Pomoc finansowa na kształcenie dzieci funkcjonariuszy Służby Więziennej, których śmierć nastąpiła w związku ze służbą.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 19 lipca 2010 r.
w sprawie pomocy finansowej na kształcenie dzieci funkcjonariuszy Służby Więziennej, których śmierć nastąpiła w związku ze służbą

Na podstawie art. 213 ust. 3 ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o Służbie Więziennej (Dz. U. z 2020 r. poz. 848 i 1610) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa szczegółowe warunki i tryb przyznawania pomocy finansowej na kształcenie dzieci, zwanej dalej "pomocą", będących na utrzymaniu zmarłych funkcjonariuszy Służby Więziennej, zwanych dalej "funkcjonariuszami", których śmierć nastąpiła w związku ze służbą.
§  2. 
1. 
Pomoc przyznawana jest na wniosek.
2. 
Wniosek składają do Dyrektora Generalnego Służby Więziennej, zwanego dalej "Dyrektorem Generalnym", dziecko albo jego przedstawiciel ustawowy, jeżeli dziecko nie jest pełnoletnie lub nie posiada pełnej zdolności do czynności prawnych.
3. 
Wniosek składa się za pośrednictwem kierownika jednostki organizacyjnej Służby Więziennej, zwanego dalej "kierownikiem jednostki", właściwego ze względu na stałe miejsce pełnienia służby zmarłego funkcjonariusza.
4. 
Wniosek składa się w terminie:
1)
do dnia 31 lipca - w przypadku uczniów i słuchaczy szkół publicznych i niepublicznych oraz publicznych i niepublicznych szkół artystycznych realizujących kształcenie ogólne;
2)
do dnia 30 września - w przypadku studentów szkół wyższych oraz słuchaczy kolegiów pracowników służb społecznych.
§  3. 
1. 
Wniosek powinien zawierać w szczególności:
1)
imię, nazwisko i adres zamieszkania dziecka, a jeżeli wnioskodawcą nie jest dziecko - imię, nazwisko i adres zamieszkania jego przedstawiciela ustawowego;
2)
numer i datę wydania aktu zgonu funkcjonariusza oraz oznaczenie organu wydającego akt zgonu;
3)
numer i datę wydania orzeczenia komisji lekarskiej ustalającej związek zgonu funkcjonariusza ze służbą oraz oznaczenie tej komisji.
2. 
Do wniosku dołącza się:
1)
informacje, w jakiej placówce oświatowej lub uczelni dziecko zamierza rozpocząć lub kontynuować naukę, wraz ze wskazaniem liczby semestrów nauki w danym roku szkolnym lub akademickim;
2)
zobowiązanie do niezwłocznego zawiadomienia o przerwaniu nauki w trakcie roku szkolnego lub akademickiego oraz przedstawiania zaświadczenia o kontynuacji nauki w każdym nowym semestrze.
§  4. 
1. 
Jeżeli okoliczności uzasadniające przyznanie pomocy nastąpiły po upływie terminu, o którym mowa w § 2 ust. 4, wniosek składa się w terminie 30 dni od dnia wydania orzeczenia komisji lekarskiej ustalającej związek zgonu funkcjonariusza ze służbą.
2. 
Kierownik jednostki przesyła niezwłocznie wniosek wraz ze swoim stanowiskiem do Dyrektora Generalnego.
§  5. 
1. 
Pomoc jest przyznawana jednorazowo w roku szkolnym lub akademickim i wynosi:
1)
dla uczniów i słuchaczy, o których mowa w § 2 ust. 4 pkt 1 - dwukrotność przeciętnego miesięcznego uposażenia funkcjonariusza;
2)
dla słuchaczy i studentów, o których mowa w § 2 ust. 4 pkt 2 - trzykrotność przeciętnego miesięcznego uposażenia funkcjonariusza.
2. 
Pomoc jest wypłacana w dwóch równych ratach:
1)
pierwsza rata, za okres od września do grudnia, jest wypłacana w terminie do dnia 30 listopada;
2)
druga rata, za okres od stycznia do czerwca, jest wypłacana w terminie do dnia 30 kwietnia.
3. 
Jeżeli w danym roku szkolnym lub akademickim nauka obejmuje tylko jeden semestr, pomoc jest przyznawana i wypłacana w wysokości odpowiadającej jednej racie, w terminie odpowiednim do okresu odbywania nauki.
4. 
Pomoc wypłaca się na rachunek bankowy dziecka lub jego przedstawiciela ustawowego.
5. 
W przypadkach, o których mowa w § 4 ust. 1, pomoc wypłacana jest w terminie 30 dni od otrzymania wniosku wraz ze stanowiskiem, o którym mowa w § 4 ust. 2.
§  6. 
1. 
Pomoc w kolejnym roku nie przysługuje w przypadku nieuzyskania promocji do klasy programowo wyższej lub niezaliczenia roku studiów.
2. 
Pomoc w kolejnym roku może zostać przyznana, jeżeli okoliczności, o których mowa w ust. 1, były niezależne od dziecka, w szczególności były spowodowane jego długotrwałą chorobą.
3. 
Do przyznania pomocy, o której mowa w ust. 2, stosuje się odpowiednio § 2-4.
§  7. 
W przypadku przerwania nauki po przyznaniu pomocy, a przed wypłaceniem jej pierwszej lub drugiej raty, Dyrektor Generalny zarządza wstrzymanie wypłaty pomocy.
§  8. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 13 sierpnia 2010 r.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2020.1924 t.j.

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Pomoc finansowa na kształcenie dzieci funkcjonariuszy Służby Więziennej, których śmierć nastąpiła w związku ze służbą.
Data aktu: 19/07/2010
Data ogłoszenia: 02/11/2020
Data wejścia w życie: 13/08/2010