Odznaka honorowa "Zasłużony dla Ochrony Dziedzictwa Fryderyka Chopina".

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KULTURY, DZIEDZICTWA NARODOWEGO I SPORTU 1
z dnia 29 grudnia 2020 r.
w sprawie odznaki honorowej "Zasłużony dla Ochrony Dziedzictwa Fryderyka Chopina"

Na podstawie art. 6 ust. 11 ustawy z dnia 3 lutego 2001 r. o ochronie dziedzictwa Fryderyka Chopina (Dz. U. z 2020 r. poz. 115) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa wzór i tryb rozpatrywania wniosku o nadanie odznaki honorowej "Zasłużony dla Ochrony Dziedzictwa Fryderyka Chopina", zwanego dalej "wnioskiem", sposób wręczenia odznaki honorowej "Zasłużony dla Ochrony Dziedzictwa Fryderyka Chopina", zwanej dalej "Odznaką", i noszenia miniatury Odznaki, tryb działania komisji do spraw opiniowania wniosków, zwanej dalej "komisją", wzór Odznaki i jej miniatury, wzór legitymacji potwierdzającej nadanie Odznaki, sposób postępowania w przypadku zagubienia albo zniszczenia Odznaki lub legitymacji potwierdzającej nadanie Odznaki, w tym wydawania ich duplikatu.
§  2. 
Wzór wniosku określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  3. 
1. 
Wniosek składa się do ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, zwanego dalej "Ministrem", w formie pisemnej albo za pomocą środków komunikacji elektronicznej na elektroniczną skrzynkę podawczą Ministra utworzoną na podstawie ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (Dz. U. z 2020 r. poz. 346, 568, 695, 1517 i 2320).
2. 
W przypadku stwierdzenia braków formalnych Minister wzywa wnioskodawcę do ich usunięcia we wskazanym terminie, nie krótszym niż 7 dni.
3. 
Wniosek pozostawia się bez rozpatrzenia w przypadku nieusunięcia braków formalnych wniosku w terminie, o którym mowa w ust. 2, lub w przypadku, w którym ponownie złożono wniosek o tej samej treści, z wyjątkiem sytuacji, o której mowa w ust. 4.
4. 
Wniosek, do czasu nadania Odznaki przez Ministra, może być wycofany przez wnioskodawcę. Wycofanie wniosku kończy postępowanie dotyczące wniosku.
§  4. 
1. 
Posiedzenie komisji zwołuje Minister.
2. 
W Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej Ministra nie później niż w terminie 14 dni przed posiedzeniem komisji ogłasza się termin posiedzenia komisji.
3. 
Uchwały komisji są podejmowane w głosowaniu jawnym, zwykłą większością głosów członków komisji obecnych na posiedzeniu. W przypadku równej liczby głosów decyduje głos przewodniczącego komisji.
4. 
Przewodniczący komisji przekazuje Ministrowi opinię komisji w sprawie wniosku wraz ze wskazaniem osoby fizycznej lub jednostki organizacyjnej rekomendowanej do nadania Odznaki.
5. 
Minister, biorąc pod uwagę informacje zawarte w uzasadnieniu wniosku oraz opinię, o której mowa w ust. 4, rozstrzyga o nadaniu Odznaki.
§  5. 
1. 
Odznakę wraz z jej miniaturą i legitymacją potwierdzającą nadanie Odznaki wręcza Minister lub osoba przez niego upoważniona w okolicznościach zapewniających uroczysty charakter wręczenia.
2. 
Miniaturę Odznaki nosi się po prawej stronie piersi.
§  6. 
1. 
Odznaka jest wykonaną w brązie kopią redukcji pracy rzeźbiarskiej "Chopin" autorstwa Jana Nalborczyka przygotowaną z modelu autorskiego przez Tadeusza Łopieńskiego w formie plakiety o wymiarach 16,8 cm x 21 cm.
2. 
Miniaturę Odznaki stanowi metalowa, pozłacana miniatura wizerunku Fryderyka Chopina wpisana w obręcz o średnicy 20 mm.
3. 
Wzór Odznaki określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
4. 
Wzór miniatury Odznaki określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
5. 
Wzór legitymacji potwierdzającej nadanie Odznaki określa załącznik nr 4 do rozporządzenia.
§  7. 
W przypadku zagubienia albo zniszczenia Odznaki lub legitymacji, na wniosek osoby fizycznej albo jednostki organizacyjnej, którym nadano Odznakę, a w przypadku osoby fizycznej również na wniosek członka jej rodziny, Minister wydaje duplikat Odznaki lub legitymacji potwierdzającej nadanie Odznaki za zwrotem kosztów.
§  8. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia. 2

