Sposób prowadzenia dokumentacji oraz sposób sporządzania sprawozdań składanych przez jednostki publicznej radiofonii i telewizji.

ROZPORZĄDZENIE
KRAJOWEJ RADY RADIOFONII I TELEWIZJI
z dnia 24 września 2019 r.
w sprawie sposobu prowadzenia dokumentacji oraz sposobu sporządzania sprawozdań składanych przez jednostki publicznej radiofonii i telewizji

Na podstawie art. 31a ust. 3 ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji (Dz. U. z 2019 r. poz. 361, 643, 1495 i 1655) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
sposób prowadzenia dokumentacji, o której mowa w art. 10 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2019 r. poz. 351, 1495, 1571, 1655 i 1680), przez jednostki publicznej radiofonii i telewizji, zwane dalej "jednostkami";
2)
sposób sporządzania sprawozdania z realizacji misji publicznej, o której mowa w art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji, zwanej dalej "ustawą".
§  2. 
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
pozostałej działalności - rozumie się przez to działalność jednostki inną niż działalność, o której mowa w art. 21 ust. 1 ustawy;
2)
kosztach - rozumie się przez to koszty i straty oraz pozostałe koszty, o których mowa w art. 3 ust. 1 pkt 31 i 32 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości;
3)
kosztach pozostałej działalności - rozumie się przez to koszty przypisane do pozostałej działalności, zgodnie z zasadami określonymi w § 3;
4)
kategoriach ustawowych - rozumie się przez to informację, publicystykę, kulturę, rozrywkę, edukację i sport, o których mowa w art. 21 ust. 1 ustawy.
§  3. 
1. 
Jednostki, prowadząc ewidencję przychodów i kosztów związanych z działalnością, o której mowa w art. 21 ust. 1 ustawy, oraz pozostałą działalnością, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, zobowiązane są do:
1)
przejrzystego oddzielenia ewidencji przychodów i kosztów związanych z działalnością, o której mowa w art. 21 ust. 1 ustawy, oraz pozostałą działalnością;
2)
przypisania kosztów i przychodów odpowiednio do poszczególnych rodzajów działalności, o której mowa w art. 21 ust. 1 ustawy, oraz pozostałej działalności;
3)
wskazania wszystkich źródeł i kwot przychodów, o których mowa w art. 31 ust. 1 i 2 ustawy, uzyskanych z tytułu prowadzenia działalności, o której mowa w art. 21 ust. 1 ustawy, oraz pozostałej działalności.
2. 
W przypadku gdy koszty służą jednocześnie działalności, o której mowa w art. 21 ust. 1 ustawy, i pozostałej działalności, należy je odpowiednio przypisać proporcjonalnie do danej działalności.
3. 
W przypadku gdy te same zasoby, w szczególności pracownicy lub współpracownicy, sprzęt i stałe wyposażenie, są wykorzystywane w działalności, o której mowa w art. 21 ust. 1 ustawy, i pozostałej działalności i nie jest możliwe przypisanie kosztów w sposób jednoznaczny, wówczas wspólne koszty przypisywane są w pełnej kwocie do działalności, o której mowa w art. 21 ust. 1 ustawy.
4. 
Jednostki dokonują podziału kosztów na poszczególne zadania, przy zachowaniu zasad określonych w ustawie z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości.
§  4. 
1. 
Jednostki sporządzają sprawozdanie, z uwzględnieniem zasad określonych w § 3, zgodnie ze wzorem określonym w załączniku do rozporządzenia.
2. 
Dane dotyczące przedsięwzięć związanych z tworzeniem i rozpowszechnianiem programów ogólnokrajowych wykazywane są oddzielnie dla każdego programu.
3. 
Dane dotyczące przedsięwzięć związanych z tworzeniem i rozpowszechnianiem regionalnych programów "Telewizji Polskiej - Spółki Akcyjnej" wykazywane są oddzielnie dla każdego oddziału terenowego.
4. 
Dane dotyczące przedsięwzięć związanych z tworzeniem i rozpowszechnianiem programów dla społeczności lokalnych wykazywane są oddzielnie dla każdego programu.
5. 
Dane dotyczące przedsięwzięć związanych z tworzeniem i rozpowszechnianiem programów wyspecjalizowanych wykazywane są oddzielnie dla każdego programu.
6. 
Dane dotyczące przedsięwzięć związanych z tworzeniem i rozpowszechnianiem pasm lokalnych przez jednostki, będące spółkami radiofonii regionalnej, wykazywane są oddzielnie dla każdego pasma.
§  5. 
1. 
Jednostki są zobowiązane do sporządzenia informacji o całkowitym koszcie realizacji misji publicznej, o której mowa w art. 21 ust. 1 ustawy, oraz kosztach realizacji poszczególnych zadań, ze wskazaniem kosztów całkowitych, kosztów bezpośrednich, kosztów pośrednich i kosztów ogólnego zarządu oraz kosztów pozostałych, jeżeli takie wystąpią.
2. 
Jednostki są zobowiązane do sporządzenia informacji o kosztach tworzenia programów w zakresie kategorii ustawowych ze wskazaniem kosztów całkowitych, kosztów bezpośrednich, kosztów pośrednich i kosztów ogólnego zarządu oraz kosztów pozostałych, jeżeli takie wystąpią.
3. 
Kosztami bezpośrednimi tworzenia programu w zakresie danej kategorii ustawowej są wyłącznie koszty, które można przypisać w sposób jednoznaczny do tej kategorii.
4. 
Przypisując koszty pośrednie, koszty ogólnego zarządu oraz koszty pozostałe tworzenia programu w zakresie poszczególnych kategorii ustawowych, jednostki są zobowiązane stosować klucz udziału kosztów bezpośrednich tworzenia programu w zakresie danej kategorii ustawowej w kosztach bezpośrednich ogółem tworzenia programu.
§  6. 
1. 
Kwoty w sprawozdaniu, o którym mowa w § 4 ust. 1, wykazuje się w polskich złotych.
2. 
W przypadku poniesienia kosztu lub uzyskania przychodu w walucie obcej, dokonuje się przeliczenia zgodnie z zasadami określonymi w ustawie z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości.
§  7. 
Sprawozdanie, o którym mowa w § 4 ust. 1, składa się w formie pisemnej oraz elektronicznej w postaci plików MsExcel.
§  8. 
Do sporządzania sprawozdań za 2019 r. stosuje się przepisy dotychczasowe.
§  9. 
Traci moc rozporządzenie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z dnia 22 kwietnia 2008 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez spółki publicznej radiofonii i telewizji dokumentacji w oparciu o zasady rachunkowości oraz sposobu sporządzania sprawozdań składanych przez zarządy tych spółek Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji (Dz. U. poz. 515, z 2010 r. poz. 1776, z 2012 r. poz. 429, z 2015 r. poz. 2034 oraz z 2018 r. poz. 722).
§  10. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2020 r.

