Wpłaty na pokrycie kosztów nadzoru nad pośrednikami kredytu hipotecznego.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 24 grudnia 2019 r.
w sprawie wpłat na pokrycie kosztów nadzoru nad pośrednikami kredytu hipotecznego

Na podstawie art. 75 ust. 3 ustawy z dnia 23 marca 2017 r. o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami (Dz. U. z 2020 r. poz. 1027 i 2320) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
terminy wnoszenia, wysokość i sposób obliczania wpłat na pokrycie kosztów nadzoru nad pośrednikami kredytu hipotecznego, o których mowa w art. 75 ust. 1 ustawy z dnia 23 marca 2017 r. o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami, zwanych dalej "kosztami nadzoru";
2)
sposób i terminy rozliczenia należności z tytułu wpłat na pokrycie kosztów nadzoru.
§  2. 
1. 
Pośrednik kredytu hipotecznego ustala zaliczkę na poczet pokrycia kosztów nadzom za dany rok kalendarzowy w wysokości stanowiącej iloczyn sumy przychodów z działalności pośrednictwa kredytu hipotecznego uzyskanych przez pośrednika kredytu hipotecznego, w tym przez jego agentów, w roku kalendarzowym poprzedzającym rok, za który jest wpłacana zaliczka, i stawki 0,2%.
2. 
Pośrednik kredytu hipotecznego wpłaca zaliczkę do dnia 30 czerwca danego roku kalendarzowego przelewem na rachunek bankowy Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego.
§  3. 
1. 
Pośrednik kredytu hipotecznego, wpłacając zaliczkę, przekazuje Urzędowi Komisji Nadzoru Finansowego deklarację zawierającą:
1)
nazwę i numer identyfikacji podatkowej (NIP) podmiotu;
2)
numer wpisu do rejestru pośredników kredytowych;
3)
wskazanie sumy przychodów z działalności pośrednictwa kredytu hipotecznego uzyskanych przez pośrednika kredytu hipotecznego, w tym przez jego agentów, w poprzednim roku kalendarzowym;
4)
wysokość zaliczki na poczet pokrycia kosztów nadzoru za dany rok kalendarzowy;
5)
kwotę zaliczki wpłaconej na rachunek bankowy Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego;
6)
datę wpłaty, o której mowa w pkt 5.
2. 
Deklaracja, o której mowa w ust. 1, jest składana w postaci dokumentu elektronicznego przez system teleinformatyczny udostępniony nieodpłatnie za pośrednictwem strony internetowej Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego.
3. 
Deklarację, o której mowa w ust. 1, sporządza się na formularzu, którego wzór określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  4. 
1. 
Wysokość wpłaty na pokrycie kosztów nadzoru należnej od pośrednika kredytu hipotecznego za dany rok kalendarzowy, zwanej dalej "należną wpłatą", oblicza się według wzoru:

KPKHn =PPn-1 x S

gdzie:

KPKHn - oznacza należną wpłatę,

PPn-1 - oznacza sumę przychodów z działalności pośrednictwa kredytu hipotecznego uzyskanych przez pośrednika kredytu hipotecznego, w tym przez jego agentów, w poprzednim roku kalendarzowym,

S - oznacza stawkę obowiązującą w danym roku kalendarzowym, obliczaną zgodnie z ust. 2 i 4.

2. 
Stawkę (S) oblicza się według wzoru:

gdzie:

K - oznacza koszty nadzoru do pokrycia w danym roku kalendarzowym, obliczane zgodnie z ust. 3,

SPPn-1 - oznacza sumę przychodów z działalności pośrednictwa kredytu hipotecznego uzyskanych przez wszystkich pośredników kredytu hipotecznego, w tym przez ich agentów, w poprzednim roku kalendarzowym.

3. 
Koszty nadzoru do pokrycia w danym roku kalendarzowym (K) oblicza się według wzoru:

K = PKn - (PKn-1 - WKn-1)

gdzie:

PKn - oznacza planowane koszty nadzoru, o których mowa w art. 19a ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 21 lipca 2006 r. o nadzorze nad rynkiem finansowym (Dz. U. z 2020 r. poz. 2059 oraz z 2021 r. poz. 680 i 815), zwanej dalej "ustawą o nadzorze", ujęte w planie finansowym Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego na dany rok kalendarzowy, w części przypadającej na koszty nadzoru,

PKn- 1 - oznacza planowane koszty nadzoru, o których mowa w art. 19a ust. 2 pkt 1 ustawy o nadzorze, ujęte w planie finansowym Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego na poprzedni rok kalendarzowy, w części przypadającej na koszty nadzoru,

WKn-1 - oznacza wykonane koszty nadzoru, o których mowa w art. 19a ust. 2 pkt 1 ustawy o nadzorze, ujęte w planie finansowym Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego na poprzedni rok kalendarzowy, w części przypadającej na koszty nadzoru.

