Badania lekarskie osoby zatrzymanej przez funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW 1
z dnia 27 lutego 2018 r.
w sprawie badań lekarskich osoby zatrzymanej przez funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej

Na podstawie art. 134 ust. 7 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. poz. 1947, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
tryb przeprowadzania badań lekarskich osoby zatrzymanej przez funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej, zwanej dalej "osobą zatrzymaną";
2)
przypadki uzasadniające potrzebę niezwłocznego udzielenia osobie zatrzymanej pierwszej pomocy medycznej lub potrzebę poddania jej niezbędnym badaniom lekarskim;
3)
czas i organizację badań, o których mowa w pkt 1, oraz sposób ich dokumentowania.
§  2. 
Osobę zatrzymaną poddaje się niezbędnym badaniom lekarskim, w przypadku gdy:
1)
została jej udzielona pierwsza pomoc lub kwalifikowana pierwsza pomoc;
2)
zachodzi uzasadniona obawa, że znajduje się w stanie zagrażającym jej życiu lub zdrowiu;
3)
oświadczyła, że cierpi na schorzenia wymagające stałego lub okresowego leczenia, którego przerwanie zagrażałoby jej życiu lub zdrowiu;
4)
z posiadanych przez Krajową Administrację Skarbową informacji lub okoliczności zatrzymania wynika, że może być chora na chorobę zakaźną w rozumieniu ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2018 r. poz. 151);
5)
jest kobietą w ciąży.
§  3. 
Badanie lekarskie osoby zatrzymanej:
1)
przeprowadza się po dokonaniu niezbędnych czynności związanych z zatrzymaniem;
2)
w przypadku, o którym mowa w § 2 pkt 2, może być przeprowadzone w czasie prowadzenia niezbędnych czynności związanych z zatrzymaniem.
§  4. 
1. 
Osoba zatrzymana jest kierowana na badanie lekarskie na podstawie pisemnego wniosku kierownika komórki organizacyjnej, w której pełnią służbę funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej dokonujący zatrzymania, lub upoważnionego przez niego funkcjonariusza. Wzór wniosku o przeprowadzenie badania lekarskiego osoby zatrzymanej określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
2. 
W przypadku, o którym mowa w § 2 pkt 2, wniosek może być złożony w formie ustnej. Kierownik komórki organizacyjnej, o której mowa w ust. 1, niezwłocznie potwierdza w formie pisemnej treść wniosku.
§  5. 
Badanie lekarskie osoby zatrzymanej przeprowadza lekarz udzielający jej świadczeń zdrowotnych na miejscu lub lekarz najbliższego podmiotu wykonującego działalność leczniczą, właściwego ze względu na stan zdrowia tej osoby.
§  6. 
1. 
Kierownik komórki organizacyjnej, o której mowa w § 4 ust. 1, zapewnia przewiezienie osoby zatrzymanej do najbliższego podmiotu wykonującego działalność leczniczą w celu przeprowadzenia badania lekarskiego.
2. 
W przypadku gdy stan zdrowia osoby zatrzymanej wskazuje na potrzebę zapewnienia specjalnych warunków transportu, przewiezienia dokonuje się specjalistycznym środkiem transportu sanitarnego.
§  7. 
Osobie zatrzymanej udziela się niezwłocznie pierwszej pomocy lub kwalifikowanej pierwszej pomocy w przypadku, gdy osoba ta znajduje się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, określonego w ustawie z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym (Dz. U. z 2017 r. poz. 2195).
§  8. 
1. 
Po przeprowadzeniu badania lekarskiego osoby zatrzymanej lekarz wydaje zaświadczenie lekarskie o istnieniu albo braku przeciwwskazań medycznych do zatrzymania. Zaświadczenie dołącza się do dokumentacji sporządzonej w związku z zatrzymaniem osoby. Wzór zaświadczenia lekarskiego o istnieniu albo braku przeciwwskazań medycznych do zatrzymania określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
2. 
W przypadku gdy osoba zatrzymana swym zachowaniem uniemożliwia lub nie wyraża zgody na przeprowadzenie badania lekarskiego, lekarz odnotowuje okoliczność tę w zaświadczeniu lekarskim.
§  9. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 marca 2018 r. 2

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

............................................................... ..................................................

(pieczęć jednostki organizacyjnej (miejscowość, data)

Krajowej Administracji Skarbowej)

WNIOSEK

o przeprowadzenie badania lekarskiego

osoby zatrzymanej przez funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej

Imię ............................................ Nazwisko ......................................................... Płeć: M, K*
Data urodzenia lub wiek:
Cel badania:
Nazwa i nr dokumentu potwierdzającego tożsamość:
Przesłanki do przeprowadzenia badania lekarskiego*:
1) osobie zatrzymanej udzielono pierwszej pomocy lub kwalifikowanej pierwszej pomocy;
2) zachodzi uzasadniona obawa, że osoba zatrzymana znajduje się w stanie zagrażającym

jej życiu lub zdrowiu;

3) osoba zatrzymana oświadczyła, że cierpi na schorzenia wymagające stałego lub

okresowego leczenia, którego przerwanie zagrażałoby jej życiu lub zdrowiu;

4) z posiadanych przez Krajową Administrację Skarbową informacji lub okoliczności

zatrzymania wynika, że osoba zatrzymana może być chora na chorobę zakaźną;

5) osoba zatrzymana jest kobietą w ciąży.

................................................................................

(pieczątka i czytelny podpis kierownika komórki

organizacyjnej, w której pełnią służbę funkcjonariusze

Służby Celno-Skarbowej dokonujący zatrzymania,

lub upoważnionego przez niego funkcjonariusza)

* Właściwe zaznaczyć.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

.................................................................... .................................................

(pieczęć podmiotu przeprowadzającego badanie) (miejscowość, data)

Zaświadczenie lekarskie

o istnieniu albo braku przeciwwskazań medycznych do zatrzymania

Imię ......................................... Nazwisko ........................................................... Płeć: M, K*
Data urodzenia lub wiek:
Nazwa i nr dokumentu potwierdzającego tożsamość:
Orzeczenie o braku/istnieniu* przeciwwskazań medycznych do zatrzymania
Podano/zalecono*:
Badania nie przeprowadzono:

................................................................

(data, pieczątka i podpis lekarza)

* Właściwe zaznaczyć.

1 Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 10 stycznia 2018 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. poz. 92).
2 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 24 listopada 2009 r. w sprawie badań lekarskich osoby zatrzymanej przez funkcjonariusza Służby Celno-Skarbowej (Dz. U. poz. 1614 oraz z 2017 r. poz. 413), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zgodnie z art. 256 pkt 3 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. poz. 1948 i 2255 oraz z 2017 r. poz. 379, 1537, 1926 i 2409).

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2018.446

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Badania lekarskie osoby zatrzymanej przez funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej.
Data aktu: 27/02/2018
Data ogłoszenia: 28/02/2018
Data wejścia w życie: 01/03/2018