ZAŁĄCZNIK

Sprawozdanie z realizacji misji publicznej, o której mowa w art. 21 ust. 1 ustawy,

za rok …………………….

Część I

Nazwa jednostki: ........................

Informacja o realizacji określonych w przepisach prawa oraz karcie powinności zadań wynikających z misji publicznej, o której mowa w art. 21 ust. 1 ustawy1)

1 Zadania ustawowe realizowane przez jednostkę Opis sposobu realizacji przez jednostkę zadań ustawowych
1.1 Tworzenie i rozpowszechnianie programów ogólnokrajowych, programów regionalnych, programów dla odbiorców za granicą w języku polskim i innych językach oraz innych programów realizujących demokratyczne, społeczne i kulturalne potrzeby społeczności lokalnych (art. 21 ust. 1a pkt 1 ustawy)2)
1.2 Tworzenie i rozpowszechnianie programów wyspecjalizowanych określonych w ustawie lub karcie powinności (art. 21 ust. 1a pkt 2 ustawy)3)
1.3 Tworzenie i dostarczanie przez sieci telekomunikacyjne audialnych, audiowizualnych i tekstowych usług innych niż programy, związanych z programami, uzupełniających, poszerzających lub wzbogacających je, które realizują demokratyczne, społeczne i kulturalne potrzeby społeczeństwa, w tym audiowizualnych usług medialnych na żądanie (art. 21 ust. 1a pkt 2a ustawy)2)
1.4 Rozwijanie kontaktów z odbiorcami programów, o których mowa w art. 21 ust. 1a pkt 1 i 2 ustawy, oraz usług, o których mowa w art. 21 ust. 1a pkt 2a ustawy, w tym przy wykorzystaniu środków porozumiewania się na odległość (art. 21 ust. 1a pkt 2b ustawy)
1.5 Budowa lub eksploatacja nadawczych i przekaźnikowych stacji radiowych lub telewizyjnych oraz innych urządzeń służących do dostarczania programów, o których mowa w art. 21 ust. 1a pkt 1 i 2 ustawy, i usług, o których mowa w art. 21 ust. 1a pkt 2a ustawy, oraz rozwijania kontaktów zgodnie z art. 21 ust. 1a pkt 2b ustawy (art. 21 ust. 1a pkt 3 ustawy)
1.6 Prowadzenie prac nad nowymi technikami tworzenia i rozpowszechniania programów radiowych lub telewizyjnych, tworzenia i dostarczania usług, o których mowa w art. 21 ust. 1a pkt 2a ustawy, oraz rozwijania kontaktów zgodnie z art. 21 ust. 1a pkt 2b ustawy, a także zachęcanie do korzystania z takich technik (art. 21 ust. 1a pkt 5 ustawy)
1.7 Prowadzenie działalności w zakresie nabywania, przygotowywania, produkcji lub koprodukcji audycji i innych materiałów na potrzeby programów, o których mowa w art. 21 ust. 1a pkt 1 i 2 ustawy, oraz usług, o których mowa w art. 21 ust. 1a pkt 2a ustawy (art. 21 ust. 1a pkt 6 ustawy)
1.8 Prowadzenie działalności w zakresie zachowywania, ochrony, konserwacji i uzupełniania zbiorów audycji i innych materiałów nabytych lub wytworzonych na potrzeby programów, o których mowa w art. 21 ust. 1a pkt 1 i 2 ustawy, oraz usług, o których mowa w art. 21 ust. 1a pkt 2a ustawy (art. 21 ust. 1a pkt 6a ustawy)
1.9 Popieranie twórczości artystycznej, literackiej, naukowej oraz działalności oświatowej i działalności w zakresie sportu (art. 21 ust. 1a pkt 7 ustawy)4)
1.10 Upowszechnianie wiedzy o języku polskim (art. 21 ust. 1a pkt 8 ustawy)4)
1.11 Uwzględnianie potrzeb mniejszości narodowych i etnicznych oraz społeczności posługującej się językiem regionalnym, w tym emitowanie programów informacyjnych w językach mniejszości narodowych i etnicznych oraz języku regionalnym (art. 21 ust. 1a pkt 8a ustawy)4)
