Zezwolenia związane z przewozem lotniczym.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA INFRASTRUKTURY 1
z dnia 3 sierpnia 2020 r.
w sprawie zezwoleń związanych z przewozem lotniczym

Na podstawie art. 202 ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. - Prawo lotnicze (Dz. U. z 2019 r. poz. 1580 i 1495 oraz z 2020 r. poz. 284) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa szczegółowe warunki udzielania zezwoleń, o których mowa w art. 193 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. - Prawo lotnicze.
§  2. 
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
Prezesie Urzędu - rozumie się przez to Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego;
2)
rozporządzeniu (WE) nr 785/2004 - rozumie się przez to rozporządzenie (WE) nr 785/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 21 kwietnia 2004 r. w sprawie wymogów w zakresie ubezpieczenia w odniesieniu do przewoźników lotniczych i operatorów statków powietrznych (Dz. Urz. UE L 138 z 30.04.2004, str. 1, z późn. zm. 2  - Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 7, t. 8, str. 160);
3)
ustawie - rozumie się przez to ustawę z dnia 3 lipca 2002 r. - Prawo lotnicze;
4)
zezwoleniu - rozumie się przez to zezwolenia, o których mowa w art. 193 ust. 1 i 2 ustawy.
§  3. 
Zezwolenie może obejmować wykonywanie:
1)
regularnych przewozów lotniczych, zwane dalej "zezwoleniem eksploatacyjnym";
2)
przewozów lotniczych stanowiących serię nieregularnych lotów handlowych, obejmującą co najmniej 10 lotów, przy czym lot tam i z powrotem uznaje się za jeden lot, wykonywanych w jednym sezonie rozkładowym, zwane dalej "zezwoleniem ogólnym";
3)
przewozów lotniczych obejmujących nie więcej niż 9 nieregularnych lotów handlowych z lądowaniem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, przy czym lot tam i z powrotem uznaje się za jeden lot, zwane dalej "zezwoleniem pojedynczym".
§  4. 
Przewoźnik lotniczy, podając informacje dotyczące oferowanej zdolności przewozowej i częstotliwości lotów, o których mowa w art. 194 ust. 3 pkt 3 ustawy, wskazuje:
1)
maksymalną liczbę miejsc pasażerskich - w przypadku przewozu pasażerów;
2)
maksymalną masę startową (MTOM) statku powietrznego - w przypadku przewozu towarów lub poczty;
3)
trasy, dni i czasy operacji w portach lotniczych;
4)
numery lotów.
§  5. 
W przypadku gdy certyfikat przewoźnika lotniczego nie zawiera informacji o statku powietrznym wskazanym do wykonania przewozu albo przewozów lotniczych, Prezes Urzędu może żądać od przewoźnika, z uwzględnieniem postanowień umów międzynarodowych i przepisów międzynarodowych, przedłożenia kopii umowy dotyczącej obsługi trasy przy użyciu wynajętego statku powietrznego wraz z załogą oraz certyfikatu przewoźnika lotniczego wraz ze związanymi specyfikacjami operacyjnymi przewoźnika lotniczego użyczającego wskazany statek powietrzny. Przepis stosuje się w przypadku zatwierdzenia rozkładu przewoźnika lotniczego w następstwie wydanego zezwolenia eksploatacyjnego.
§  6. 
Prezes Urzędu może żądać przedstawienia dowodów potwierdzających zgodność przedłożonego dokumentu ubezpieczenia, o którym mowa w art. 194 ust. 5 pkt 4, art. 196b ust. 2 pkt 3 i art. 201a ust. 5 ustawy, z wymogami ustanowionymi w przepisach rozporządzenia (WE) nr 785/2004, w szczególności w przypadku gdy wskazana w dokumencie ubezpieczenia ochrona ubezpieczeniowa została określona w jednostce rozliczeniowej innej niż wynikająca z przepisów rozporządzenia (WE) nr 785/2004.
§  7. 
W celu wykazania spełniania wymogu określonego w art. 194 ust. 5 pkt 5 ustawy przewoźnik lotniczy przedkłada dokument potwierdzający istnienie między przewoźnikiem lotniczym a zleceniodawcą stosunku prawnego, na podstawie którego przewoźnik lotniczy zobowiązał się do wykonania nieregularnego przewozu lotniczego.
§  8. 
Prezes Urzędu, na potrzeby ustalenia spełniania przez przewoźnika lotniczego warunków określonych w art. 195 ust. 1 pkt 3 ustawy, może żądać:
1)
wskazania nazwy podmiotu, który ma zapewnić obsługę naziemną w polskim porcie lotniczym;
2)
potwierdzenia czasu operacji przez koordynatora rozkładów lotów - w przypadku przewozu planowanego do lub z portu lotniczego znajdującego się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej objętego koordynacją rozkładów lotów.
§  9. 
W przypadku wystąpienia okoliczności, o których mowa w art. 194 ust. 2 ustawy, przewoźnik lotniczy przedkłada Prezesowi Urzędu dokumenty uzasadniające interes publiczny lub społeczny związany z wykonywanym przewozem.
§  10. 
W przypadku zmiany zezwolenia, o której mowa w art. 195 ust. 8 ustawy, Prezes Urzędu może żądać od przewoźnika lotniczego przedstawienia odpowiednich dokumentów określonych w art. 194 ust. 5 ustawy potwierdzających tę zmianę.
§  11. 
W przypadku gdy wydane zezwolenie pojedyncze lub ogólne nie mogło być wykorzystane w terminie w nim określonym, przewoźnik lotniczy może wykonać nieregularny handlowy przewóz lotniczy w ciągu dwóch następnych dni kalendarzowych, liczonych od dnia planowanego przewozu, jeżeli spełnia łącznie następujące warunki:
1)
zgłosił nowy plan lotu instytucji zapewniającej służby ruchu lotniczego;
2)
posiada ważne dokumenty, o których mowa w art. 194 ust. 5 pkt 3, 4 i 6-8 ustawy, na czas faktycznego wykonania przewozu lotniczego;
3)
uzyskał zapewnienie obsługi naziemnej w polskim porcie lotniczym;
4)
uzyskał potwierdzenie czasu operacji przez koordynatora rozkładów lotów - w przypadku przewozu planowanego do portu lotniczego znajdującego się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej objętego koordynacją rozkładów lotów.
§  12. 
Zezwolenia pojedyncze, ogólne i eksploatacyjne, wydane przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, zachowują ważność przez okres, na jaki zostały wydane.
§  13. 
Do spraw dotyczących udzielania zezwoleń pojedynczych, ogólnych i eksploatacyjnych, wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, stosuje się przepisy dotychczasowe.
§  14. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. 3
1 Minister Infrastruktury kieruje działem administracji rządowej - transport, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury (Dz. U. poz. 2257).
2 Zmiany wymienionego rozporządzenia zostały ogłoszone w Dz. Urz. UE L 296 z 05.11.2008, str. 8, Dz. Urz. UE L 311 z 21.11.2008, str. 1, Dz. Urz. UE L 87 z 07.04.2010, str. 19 oraz Dz. Urz. UE L 198 z 25.07.2019, str. 241.
3 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 17 czerwca 2013 r. w sprawie zezwoleń związanych z przewozem lotniczym (Dz. U. poz. 719), które zgodnie z art. 18 ustawy z dnia 14 grudnia 2018 r. o zmianie ustawy - Prawo lotnicze oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2019 r. poz. 235) traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2020.1370

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zezwolenia związane z przewozem lotniczym.
Data aktu: 03/08/2020
Data ogłoszenia: 11/08/2020
Data wejścia w życie: 26/08/2020