Dodatek przyznawany funkcjonariuszowi Straży Marszałkowskiej uzasadniony szczególnymi kwalifikacjami lub warunkami pełnienia służby.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 1 czerwca 2018 r.
w sprawie dodatku przyznawanego funkcjonariuszowi Straży Marszałkowskiej uzasadnionego szczególnymi kwalifikacjami lub warunkami pełnienia służby

Na podstawie art. 67 ust. 14 ustawy z dnia 26 stycznia 2018 r. o Straży Marszałkowskiej (Dz. U. poz. 729) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa rodzaj oraz wysokość dodatku przyznawanego funkcjonariuszowi Straży Marszałkowskiej, zwanemu dalej "funkcjonariuszem", uzasadnionego szczególnymi kwalifikacjami lub warunkami pełnienia służby, zwanego dalej "dodatkiem", oraz przesłanki przyznania dodatku i okoliczności uzasadniające podwyższanie, obniżanie i cofanie dodatku.
§  2. 
Wyróżnia się następujące rodzaje dodatku:
1)
za wykonywanie zadań wymagających kwalifikacji kierowniczych;
2)
za sprawowanie opieki nad psem służbowym;
3)
za wykonywanie zadań reprezentacyjnych;
4)
za wykonywanie zadań konwojowania wartości pieniężnych, mienia i dokumentów;
5)
za wykonywanie zadań związanych z pełnieniem funkcji rzecznika dyscyplinarnego;
6)
za pełnienie służby w warunkach uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia.
§  3. 
Dodatek, o którym mowa w § 2 pkt 1, przyznaje się funkcjonariuszowi za wykonywanie zadań wymagających szczególnej dyspozycyjności lub zadań o wysokim stopniu złożoności, lub w przypadku posiadania szczególnych kwalifikacji lub uprawnień - w wysokości 10% uposażenia zasadniczego.
§  4. 
Dodatek, o którym mowa w § 2 pkt 2, przyznaje się funkcjonariuszowi sprawującemu opiekę nad psem służbowym, posiadającemu kwalifikacje przewodnika psa służbowego - w wysokości 10% uposażenia zasadniczego.
§  5. 
Dodatek, o którym mowa w § 2 pkt 3, przyznaje się funkcjonariuszowi za wykonywanie zadań reprezentacyjnych, w szczególności w ceremoniale powitań i pożegnań podczas wizyt parlamentarnych oraz w asystach honorowych - w wysokości 10% uposażenia zasadniczego.
§  6. 
Dodatek, o którym mowa w § 2 pkt 4, przyznaje się funkcjonariuszowi za wykonywanie zadań konwojowania wartości pieniężnych, mienia i dokumentów - w wysokości 10% uposażenia zasadniczego.
§  7. 
Dodatek, o którym mowa w § 2 pkt 5, przyznaje się funkcjonariuszowi za wykonywanie dodatkowych zadań związanych z pełnieniem funkcji rzecznika dyscyplinarnego - w wysokości 10% uposażenia zasadniczego.
§  8. 
Dodatek, o którym mowa w § 2 pkt 6, przyznaje się funkcjonariuszowi za pełnienie służby:
1)
w warunkach narażenia na promieniowanie jonizujące - w wysokości 8% uposażenia zasadniczego;
2)
w formie stałych dyżurów przy obsłudze elektronicznych monitorów ekranowych - w wysokości 4% uposażenia zasadniczego;
3)
w pomieszczeniach, w których jest konieczne stałe stosowanie sztucznego oświetlenia - w wysokości 3% uposażenia zasadniczego.
§  9. 
Dodatek może być podwyższany w związku z powierzeniem funkcjonariuszowi nowych zadań lub zadań o większym stopniu złożoności na zajmowanym stanowisku służbowym, lub zadań skutkujących zwiększeniem częstotliwości ich wykonywania, lub zadań wymagających wyższego poziomu kwalifikacji, lub w związku ze zwiększeniem liczby dni wykonywania powierzonych zadań poza stałym miejscem pełnienia służby.
§  10. 
Dodatek może być obniżany w związku ze zmniejszeniem zakresu realizowanych zadań lub ze zmniejszeniem stopnia ich złożoności na zajmowanym stanowisku służbowym, lub ze zmniejszeniem częstotliwości wykonywania zadań, lub obniżeniem wymagań co do poziomu kwalifikacji niezbędnych do wykonywania powierzonych zadań, lub w związku ze zmniejszeniem liczby dni wykonywania powierzonych zadań.
§  11. 
Dodatek cofa się w przypadku utraty przez funkcjonariusza szczególnych kwalifikacji do wykonywania powierzonych zadań, uzasadniających jego przyznanie lub w przypadku ustania pełnienia przez funkcjonariusza służby w warunkach uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia, z upływem ostatniego dnia miesiąca, za który dodatek został przyznany.
§  12. 
Stawki kwotowe dodatku, po ich wyliczeniu, zaokrągla się do pełnych 10 groszy w górę.
§  13. 
Przepisy rozporządzenia mają zastosowanie do dodatków przyznawanych funkcjonariuszom od dnia 20 maja 2018 r.
§  14. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2018.1073

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Dodatek przyznawany funkcjonariuszowi Straży Marszałkowskiej uzasadniony szczególnymi kwalifikacjami lub warunkami pełnienia służby.
Data aktu: 01/06/2018
Data ogłoszenia: 04/06/2018
Data wejścia w życie: 05/06/2018