Wykaz produktów lub grup produktów, ze względu na które mogą być zakładane spółdzielnie rolników.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI 1
z dnia 28 marca 2019 r.
w sprawie wykazu produktów lub grup produktów, ze względu na które mogą być zakładane spółdzielnie rolników

Na podstawie art. 6 ust. 6 ustawy z dnia 4 października 2018 r. o spółdzielniach rolników (Dz. U. poz. 2073) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Określa się wykaz produktów lub grup produktów, ze względu na które mogą być zakładane spółdzielnie rolników, stanowiący załącznik do rozporządzenia.
§  2. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 2  

WYKAZ PRODUKTÓW LUB GRUP PRODUKTÓW, ZE WZGLĘDU NA KTÓRE MOGĄ BYĆ ZAKŁADANE SPÓŁDZIELNIE ROLNIKÓW

Lp. Nazwa produktu lub grupy produktów
1 Bydło domowe (Bos taurus)
2 Świnie (Sus scrofa)
3 Drób - ptaki gatunku: kura (Gallus gallus) lub kaczka (Anas platyrhynchos), lub kaczka piżmowa (Cairina moschata), lub gęś (Anser anser), lub gęś garbonosa (Anser cygnoides), lub indyk (Meleagris gallopavo), lub przepiórka japońska (Coturnix japonica), lub perlica (Numida meleagris), lub struś

(Struthio camelus)

4 Konie (Equus caballus)
5 Owce (Ovis aries) lub kozy (Capra hircus), lub lamy (Lama glama), lub alpaki (Lama pacos)
6 Króliki (Oryctolagus cuniculus)
7 Nutrie (Myocastor coypus)
8 Szynszyle (Chinchilla lanigera)
9 Jelenie szlachetne (Cervus elaphus) lub jelenie sika (Cervus nippon), lub daniele (Dama dama)
10 Lisy pospolite (Vulpes vulpes) lub lisy polarne (Alopex lagopus), lub norki amerykańskie (Mustela vison), lub tchórze (Mustela putorius), lub jenoty (Nyctereutes procyonoides)
11 Ślimaki z wyłączeniem ślimaków morskich
12 Ryby słodkowodne
13 Jaja ptasie
14 Mleko
15 Miód naturalny lub inne produkty pszczele
16 Kwiaty świeże: cięte lub doniczkowe
17 Zboża lub rośliny oleiste, lub rośliny bobowate
18 Buraki cukrowe
19 Ziemniaki
20 Owoce lub warzywa, lub grzyby z rodzaju Agaricus, lub boczniaki, lub shii take, lub inne grzyby uprawne
21 Liście tytoniu
22 Szyszki chmielowe
23 Konopie włókniste lub len
24 Winogrona świeże inne niż winogrona stołowe
25 Rośliny przeznaczone do produkcji zielarskiej lub farmaceutycznej
26 Ozdobne rośliny ogrodnicze
27 Rośliny w plonie głównym, całe lub rozdrobnione, uprawiane z przeznaczeniem na cele energetyczne lub do wykorzystania technicznego
28 Wytwarzane i zbywane w ramach rolniczego handlu detalicznego produkty rolne wymienione w załączniku I do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. ustanawiającego wspólną organizację rynków produktów rolnych oraz uchylającego rozporządzenia Rady (EWG) nr 922/72, (EWG) nr 234/79, (WE) nr 1037/2001 i (WE) nr 1234/2007 (Dz. Urz. UE L 347 z 20.12.2013, str. 671, z późn. zm.), lub objęte dostawami bezpośrednimi, o których mowa w przepisach o bezpieczeństwie żywności i żywienia, lub przeznaczone do sprzedaży bezpośredniej zgodnie z przepisami o produktach pochodzenia zwierzęcego
29 Produkty rolne:

1) zarejestrowane w Komisji Europejskiej zgodnie z przepisami o rejestracji i ochronie nazw pochodzenia, oznaczeń geograficznych oraz gwarantowanych tradycyjnych specjalności produktów rolnych i środków spożywczych, win lub napojów spirytusowych oraz o produktach tradycyjnych lub

2) rolnictwa ekologicznego, lub

3) wytwarzane w ramach krajowych systemów jakości uznanych na podstawie przepisów o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich albo o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027, których wymagania są objęte przepisami technicznymi notyfikowanymi Komisji Europejskiej

1 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rynki rolne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 czerwca 2018 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. poz. 1250).
2 Załącznik zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 17 października 2023 r. (Dz.U.2023.2356) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 listopada 2023 r.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2019.635

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wykaz produktów lub grup produktów, ze względu na które mogą być zakładane spółdzielnie rolników.
Data aktu: 28/03/2019
Data ogłoszenia: 04/04/2019
Data wejścia w życie: 05/04/2019