4. 
W przypadku gdy wysokość stawki obliczona zgodnie z ust. 2 przekracza 0,3%, do obliczenia należnej wpłaty przyjmuje się stawkę w wysokości 0,3%.
§  5. 
Do dnia 30 września każdego roku kalendarzowego Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego podaje do publicznej wiadomości, w drodze komunikatu ogłaszanego w Dzienniku Urzędowym Komisji Nadzoru Finansowego:
1)
wysokość stawki obowiązującej w danym roku kalendarzowym;
2)
sumę przychodów z działalności pośrednictwa kredytu hipotecznego uzyskanych przez wszystkich pośredników kredytu hipotecznego, w tym przez ich agentów, w poprzednim roku kalendarzowym;
3)
wysokość kosztów nadzoru do pokrycia w danym roku kalendarzowym, ze wskazaniem wartości poszczególnych zmiennych, o których mowa w § 4 ust. 3.
§  6. 
1. 
Do dnia 31 października danego roku kalendarzowego pośrednik kredytu hipotecznego przekazuje Urzędowi Komisji Nadzoru Finansowego deklarację o wysokości należnej wpłaty zawierającą:
1)
nazwę i numer identyfikacji podatkowej (NIP) podmiotu;
2)
numer wpisu do rejestru pośredników kredytowych;
3)
wysokość należnej wpłaty, ze wskazaniem kwoty stanowiącej podstawę jej obliczenia;
4)
kwotę zaliczki wpłaconej na rachunek bankowy Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego;
5)
kwotę niedopłaty albo kwotę nadpłaty wraz z numerem rachunku bankowego, na który powinna zostać zwrócona nadpłata;
6)
kwotę wpłaty dokonanej na rachunek bankowy Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego, w przypadku wystąpienia niedopłaty, o której mowa w § 8 ust. 1;
7)
datę wpłaty, o której mowa w pkt 6.
2. 
Deklaracja, o której mowa w ust. 1, jest składana w postaci dokumentu elektronicznego przez system teleinformatyczny udostępniony nieodpłatnie za pośrednictwem strony internetowej Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego.
3. 
Deklarację, o której mowa w ust. 1, sporządza się na formularzu, którego wzór określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  7. 
1. 
Nadpłata powstaje, w przypadku gdy wysokość należnej wpłaty jest niższa niż kwota zaliczki wpłaconej przez danego pośrednika kredytu hipotecznego.
2. 
Kwota nadpłaty jest zwracana na wskazany przez pośrednika kredytu hipotecznego rachunek bankowy, w terminie 30 dni od dnia złożenia deklaracji, o której mowa w § 6 ust. 1.
§  8. 
1. 
Niedopłata powstaje, w przypadku gdy wysokość należnej wpłaty jest wyższa niż kwota zaliczki wpłaconej przez danego pośrednika kredytu hipotecznego.
2. 
W przypadku powstania niedopłaty pośrednik kredytu hipotecznego dokonuje wpłaty należności przelewem na rachunek bankowy Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego, w terminie do dnia 31 października danego roku kalendarzowego.
§  9. 
Pośrednik kredytu hipotecznego podejmujący działalność pierwszą zaliczkę wpłaca za rok kalendarzowy następujący po roku, w którym rozpoczął działalność.
§  10. 
1. 
Do rozliczenia kosztów nadzoru za 2019 r. stosuje się przepisy dotychczasowe.
1a. 
W 2020 r. pośrednik kredytu hipotecznego ustala zaliczkę na poczet pokrycia kosztów nadzoru za rok 2020 w wysokości stanowiącej iloczyn sumy przychodów z działalności pośrednictwa kredytu hipotecznego uzyskanych przez pośrednika kredytu hipotecznego, w tym przez jego agentów, w roku 2019 i stawki 0,1%.
1b. 
W 2020 r. w pozycji 2 deklaracji, której wzór określony jest w załączniku nr 1 do rozporządzenia, pośrednik kredytu hipotecznego wpisuje kwotę stanowiącą 0,1% kwoty z pozycji 1, zaokrągloną do pełnych złotych.
1c. 
W 2020 r. Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego podaje do publicznej wiadomości, w drodze komunikatu ogłaszanego w Dzienniku Urzędowym Komisji Nadzoru Finansowego, informacje, o których mowa w § 5, w terminie do dnia 31 października 2020 r.
1d. 
W 2020 r. pośrednik kredytu hipotecznego przekazuje Urzędowi Komisji Nadzoru Finansowego deklarację o wysokości należnej wpłaty, o której mowa w § 6, w terminie do dnia 30 listopada 2020 r.
1e. 
W 2020 r. w przypadku powstania niedopłaty pośrednik kredytu hipotecznego dokonuje wpłaty należności przelewem na rachunek bankowy Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego, w terminie do dnia 30 listopada 2020 r.
2. 
Wysokość należnej wpłaty za 2020 r. pomniejsza się o kwotę należności wpłaconej w 2020 r. zgodnie z § 9 ust. 2 rozporządzenia uchylanego w § 11 z tytułu niedopłaty, o której mowa w § 9 ust. 1 tego rozporządzenia.
§  11. 
Traci moc rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 3 października 2017 r. w sprawie wpłat na pokrycie kosztów nadzoru nad pośrednikami kredytu hipotecznego (Dz. U. poz. 1914).
§  12. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2020 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR

DEKLARACJA POŚREDNIKA KREDYTU HIPOTECZNEGO O ZALICZCE WPŁACONEJ NA POCZET POKRYCIA KOSZTÓW NADZORU ZA ROK ...

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR

DEKLARACJA WPŁATY NA POKRYCIE KOSZTÓW NADZORU NALEŻNEJ OD POŚREDNIKA KREDYTU HIPOTECZNEGO ZA ROK ...

wzór

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2021.1138 t.j.

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wpłaty na pokrycie kosztów nadzoru nad pośrednikami kredytu hipotecznego.
Data aktu: 24/12/2019
Data ogłoszenia: 25/06/2021
Data wejścia w życie: 01/01/2020