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR

WNIOSEK O NADANIE ODZNAKI HONOROWEJ

"Zasłużony dla Ochrony Dziedzictwa Fryderyka Chopina"

I.
Dane w przypadku, gdy kandydatem jest osoba fizyczna:
1)
imię i nazwisko ..........................................................................................................
2)
data i miejsce urodzenia ............................................................................................
3)
obywatelstwo ............................................................................................................
4)
adres zamieszkania lub do korespondencji ................................................................
5)
wykształcenie i posiadane tytuły naukowe ................................................................
6)
numer telefonu lub adres poczty elektronicznej .........................................................
7)
informacje w zakresie ochrony dziedzictwa Fryderyka Chopina ...............................

...................................................................................................................................

...................................................................................................................................

II.
Dane w przypadku, gdy kandydatem jest jednostka organizacyjna:
1)
nazwa ........................................................................................................................
2)
siedziba i adres ..........................................................................................................
3)
charakter prowadzonej działalności ..........................................................................
4)
data utworzenia .........................................................................................................
5)
osiągnięcia w zakresie ochrony dziedzictwa Fryderyka Chopina ..............................
III.
Uzasadnienie wniosku:

..........................................................................................................................................

..........................................................................................................................................

..........................................................................................................................................

..........................................................................................................................................

IV.
Dane wnioskodawcy:
1)
imię i nazwisko lub nazwa .........................................................................................
2)
adres do korespondencji ............................................................................................
3)
imię i nazwisko osoby składającej wniosek w imieniu wnioskodawcy niebędącego osobą fizyczną:

...................................................................................................................................

....................................................................................

(miejscowość, data)(wnioskodawca)

Warszawa, dnia ......................................

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR ODZNAKI HONOROWEJ

"ZASŁUŻONY DLA OCHRONY DZIEDZICTWA FRYDERYKA CHOPINA"

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WZÓR MINIATURY ODZNAKI HONOROWEJ

"ZASŁUŻONY DLA OCHRONY DZIEDZICTWA FRYDERYKA CHOPINA"

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  4

WZÓR LEGITYMACJI

"ZASŁUŻONY DLA OCHRONY DZIEDZICTWA FRYDERYKA CHOPINA"

Okładka

wzór

Wkładka do legitymacji

wzór

1 Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu kieruje działem administracji rządowej - kultura i ochrona dziedzictwa narodowego, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 6 października 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu (Dz. U. poz. 1717).
2 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Kultury z dnia 5 lipca 2005 r. w sprawie odznaki honorowej "Zasłużony dla Ochrony Dziedzictwa Fryderyka Chopina" (Dz. U. poz. 1234, z 2006 r. poz. 180 oraz z 2011 r. poz. 98), które utraciło moc z dniem 4 maja 2020 r. na podstawie art. 164 pkt 3 ustawy z dnia 21 lutego 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z zapewnieniem stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (Dz. U. poz. 730).

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2021.167

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Odznaka honorowa "Zasłużony dla Ochrony Dziedzictwa Fryderyka Chopina".
Data aktu: 29/12/2020
Data ogłoszenia: 27/01/2021
Data wejścia w życie: 04/02/2021