej bieżącej wartości netto z przedsięwzięcia (FNPV/C) oblicza się jako sumę zdyskontowanych przepływów pieniężnych netto generowanych przez przedsięwzięcie, bez względu na strukturę źródeł finansowania przedsięwzięcia.
4. 
Wartość wskaźnika finansowej wewnętrznej stopy zwrotu z przedsięwzięcia (FRR/C) jest równa stopie dyskontowej, dla której wartość wskaźnika finansowej wartości bieżącej netto z przedsięwzięcia (FNPV/C) wynosi zero.
5. 
Wartość wskaźnika finansowej bieżącej wartości netto z kapitału własnego (FNPV/K) oblicza się jako sumę zdyskontowanych przepływów pieniężnych netto wygenerowanych dla przedsiębiorstwa energetycznego oraz innego przedsiębiorcy, o których mowa w art. 10a ust. 1 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne, w wyniku realizacji przedsięwzięcia.
6. 
Wartość wskaźnika finansowej wewnętrznej stopy zwrotu z kapitału własnego (FRR/K) jest równa stopie dyskontowej, dla której wartość wskaźnika finansowej bieżącej wartości netto z kapitału własnego (FNPV/K) wynosi zero.
7. 
W ramach analizy trwałości finansowej przedsięwzięcia ocenia się, czy wpływy finansowe wystarczą na pokrycie wszystkich kosztów przedsięwzięcia w całym okresie odniesienia.
§  3. 
1. 
Po przeprowadzeniu analizy finansowej, o której mowa w § 2, sporządza się analizę ekonomiczną kosztów i korzyści przedsięwzięcia, która uwzględnia łącznie następujące metody:
1)
analizę przepływów ekonomicznych kosztów i korzyści generowanych przez przedsięwzięcie w poszczególnych latach okresu odniesienia, o którym mowa w § 2 ust. 2;
2)
korektę wyników analizy finansowej, o której mowa w § 2, o efekty fiskalne oraz efekty zewnętrzne;
3)
przekształcenia cen rynkowych na ceny rozrachunkowe;
4)
zastosowanie współczynnika konwersji do nakładów inwestycyjnych przedsięwzięcia i obliczenia wynagrodzeń ukrytych;
5)
ocenę poziomu emisji gazów cieplarnianych;
6)
analizę efektywności ekonomicznej przedsięwzięcia przy użyciu wskaźnika ekonomicznej wartości bieżącej netto (ENPV), wskaźnika ekonomicznej stopy zwrotu (ERR) oraz wskaźnika korzyści i kosztów (B/C).
2. 
W ramach korekty wyników analizy finansowej, o której mowa w § 2, o efekty fiskalne uwzględnia się łącznie:
1)
wartości w kwotach netto;
2)
odliczenie podatków bezpośrednich oraz subwencji i dopłat ze środków publicznych, mających charakter przekazu pieniężnego;
3)
wydatki na ubezpieczenia społeczne w kosztach wynagrodzeń.
3. 
Efekty zewnętrzne określa się jako oddziaływania generowane przez przedsięwzięcie, które mają wpływ na podmioty zewnętrzne i którym bezpośrednio nie towarzyszą przepływy pieniężne.
4. 
Współczynnik konwersji oblicza się jako stosunek cen rozrachunkowych do cen rynkowych.
5. 
Wartość wskaźnika ekonomicznej bieżącej wartości netto (ENPV) oblicza się jako sumę zdyskontowanych różnic między całkowitymi korzyściami społecznymi a kosztami społecznymi przedsięwzięcia generowanymi w okresie odniesienia, o którym mowa w § 2 ust. 2.
6. 
Wartość wskaźnika ekonomicznej stopy zwrotu (ERR) jest równa stopie dyskontowej, dla której wartość wskaźnika ekonomicznej wartości bieżącej netto (ENPV) jest równa zeru.
7. 
Wartość wskaźnika korzyści i kosztów (B/C) oblicza się jako stosunek sumy zdyskontowanych korzyści przedsięwzięcia do sumy zdyskontowanych kosztów przedsięwzięcia generowanych w okresie odniesienia, o którym mowa w § 2 ust. 2.
§  4. 
