Sposób i tryb nadawania przydziałów organizacyjno-mobilizacyjnych oraz sporządzania zapotrzebowania na uzupełnienie potrzeb jednostek przewidzianych do militaryzacji i zmilitaryzowanych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 24 maja 2022 r.
w sprawie sposobu i trybu nadawania przydziałów organizacyjno-mobilizacyjnych oraz sporządzania zapotrzebowania na uzupełnienie potrzeb jednostek przewidzianych do militaryzacji i zmilitaryzowanych

Na podstawie art. 605 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 655 i 974) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
sposób i tryb nadawania przydziałów organizacyjno-mobilizacyjnych do jednostek przewidzianych do militaryzacji i zmilitaryzowanych;
2)
sposób sporządzania zapotrzebowania na uzupełnienie potrzeb jednostek przewidzianych do militaryzacji i zmilitaryzowanych;
3)
wzór karty przydziału organizacyjno-mobilizacyjnego.
§  2. 
1. 
Przydział organizacyjno-mobilizacyjny, zwany dalej "przydziałem", do jednostki przewidzianej do militaryzacji lub zmilitaryzowanej nadaje, w formie karty przydziału organizacyjno-mobilizacyjnego, zwanej dalej "kartą przydziału", oraz uchyla odpowiednio kierownik jednostki przewidzianej do militaryzacji lub kierownik jednostki zmilitaryzowanej.
2. 
Przydział nadaje się na stanowiska służbowe ujęte w etacie jednostki zmilitaryzowanej, o którym mowa w rozporządzeniu wydanym na podstawie art. 602 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny, zwanej dalej "ustawą".
3. 
Kartę przydziału sporządza się w dwóch egzemplarzach.
4. 
Kartę przydziału wydaje osobie, której nadano przydział, kierownik jednostki przewidzianej do militaryzacji lub kierownik jednostki zmilitaryzowanej.
5. 
Osobę, której nadano przydział, uznaje się za przeznaczoną do służby w jednostce zmilitaryzowanej z chwilą przyjęcia karty przydziału.
6. 
Potwierdzenie przyjęcia karty przydziału następuje przez złożenie, na obu egzemplarzach, własnoręcznego podpisu przez osobę, której wydano kartę przydziału.
§  3. 
1. 
Przed nadaniem przydziału kierownik jednostki przewidzianej do militaryzacji lub kierownik jednostki zmilitaryzowanej dokonuje ustaleń przeznaczenia osób.
2. 
Ustalenia przeznaczenia osób, o którym mowa w ust. 1, polegają w szczególności na:
1)
sprawdzeniu, we współpracy z właściwym ze względu na siedzibę jednostki szefem wojskowego centrum rekrutacji, braku przesłanek, o których mowa w art. 605 ust. 3 ustawy, wobec osób, którym planuje się nadać przydział;
2)
określeniu przydatności osób do objęcia stanowisk w jednostce zmilitaryzowanej, uwzględniając ich kwalifikacje i doświadczenie zawodowe oraz predyspozycje do pełnienia służby w jednostce zmilitaryzowanej.
3. 
Ustaleń, o których mowa w ust. 2, kierownik jednostki przewidzianej do militaryzacji dokonuje w pierwszej kolejności spośród pracowników tej jednostki.
4. 
Po wyczerpaniu możliwości, o których mowa w ust. 3, kierownik jednostki przewidzianej do militaryzacji lub jednostki zmilitaryzowanej sporządza zapotrzebowanie na uzupełnienie potrzeb jednostki zmilitaryzowanej, zwane dalej "zapotrzebowaniem".
§  4. 
1. 
Kierownik jednostki przewidzianej do militaryzacji lub jednostki zmilitaryzowanej informuje właściwego ze względu na siedzibę jednostki szefa wojskowego centrum rekrutacji o nadanych i uchylonych przydziałach.
2. 
Informacja, o której mowa w ust. 1, zawiera dane osób, którym nadano lub uchylono przydział: imię (imiona), nazwisko, imię ojca, numer PESEL, adres zamieszkania, nr i serię wydanej karty przydziału oraz, w przypadku uchylenia, jego podstawę.
3. 
Kierownik jednostki przewidzianej do militaryzacji lub jednostki zmilitaryzowanej składa wniosek, o którym mowa w art. 541 ust. 5 pkt 2 ustawy, dotyczący osób, którym nadał przydziały.
§  5. 
1. 
Kierownik jednostki zmilitaryzowanej:
1)
ustala w porozumieniu z organem, któremu podlega jednostka zmilitaryzowana, datę i miejsce zgłoszenia się osób do służby w jednostce zmilitaryzowanej;
2)
wystawia wezwania, o których mowa w art. 606 ust. 1 ustawy, do służby w jednostce zmilitaryzowanej;
3)
przekazuje wezwania, o których mowa w pkt 2, organowi, któremu podlega jednostka zmilitaryzowana.
2. 
Organ, któremu podlega jednostka zmilitaryzowana, dostarcza wezwania, o których mowa w ust. 1.
3. 
W wezwaniu określa się: datę zgłoszenia, nazwę jednostki zmilitaryzowanej, dane osobowe, w tym adresowe wzywanego, oraz nr i serię nadanej karty przydziału, datę i miejsce zgłoszenia się do służby w jednostce zmilitaryzowanej oraz informację dla osoby wezwanej, w tym pouczenie osoby, której nadano przydział, o odpowiedzialności karnej za niewykonanie obowiązku zgłoszenia się do służby.
§  6. 
W przypadku przeniesienia, o którym mowa w art. 610 ust. 2 ustawy, kierownik jednostki zmilitaryzowanej, do której następuje przeniesienie, wydaje osobie przenoszonej kartę przydziału do jednostki zmilitaryzowanej, w której osoba ta będzie pełnić służbę.