1.12 Tworzenie i rozpowszechnianie programów oraz tworzenie i dostarczanie usług, o których mowa w art. 21 ust. 1a pkt 2a ustawy, służących przedstawianiu Rzeczypospolitej Polski, jej języka, historii lub kultury za granicą, w tym na użytek środowisk polonijnych oraz Polaków zamieszkałych za granicą, lub przyczynianie się do tworzenia, rozpowszechniania lub dostarczania takich programów lub usług (art. 21 ust. 1a pkt 9 ustawy)2)
1.13 Zapewnianie dostępności programów lub ich części i innych usług dla osób niepełnosprawnych z powodu dysfunkcji narządu wzroku oraz osób niepełnosprawnych z powodu dysfunkcji narządu słuchu (art. 21 ust. 1a pkt 10 ustawy)4)
1.14 Upowszechnianie edukacji medialnej (art. 21 ust. 1a pkt 11 ustawy)4)
2 Powinności ustawowe realizowane przez jednostkę Opis sposobu realizacji przez jednostkę powinności ustawowych
2.1 Kierowanie się odpowiedzialnością za słowo i dbanie o dobre imię publicznej radiofonii i telewizji (art. 21 ust. 2 pkt 1 ustawy)
2.2 Rzetelne ukazywanie całej różnorodności wydarzeń i zjawisk w kraju i za granicą (art. 21 ust. 2 pkt 2 ustawy)
2.3 Sprzyjanie swobodnemu kształtowaniu się poglądów obywateli oraz formowaniu się opinii publicznej (art. 21 ust. 2 pkt 3 ustawy)
2.4 Umożliwianie obywatelom i ich organizacjom uczestniczenia w życiu publicznym poprzez prezentowanie zróżnicowanych poglądów i stanowisk oraz wykonywanie prawa do kontroli i krytyki społecznej (art. 21 ust. 2 pkt 4 ustawy)
2.5 Służenie rozwojowi kultury, nauki i oświaty, ze szczególnym uwzględnieniem polskiego dorobku intelektualnego i artystycznego (art. 21 ust. 2 pkt 5 ustawy)4)
2.6 Sprzyjanie integracji społecznej, w tym przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu (art. 21 ust. 2 pkt 5a ustawy)4)
2.7 Respektowanie chrześcijańskiego systemu wartości, za podstawę przyjmując uniwersalne zasady etyki (art. 21 ust. 2 pkt 6 ustawy)4)
2.8 Służenie umacnianiu rodziny (art. 21 ust. 2 pkt 7 ustawy)4)
2.9 Służenie kształtowaniu postaw prozdrowotnych (art. 21 ust. 2 pkt 7a ustawy)4)
2.10 Służenie propagowaniu i upowszechnianiu sportu (art. 21 ust. 2 pkt 7b ustawy)4)
2.11 Służenie zwalczaniu patologii społecznych (art. 21 ust. 2 pkt 8 ustawy)4)
3 Zadania określone w karcie powinności realizowane przez jednostkę Opis sposobu realizacji przez jednostkę zadań określonych w karcie powinności
3.1 Udziały audycji lub utworów, o których mowa w art. 15 ust. 1–3 oraz art. 15a ust. 1 ustawy, w czasie nadawania poszczególnych programów (art. 21a ust. 2 pkt 5 ustawy)
3.2 Udziały głównych kategorii audycji w poszczególnych programach, w zakresie istotnym dla charakteru danego programu, oraz sposób ich oferowania w ramach innych usług medialnych danej jednostki publicznej radiofonii i telewizji (art. 21a ust. 2 pkt 6 ustawy)
3.3 Udziały udogodnień, o których mowa w art. 18a ust. 1 ustawy, w czasie nadawania poszczególnych programów (art. 21a ust. 2 pkt 7 ustawy)
3.4 Sposoby promowania audycji i utworów, o których mowa w art. 15 ust. 1–3 oraz art. 15a ust. 1 ustawy, w innych niż programy usługach danej jednostki publicznej radiofonii i telewizji (art. 21a ust. 2 pkt 8 ustawy)

