Wpisywanie infrastruktury na Polską Mapę Infrastruktury Badawczej oraz sposób jej przeglądu.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA NAUKI I SZKOLNICTWA WYŻSZEGO 1
z dnia 3 kwietnia 2019 r.
w sprawie wpisywania infrastruktury na Polską Mapę Infrastruktury Badawczej oraz sposobu jej przeglądu

Na podstawie art. 402 pkt 5 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. poz. 1668, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa szczegółowy sposób wpisywania strategicznej infrastruktury badawczej na Polską Mapę Infrastruktury Badawczej, zwaną dalej "Mapą", zakres informacji zawartych we wniosku o wpisanie strategicznej infrastruktury badawczej, zwanej dalej "infrastrukturą", na Mapę oraz sposób przeprowadzania przeglądu Mapy.
§  2. 
Wniosek o wpisanie infrastruktury na Mapę, zwany dalej "wnioskiem", składa się w terminie wskazanym w komunikacie o naborze wniosków, za pomocą elektronicznej skrzynki podawczej ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego i nauki, zwanego dalej "ministrem", w formie dokumentu elektronicznego uwierzytelnionego przy użyciu kwalifikowanego podpisu elektronicznego albo podpisu zaufanego.
§  3. 
1. 
Wniosek zawiera:
1)
dane wnioskodawcy: nazwę, siedzibę i adres oraz imię, nazwisko i funkcję osoby wskazanej do reprezentacji w sprawach związanych z postępowaniem dotyczącym wpisania infrastruktury na Mapę;
2)
opis koncepcji naukowo-technicznej infrastruktury;
3)
opis unikatowości infrastruktury w skali krajowej i międzynarodowej;
4)
opis celów i założeń infrastruktury w odniesieniu do możliwości realizacji krajowych i międzynarodowych polityk w zakresie badań naukowych, rozwoju i innowacji;
5)
opis posiadanego potencjału instytucjonalnego oraz kadrowego wnioskodawcy;
6)
opis zainteresowania infrastrukturą ze strony krajowego i międzynarodowego środowiska naukowego i przedsiębiorców, w szczególności w odniesieniu do etapu użytkowania infrastruktury;
7)
opis przewidywanych kosztów związanych z infrastrukturą oraz źródeł jej finansowania, w podziale na etap budowy lub rozbudowy infrastruktury oraz etap użytkowania infrastruktury;
8)
opis możliwości powstania i funkcjonowania infrastruktury we współpracy międzynarodowej;
9)
inne ważne informacje niezbędne do oceny wniosku.
2. 
Do wniosku dołącza się jego tłumaczenie na język angielski.
§  4. 
Do rozpatrzenia jest kierowany wniosek złożony w terminie określonym w komunikacie, o którym mowa w § 2, spełniający wymagania określone w § 3. W przypadku złożenia wniosku niekompletnego wzywa się wnioskodawcę do usunięcia braków formalnych w terminie 14 dni od dnia otrzymania wezwania, z pouczeniem, że ich nieusunięcie w wyznaczonym terminie spowoduje pozostawienie wniosku bez rozpoznania.
§  5. 
1. 
Ocena wniosku jest dokonywana przez zespół doradczy oraz dwóch ekspertów, w tym jednego zagranicznego, powoływanych na podstawie art. 341 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, zwanej dalej "ustawą".
2. 
Ocena wniosku polega na przyznaniu od 1 do 5 punktów w ramach każdego z kryteriów oceny, o których mowa w art. 374 ust. 5 ustawy, z uwzględnieniem wag:
1)
unikatowość infrastruktury w skali krajowej i międzynarodowej - 20%;
2)
zgodność celów i założeń infrastruktury z krajowymi i międzynarodowymi politykami w zakresie badań naukowych, rozwoju i innowacji - 12%;
3)
potencjał instytucjonalny oraz kadrowy wnioskodawcy - 18%;
4)
stopień zainteresowania infrastrukturą ze strony krajowego i międzynarodowego środowiska naukowego i przedsiębiorców - 15%;
5)
zasadność kosztów związanych z infrastrukturą - 15%;
6)
możliwość powstania infrastruktury w perspektywie krótkoi średniookresowej - 8%;
7)
perspektywa powstania infrastruktury we współpracy międzynarodowej - 12%.
3. 
Ocenę wniosku ustala się sumując 60% oceny ważonej przyznanej przez zespół doradczy oraz 40% średniej arytmetycznej ocen ważonych przyznanych przez ekspertów.
§  6. 
Zespół doradczy przedstawia ministrowi ocenę wniosku wraz z uzasadnieniem oraz rekomendacją dotyczącą wpisu infrastruktury na Mapę.
§  7. 
1. 
Przegląd Mapy odbywa się na podstawie informacji o aktualności celów i założeń istniejącej infrastruktury lub stopniu przygotowania planowanej infrastruktury, w odniesieniu do danych przedstawionych na etapie złożenia wniosku, z uwzględnieniem:
1)
sposobu zarządzania infrastrukturą, w szczególności finansowania, organizacji dostępu do infrastruktury dla użytkowników zewnętrznych oraz stopnia wykorzystania infrastruktury, w tym jego adekwatności do ponoszonych nakładów na funkcjonowanie infrastruktury - w odniesieniu do infrastruktury istniejącej,
2)
działań o charakterze merytorycznym, technicznym i organizacyjnym podjętych w celu uruchomienia infrastruktury od dnia wpisania jej na Mapę, a także działań w celu pozyskania środków finansowych niezbędnych dla sfinansowania infrastruktury - w odniesieniu do infrastruktury planowanej