Do sporządzenia analizy ekonomicznej kosztów i korzyści przedsięwzięcia wykorzystuje się następujące dane:
1)
uśrednione koszty wytworzenia energii elektrycznej, ciepła lub chłodu w jednostce wytwórczej o mocy nominalnej cieplnej powyżej 20 MW, o której mowa w art. 10a ust. 1 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne, oraz uśrednione koszty eksploatacji sieci ciepłowniczej lub sieci chłodniczej, z uwzględnieniem kosztów strat powstałych w sieci przesyłowej i sieci dystrybucyjnej;
2)
oszacowany przeciętny koszt całkowity przedsięwzięcia;
3)
określenie minimalnej ceny, za którą energia elektryczna, ciepło lub chłód muszą być sprzedane w celu osiągnięcia dodatniej wartości wskaźnika rentowności przedsięwzięcia;
4)
określenie planowanego zapotrzebowania na energię elektryczną, ciepło lub chłód, w szczególności z uwzględnieniem zapotrzebowania na ciepło lub chłód na poziomie regionalnym oraz celów określonych w aktualnych w momencie rozpoczęcia sporządzania analizy ekonomicznej kosztów i korzyści przedsięwzięcia rządowych dokumentach strategicznych dotyczących sektora paliwowo-energetycznego wydanych na podstawie art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju (Dz. U. z 2021 r. poz. 1057 oraz z 2022 r. poz. 1079);
5)
prognozy cen paliw i energii oraz opłat, należnych podatków, kosztów pracy i innych opłat, a także pozostałych danych ekonomiczno-finansowych i statystycznych użytych do analizy ekonomicznej kosztów i korzyści przedsięwzięcia;
6)
okres odniesienia, o którym mowa w § 2 ust. 2;
7)
okres cyklu życia, o którym mowa w art. 10a ust. 5 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne, który wynosi co najmniej 25 lat.
§  5. 
Do sporządzenia analizy ekonomicznej kosztów i korzyści przedsięwzięcia wykorzystuje się następujące źródła danych:
1)
informacje o dostępnych mechanizmach wsparcia przedsięwzięć ze środków publicznych w formie dotacji, pożyczek na zasadach preferencyjnych i premii oraz o poziomach tego wsparcia zawarte w dokumentach określających zasady udzielania wsparcia publikowanych na stronach podmiotowych urzędów obsługujących organy administracji rządowej;
2)
wytyczne zapewniające stosowanie jednolitych wskaźników makroekonomicznych publikowane na podstawie art. 50a ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 305, z późn. zm.);
3)
informacje ogłaszane przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki na podstawie art. 31 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne;
4)
dane, o których mowa w § 4 pkt 5, publikowane przez agencje ratingowe o zasięgu międzynarodowym.
§  6. 
Przepisów rozporządzenia nie stosuje się do przedsięwzięcia, które w dniu wejścia w życie rozporządzenia jest:
1)
w trakcie realizacji;
2)
na etapie uzyskiwania decyzji administracyjnych niezbędnych do jego realizacji;
3)
planowane i w stosunku do którego przed dniem wejścia w życie rozporządzenia organ uprawniony do reprezentowania przedsiębiorstwa energetycznego oraz innego przedsiębiorcy, o których mowa w art. 10a ust. 1 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne, planujących to przedsięwzięcie, podjął decyzję w formie uchwały lub w formie pisemnej o realizacji tego przedsięwzięcia.
§  7. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 Minister Klimatu i Środowiska kieruje działem administracji rządowej - energia, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 października 2021 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Klimatu i Środowiska (Dz. U. poz. 1949).
2 Niniejsze rozporządzenie w zakresie swojej regulacji wdraża dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2012/27/UE z dnia 25 października 2012 r. w sprawie efektywności energetycznej, zmiany dyrektyw 2009/125/WE i 2010/30/UE oraz uchylenia dyrektyw 2004/8/WE i 2006/32/WE (Dz. Urz. UE L 315 z 14.11.2012, str. 1, Dz. Urz. UE L 113 z 25.04.2013, str. 24, Dz. Urz. UE L 141 z 28.05.2013, str. 28, Dz. Urz. UE L 156 z 19.06.2018, str. 75, Dz. Urz. UE L 328 z 21.12.2018, str. 1 i 210, Dz. Urz. UE L 85I z 27.03.2019, str. 66, Dz. Urz. UE L 137 z 23.05.2019, str. 3 oraz Dz. Urz. UE L 158 z 14.06.2019, str. 125).

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2022.1411

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Określenie metod analizy ekonomicznej kosztów i korzyści oraz danych lub źródeł danych do celów tej analizy.
Data aktu: 01/07/2022
Data ogłoszenia: 05/07/2022
Data wejścia w życie: 20/07/2022