Instrukcja sporządzania sprawozdaniaczęść I

1) Wpisać – nie dotyczy – jeśli jednostka nie realizowała któregoś z wyżej wymienionych zadań i powinności wymienionych w formularzu.

2) Podać nazwę oferowanych programów/usług oraz ich rodzaj (charakter), sposób rozpowszechniania i krótką charakterystykę.

3) Podać nazwę oferowanych programów, ich specjalizację, sposób rozpowszechniania i krótką charakterystykę.

4) Podać sposób realizacji zadania/powinności w programie/usłudze, w tym nazwę programu/usługi oraz kategorie gatunkowe (zgodnie z art. 21 ust. 1 ustawy).

Część II

Informacja o wysokości i sposobie wykorzystania środków pochodzących z poszczególnych źródeł, o których mowa w art. 31 ust. 1 i 2 ustawy

Lp. Wyszczególnienie 1)

przychody, o których mowa w art. 31 ust. 1

pkt 1 ustawy

2)

przychody, o których mowa

w art. 31

ust. 2 ustawy

3)

przychody, o których mowa

w art. 31

ust. 1 pkt 2–4 ustawy

z tego: Razem (3+4+5)
a) z obrotu prawami do audycji b) z przekazów handlowych c) z innych źródeł
1 2 3 4 5 5.1 5.2 5.3 6
1 Przychody, o których mowa w art. 31 ust. 1 i 2 ustawy, z tego:
1.1 przechodzące z roku poprzedniego
1.2 uzyskane w roku sprawozdawczym
2 Wykorzystanie przychodów, z tego:
2.1 finansowanie kosztów realizacji misji, o której mowa w art. 21 ust. 1 ustawy,1) w tym:
2.1.1 kosztów amortyzacji rozumianych, jako wartość odtworzenia środków trwałych2) x x x x x x
2.2 finansowanie kosztów pozostałej działalności3)

Instrukcja sporządzania sprawozdaniaczęść II

1) Wykazać kwotę przychodów przeznaczonych na pokrycie kosztów realizacji misji, o której mowa w art. 21 ust. 1 ustawy.