- zwanej dalej "informacją".

2. 
Minister ogłasza w Biuletynie Informacji Publicznej na swojej stronie podmiotowej, komunikat o przeglądzie Mapy, w którym określa termin przeprowadzenia przeglądu Mapy oraz termin składania informacji, oraz informuje na piśmie podmiot, który wnioskował o wpisanie infrastruktury na Mapę, o tych terminach.
3. 
Informację składa podmiot, który wnioskował o wpisanie infrastruktury na Mapę.
§  8. 
Informację składa się za pomocą elektronicznej skrzynki podawczej ministra w formie dokumentu elektronicznego uwierzytelnionego przy użyciu kwalifikowanego podpisu elektronicznego albo podpisu zaufanego, w terminie określonym w komunikacie, o którym mowa w § 7 ust. 2.
§  9. 
Do oceny w ramach przeglądu Mapy jest kierowana informacja złożona w terminie określonym w komunikacie, o którym mowa w § 7 ust. 2, i spełniająca wymagania, o których mowa w § 7 ust. 1. W przypadku złożenia informacji niespełniającej wymagań, o których mowa w § 7 ust. 1, wnioskodawcę wzywa się do usunięcia braków formalnych w terminie 14 dni od dnia otrzymania wezwania, z pouczeniem, że ich nieusunięcie w wyznaczonym terminie spowoduje pozostawienie informacji bez oceny.
§  10. 
1. 
W ramach przeglądu Mapy ocena funkcjonowania istniejącej infrastruktury i stopnia przygotowania planowanej infrastruktury jest dokonywana przez zespół doradczy, o którym mowa w § 5 ust. 1.
2. 
Zespół doradczy, o którym mowa w § 5 ust. 1, przedstawia ministrowi ocenę funkcjonowania istniejącej infrastruktury i stopnia przygotowania planowanej infrastruktury wraz z uzasadnieniem oraz rekomendacją dotyczącą pozostawienia albo skreślenia infrastruktury z Mapy.
§  11. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
1 Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego kieruje działem administracji rządowej - szkolnictwo wyższe i nauka, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 13 grudnia 2017 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (Dz. U. poz. 2317 oraz z 2018 r. poz. 1998).

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2019.661

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wpisywanie infrastruktury na Polską Mapę Infrastruktury Badawczej oraz sposób jej przeglądu.
Data aktu: 03/04/2019
Data ogłoszenia: 09/04/2019
Data wejścia w życie: 10/04/2019