§  7. 
1. 
Przydział uchyla się:
1)
w przypadkach, o których mowa w art. 605 ust. 3 ustawy;
2)
jeżeli osoba, której nadano przydział:
a)
została powołana do pełnienia służby wojskowej,
b)
zrzekła się obywatelstwa polskiego,
c)
została zwolniona ze służby w jednostce zmilitaryzowanej,
d)
została przeniesiona do pełnienia służby w innej jednostce zmilitaryzowanej;
3)
w przypadku, gdy stosunek pracy zawarty z pracodawcą, który nadał przydział, uległ rozwiązaniu lub wygasł;
4)
w przypadku śmierci osoby, której nadano przydział;
5)
w razie możliwości uzupełnienia potrzeb jednostki zmilitaryzowanej innymi osobami o wyższych kwalifikacjach i doświadczeniu zawodowym, predyspozycjach do zajmowania stanowiska ujętego w etacie jednostki zmilitaryzowanej;
6)
po odstąpieniu od militaryzacji jednostki przewidzianej do militaryzacji.
2. 
Uchylone karty przydziału podlegają zwrotowi wydającemu, który, w terminie do 30 dni kalendarzowych, niszczy je protokolarnie oraz dokonuje odpowiednich adnotacji w ewidencji kart przydziału, o której mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 602 ustawy.
§  8. 
1. 
Kierownik jednostki przewidzianej do militaryzacji lub zmilitaryzowanej, w celu zaspokojenia potrzeb jednostki zmilitaryzowanej, przesyła właściwemu ze względu na siedzibę jednostki szefowi wojskowego centrum rekrutacji zapotrzebowanie.
2. 
W zapotrzebowaniu ujmuje się:
1)
dane adresowe i nr identyfikacyjny jednostki;
2)
wykaz stanowisk ujętych w etacie jednostki zmilitaryzowanej z uwzględnieniem kwalifikacji wymaganych do ich zajmowania;
3)
stanowiska ujęte w etacie jednostki zmilitaryzowanej, na które nie nadano przydziału;
4)
odpowiednio dane pracowników zatrudnionych w jednostce przewidzianej do militaryzacji lub osób służących w jednostce zmilitaryzowanej, którym nadano przydziały na stanowiska wymienione w wykazie, o którym mowa w pkt 2, obejmujące: imię (imiona), nazwisko, imię ojca, numer PESEL, adres zamieszkania oraz serię i nr karty przydziału.
3. 
W zapotrzebowaniu można wskazać pracodawcę, który zatrudnia pracowników o kwalifikacjach przydatnych do obsady stanowisk ujętych w etacie jednostki zmilitaryzowanej, lub osoby o odpowiednich kwalifikacjach.
4. 
Po otrzymaniu zapotrzebowania szef wojskowego centrum rekrutacji analizuje możliwości ukompletowania stanowisk ujętych w etacie jednostki zmilitaryzowanej, na które nie nadano przydziału, osobami znajdującymi się w ewidencji wojskowej lub może zwrócić się do kierowników właściwych urzędów pracy oraz pracodawców o wskazanie osób spełniających warunki do nadania przydziałów na stanowiska określone w zapotrzebowaniu.
5. 
Szef wojskowego centrum rekrutacji, w terminie do 30 dni od otrzymania zapotrzebowania, na podstawie danych uzyskanych oraz danych zawartych w ewidencji wojskowej przekazuje kierownikowi jednostki składającemu zapotrzebowanie listę osób spełniających wymagania do nadania przydziału.
6. 
Kierownik jednostki przewidzianej do militaryzacji lub zmilitaryzowanej wspólnie z szefem wojskowego centrum rekrutacji dokonują ustalenia przeznaczenia osób do nadania przydziałów.
7. 
Kierownik jednostki przewidzianej do militaryzacji lub zmilitaryzowanej nadaje przydziały osobom, o których mowa w ust. 6.
8. 
Nadanie przydziału szef wojskowego centrum rekrutacji ujmuje w prowadzonej ewidencji wojskowej.
§  9. 
1. 
W karcie przydziału określa się:
1)
miejsce i datę jej wydania;
2)
organ wydający;
3)
numer identyfikacyjny jednostki zmilitaryzowanej;
4)
imię i nazwisko, imię ojca, nr PESEL, adres zamieszkania osoby, której wydano kartę przydziału;
5)
informację dla posiadacza karty przydziału;
6)
adnotacje o służbie w jednostce zmilitaryzowanej, w tym daty i miejsca zgłoszenia się do służby oraz zwolnienia ze służby;
7)
datę i podpis osoby otrzymującej kartę przydziału.
2. 
Wzór karty przydziału organizacyjno-mobilizacyjnego jest określony w załączniku do rozporządzenia.
§  10. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. 1

ZAŁĄCZNIK

KARTA PRZYDZIAŁU ORGANIZACYJNO-MOBILIZACYJNEGO

1 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 23 lutego 2010 r. w sprawie nadawania przydziałów organizacyjno-mobilizacyjnych do jednostek zmilitaryzowanych (Dz. U. poz. 234), które w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 655 i 794) utraciło moc z dniem 23 kwietnia 2022 r.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2022.1197

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sposób i tryb nadawania przydziałów organizacyjno-mobilizacyjnych oraz sporządzania zapotrzebowania na uzupełnienie potrzeb jednostek przewidzianych do militaryzacji i zmilitaryzowanych.
Data aktu: 24/05/2022
Data ogłoszenia: 06/06/2022
Data wejścia w życie: 07/06/2022