2) Wykazać kwotę przychodów przeznaczonych na pokrycie kosztów amortyzacji rzeczowych aktywów trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych związanych ze środkami trwałymi.

3) Wykazać kwotę przychodów przeznaczonych na pokrycie kosztów pozostałej działalności.

Część III

Informacja o sposobie realizacji zasad, o których mowa w art. 31a ust. 1 ustawy

Opis sposobu realizacji zasad, o których mowa w art. 31a ust. 1 ustawy

Część IV

Informacja o całkowitym koszcie realizacji misji publicznej, o której mowa w art. 21 ust. 1 ustawy, ze wskazaniem kosztów tworzenia i rozpowszechniania programów, o których mowa w art. 21 ust. 1a pkt 1 i 2 ustawy

Lp. Wyszczególnienie Zadania związane z tworzeniem programów, o których mowa w art. 21 ust. 1a pkt 1 i 2 ustawy, w zakresie: Razem (3+4+5+6+7+8) Rozpowszechnianie programu
informacji publicystyki kultury edukacji sportu rozrywki analogowe cyfrowe DAB+
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
1 Koszty razem, z tego:
1.1 koszty bezpośrednie
1.2 koszty pośrednie
1.3 koszty ogólnego zarządu
1.4 pozostałe koszty1)
2 Przychody przeznaczone na finansowanie kosztów razem, z tego:
2.1 przychody, o których mowa w art. 31 ust. 1 pkt 1 ustawy2)
2.2 przychody, o których mowa w art. 31 ust. 2 ustawy3)
2.3 przychody, o których mowa w art. 31 ust. 1 pkt 2–4 ustawy4)
3 Koszty audycji dla mniejszości narodowych i etnicznych oraz społeczności posługującej się językiem regionalnym,5) w tym:
3.1 sfinansowane z przychodów, o których mowa w art. 31 ust. 1 pkt 1 ustawy6)

Instrukcja sporządzania sprawozdaniaczęść IV

1) Wykazać w szczególności wartość sprzedanych towarów i materiałów, pozostałe koszty operacyjne, koszty finansowe.

2) Wykazać kwotę kosztów sfinansowanych z przychodów, o których mowa w art. 31 ust. 1 pkt 1 ustawy.

3) Wykazać kwotę kosztów sfinansowanych z przychodów, o których mowa w art. 31 ust. 2 ustawy.

4) Wykazać kwotę kosztów sfinansowanych z przychodów, o których mowa w art. 31 ust. 1 pkt 2–4 ustawy.

5) Z pkt 1 wykazać kwotę kosztów audycji dla mniejszości narodowych i etnicznych oraz społeczności posługującej się językiem regionalnym.

6) Wykazać kwotę kosztów audycji dla mniejszości narodowych i etnicznych oraz społeczności posługującej się językiem regionalnym sfinansowaną z przychodów, o których mowa w art. 31 ust. 1 pkt 1 ustawy.

Część V

Informacja o całkowitym koszcie realizacji misji publicznej, o której mowa w art. 21 ust. 1 ustawy, ze wskazaniem kosztów przedsięwzięć innych niż programy, o których mowa w art. 21 ust. 1a pkt 1 i 2 ustawy

Lp. Wyszczególnienie Przedsięwzięcia realizujące misję, o których mowa w art. 21 ust. 1 ustawy, inne niż wymienione w części IV sprawozdania
…………… ……………… ……………… ……………… …………… ……………… ……………… ………………
1 Koszty razem, z tego:
1.1 koszty bezpośrednie
1.2 koszty pośrednie
1.3 koszty ogólnego zarządu
1.4 pozostałe koszty1)
2 Przychody przeznaczone na finansowanie kosztów razem, z tego:
2.1 przychody, o których mowa w art. 31 ust. 1

pkt 1 ustawy2)

2.2 przychody, o których mowa w art. 31 ust. 2 ustawy3)
2.3 przychody, o których mowa w art. 31 ust. 1 pkt 2–4 ustawy4)
3 Wartość nabytych rzeczowych aktywów trwałych oraz wartości
niematerialnych i prawnych związanych ze środkami trwałymi, służącymi działalności, o której mowa w art. 21 ust. 1 ustawy,5) w tym:
3.1 finansowanie z przychodów, o których mowa w art. 31 ust. 1 pkt 1 ustawy6)

Instrukcja sporządzania sprawozdaniaczęść V

1) Wykazać w szczególności wartość sprzedanych towarów i materiałów, pozostałe koszty operacyjne, koszty finansowe.

