Gospodarka finansowa Funduszu Wspierania Organizacji Pożytku Publicznego.

ROZPORZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO KOMITETU DO SPRAW POŻYTKU PUBLICZNEGO
z dnia 24 października 2018 r.
w sprawie gospodarki finansowej Funduszu Wspierania Organizacji Pożytku Publicznego

Na podstawie art. 27ab ust. 6 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2018 r. poz. 450, 650, 723 i 1365) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
szczegółowe zadania, na które są przeznaczane środki Funduszu Wspierania Organizacji Pożytku Publicznego, zwanego dalej "Funduszem";
2)
szczegółowe zasady gospodarki finansowej Funduszu.
§  2. 
Środki Funduszu przeznacza się na następujące zadania:
1)
wyrównywanie szans rozwoju organizacji pożytku publicznego;
2)
wzmocnienie organizacji pożytku publicznego działających lokalnie;
3)
rozwój wolontariatu w organizacjach pożytku publicznego;
4)
wzrost kompetencji organizacji pożytku publicznego, w szczególności przez podnoszenie poziomu wiedzy i umiejętności osób działających w organizacjach pożytku publicznego;
5)
wzmocnienie infrastruktury organizacji pożytku publicznego.
§  3. 
Obsługę finansowo-księgową środków Funduszu prowadzi Dyrektor Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, zwany dalej "dysponentem Funduszu".
§  4. 
1. 
Projekt planu finansowego stanowi podstawę gospodarki finansowej Funduszu w okresie od dnia 1 stycznia do dnia ustalenia planu finansowego Funduszu w ustawie budżetowej.
2. 
Dysponent Funduszu zapewnia zgodność projektu planu finansowego z projektem ustawy budżetowej.
3. 
Projekt planu finansowego i plan finansowy Funduszu sporządza się w trybie i terminach określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 138 ust. 6 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2017 r. poz. 2077 oraz z 2018 r. poz. 62, 1000, 1366, 1669 i 1693).
§  5. 
W terminie 21 dni od dnia ogłoszenia ustawy budżetowej dysponent Funduszu zatwierdza plan finansowy Funduszu.
§  6. 
Wolne środki finansowe Funduszu są przekazywane w zarządzanie ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych na warunkach określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 78g ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych.
§  7. 
1. 
Koszty realizacji zadań ujętych w rocznym planie finansowym Funduszu są ponoszone w graniach kwot określonych w planie.
2. 
Koszty obsługi Funduszu obciążają Fundusz.
§  8. 
1. 
Do realizacji zadań publicznych zlecanych przez dysponenta Funduszu organizacjom pożytku publicznego stosuje się przepisy art. 13-18a ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz przepisy wydane na podstawie art. 19 tej ustawy.
2. 
Zatwierdzenie przez dysponenta Funduszu rozliczenia dotacji przedstawionego przez organizację pożytku publicznego następuje w terminie 30 dni od dnia jego otrzymania.
3. 
Do terminu określonego w ust. 2 nie wlicza się terminów przewidzianych w przepisach prawa dla dokonania określonej czynności, okresów kontroli i oceny realizacji zadania publicznego, o których mowa w art. 17 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, oraz okresów opóźnień spowodowanych z winy organizacji pożytku publicznego albo z przyczyn niezależnych od dysponenta Funduszu.
4. 
Dysponent Funduszu, w przypadku stwierdzenia istotnych błędów w rozliczeniu lub jeżeli rozliczenie jest niekompletne, wzywa organizację pożytku publicznego do ich usunięcia i wyznacza termin przekazania prawidłowego rozliczenia.
§  9. 
1. 
W przypadku niewykorzystania dotacji w terminie określonym w umowie, o której mowa w art. 16 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, dotacja podlega zwrotowi na rachunek bankowy dysponenta Funduszu w terminie 15 dni od dnia upływu terminu zakończenia zadania.
2. 
W przypadku stwierdzenia wykorzystania dotacji niezgodnie z przeznaczeniem, pobrania dotacji w nadmiernej wysokości lub nienależnie oraz obowiązku zwrotu niewykorzystanej dotacji stosuje się przepisy ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych w zakresie dotyczącym dotacji udzielanych z budżetu państwa.
§  10. 
Dysponent Funduszu sporządza sprawozdania z wykonania planu finansowego Funduszu w trybie i terminach określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 41 ust. 2 i 4 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych.
§  11. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 29 października 2018 r. 1
1 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 grudnia 2015 r. w sprawie gospodarki finansowej Funduszu Wspierania Organizacji Pożytku Publicznego (Dz. U. poz. 2363), które na podstawie art. 47 ustawy z dnia 15 września 2017 r. o Narodowym Instytucie Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego (Dz. U. z 2018 r. poz. 1813) traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2018.2051

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Gospodarka finansowa Funduszu Wspierania Organizacji Pożytku Publicznego.
Data aktu: 24/10/2018
Data ogłoszenia: 26/10/2018
Data wejścia w życie: 29/10/2018