2) Wykazać kwotę kosztów sfinansowanych z przychodów, o których mowa w art. 31 ust. 1 pkt 1 ustawy.

3) Wykazać kwotę kosztów sfinansowanych z przychodów, o których mowa w art. 31 ust. 2 ustawy.

4) Wykazać kwotę kosztów sfinansowanych z przychodów, o których mowa w art. 31 ust. 1 pkt 2–4 ustawy.

5) Wykazać kwotę wszystkich nakładów poniesionych w roku sprawozdawczym na rzeczowe aktywa trwałe oraz wartości niematerialne i prawne związane ze środkami trwałymi, z wyszczególnieniem realizowanych zadań.

6) Wykazać kwotę nakładów na rzeczowe aktywa trwałe oraz wartości niematerialne i prawne związane ze środkami trwałymi, poniesionych z przychodów, o których mowa w art. 31 ust. 1 pkt 1 ustawy.

Część VI

Informacja o dochodzie z pozostałej działalności, wyliczenie kosztu netto realizacji misji publicznej oraz wyliczenie nadwyżek, o których mowa w art. 31 ust. 7 lub ust. 8 ustawy

Lp. Wyszczególnienie Wartość
1 Przychody z pozostałej działalności
2 Koszty pozostałej działalności
3 Dochód brutto z pozostałej działalności1)
4 Podatek dochodowy2)
5 Dochód netto z pozostałej działalności3)
6 Całkowity koszt realizacji misji publicznej, o której mowa w art. 21 ust. 1 ustawy
7 Koszt netto realizacji misji publicznej, o której mowa w art. 21 ust. 1 ustawy4)
8 Przychody, o których mowa w art. 31 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 ustawy5)
9 Nadwyżka6)
10 Całkowity koszt realizacji misji publicznej z zatwierdzonego planu, o którym mowa w art. 21c ust. 1 ustawy, w danym roku sprawozdawczym
11 Udział nadwyżki w całkowitym koszcie realizacji misji publicznej, o której mowa w art. 21 ust. 1 ustawy, z zatwierdzonego planu, o którym mowa w art. 21c ust. 1 ustawy, w danym roku sprawozdawczym (w %)

Instrukcja sporządzania sprawozdaniaczęść VI

1) Wykazać różnicę: pkt 1 - pkt 2.

2) Wykazać podatek dochodowy do zapłaty z działalności gospodarczej, wykazany w rachunku zysków i strat sprawozdania finansowego za dany rok sprawozdawczy.

3) Wykazać różnicę: pkt 3 - pkt 4; w przypadku gdy różnica 0, wykazać 0.

4) Wykazać różnicę: pkt 6 - pkt 5.

5) Wykazać przychody osiągnięte w danym roku sprawozdawczym.

6) Wykazać różnicę: pkt 7 - pkt 8.

Część VII

Propozycja przeznaczenia nadwyżki, o której mowa w art. 31 ust. 7 ustawy

Informacja dotycząca przeznaczenia nadwyżki, o której mowa w art. 31 ust. 7 ustawy

Część VIII

Informacja o sposobie wykonania zaleceń lub działań naprawczych o których mowa w art. 31b ust. 3 ustawy1)

Opis sposobu wykonania zaleceń lub działań naprawczych, o których mowa w art. 31b ust. 3 ustawy

Instrukcja sporządzania sprawozdaniaczęść VIII

1) Wypełnić w przypadku, gdy jednostka otrzymała zalecenia lub działania naprawcze, o których mowa w art. 31b ust. 3 ustawy.

............................................ ............................................

data podpis

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2019.2234

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sposób prowadzenia dokumentacji oraz sposób sporządzania sprawozdań składanych przez jednostki publicznej radiofonii i telewizji.
Data aktu: 24/09/2019
Data ogłoszenia: 18/11/2019
Data wejścia w życie: 01/01/2020